Co jsou IQ vejce: Opravdu je jejich nákup chytřejší?

Co jsou IQ vejce: Opravdu je jejich nákup chytřejší?

29.06.2020 | Zajisté už jste někdy objevili při nákupu vejce označená jako IQ. Tato písmena mají poukazovat na jejich přidanou hodnotu. Jsou skutečně lepší a co je vlastně od klasických vajíček odlišuje?

IQ vejce jsou obohacená o významně nutriční složky. Proto je řadíme mezi tzv. funkční potraviny. Jak uvádí Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D., předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie na stránkách Akademie kvality: „V chytrých vejcích je více jódu, protože se nosnicím přidává do krmiva mořská řasa." Pak ještě existují vejce cereální, kde platí, že u takových vajec musí podle legislativy krmná směs obsahovat 3 různé zrniny, které tvoří minimálně 60 % objemu krmné směsi. Nejčastější je to kombinace pšenice, kukuřice a ječmenu. 

IQejce mají více jódu a selenu

Získat dostatečnou dávku jódu a selenu může být v našich podmínkách náročné. Ne každý jí dostatek ryb či mořské řasy, aby si zajistil svou denní dávku těchto minerálů. Vejce jsou na druhou stranu základní surovinou české kuchyně. A tak za nás mořskou řasu kelpu zobají slepičky, které pak snášejí IQejce plná jódu a selenu. Díky nim doplníme tyto minerály přírodní cestou ve vejcích, a ne ve formě pilulek či tablet.

Nedostatek jódu má vliv na fungování štítné žlázy. Od toho se odvíjejí další problémy jako únava, vypadávání vlasů, suchá kůže, významné zvýšení váhy, špatné trávení, zácpa. U žen snížená hladina jódu prokazatelně zvyšuje riziko onemocnění rakoviny prsu a dělohy. Ke správnému fungování jódu potřebujeme v těle ale dostatek selenu. Jeho nedostatek bývá spojován se špatnou funkcí jater, žaludku, střev, štítné žlázy a zhoršenou imunitou.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Poznáte český česnek? Teď už ano...

27.11.2020 | Nic není jako dřív a o česneku to platí dvojnásob. Česnečka z něj má daleko do té, co vařívala babička, a jeho chuti i vůni chybí potřebná intenzita. To proto, že tradiční českou plodinu z podstatné části nahradily levnější zahraniční odrůdy. Jak se stalo, že jsme se z původně česnekové velmoci stali zemí plné nekvalitních čínských a španělských variant?

Dovoz jídla za 40 % ceny? Existuje i lepší řešení

20.10.2020 | Ceny rozvozových platforem jsou pro restaurace likvidační. Cestou je vlastní rozvoz s logistickým partnerem, říká Michal Menšík, CEO logistického startupu DoDo.

Proč už některé potraviny nechutnají jako dřív - a je to špatně?

20.11.2020 | V dnešní době se spotřebitelé nemusejí bát toho, že by neměli v nabídce potravin dostatečný výběr či museli konzumovat něco, co jim nechutná. Přesto se mnohým určitě už také někdy stalo, že si zakoupili svůj oblíbený výrobek a on chutnal trochu jinak, než byli dosud zvyklí. Proč tedy výrobci potravin mění své výrobky, když je spotřebitelé mají rádi tak, jak jsou?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont