Články se štítkem: med

7 překvapivých faktů o jídle, o kterých jste neměli ani ponětí

20.10.2021 | Potraviny neumí jen nasytit, ale i pobavit nebo třeba překvapit. Věděli jste například, že se můžete stát titulovaným specialistou na „hamburgerovědu“ nebo třeba, že medem se dá balzamovat tělo?

Také český med začíná být nedostatkovým zbožím

05.10.2021 | Český med patřil v minulosti k jedné z mála zemědělských komodit, kterých se v naší zemi více vyrábělo, než spotřebovalo, a ČR tak byla v bilanci produkce medu přebytková. To ale bohužel již několik let neplatí a tuzemského medu je a také v letošním roce bude na tuzemském trhu nedostatek.

Jaro včelkám neprospělo. Medu bude málo

24.06.2021 | Včelaři mají za sebou první letošní stáčení medu a optimističtí rozhodně nejsou. První dávky medu dosahují jen 50 % průměrného roku. Letošní chladný duben a květen, sucho střídající deštivé počasí mělo za následek, že mnozí včelaři přišli o značnou část včelstev a včely, které přežily, museli včelaři přikrmovat.

Dneska slaví včelky: Tipli byste si, co všechno musí ročně opylovat?

20.05.2021 | Opylovači,  jako jsou včely, ptáci a netopýři, ovlivňují 35 procent světové produkce plodin, zvyšují výnosy 87 předních potravinářských plodin na světě a umožňují produkci mnoha léčivých přípravků pocházejících z rostlin. Hmyzu, včetně včel, dlouhodobě ubývá. Podle Milana Špačka z firmy Medokomerc by se bez včel změnil charakter krajiny, zmizely by barevné louky, mnohé rostliny by vymřely, následovalo by mnoho dalších druhů hmyzu, ptáků a ohrožena by byla i samotná existence lidstva.

Jedna včela za svůj život nasbírá pouhou půlku čajové lžičky nektaru + další zajímavosti o medu

09.04.2021 | Už 80 milionů let obývají naši planetu včely, které dokážou vytvořit blahodárnou lepkavou tekutinu. Ne nadarmo se medu přezdívá „tekuté zlato“ nebo také „lék z přírody“. Působí příznivě na naše zdraví i krásu – a když se ještě smíchá se včelím pylem, vznikne směs s takřka zázračnými účinky...

Produkce medu klesla: Zlenivěly nám snad včelky?

10.03.2021 | Produkce medu loni v ČR klesla meziročně o zhruba 40 procent na 4997 tun. Podle dat ČSÚ je to nejméně od roku 2002, od kdy publikuje časové řady, podle starších dat ministerstva zemědělství jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku ČR v roce 1993. Jak však dnes ČTK řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde dokonce o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině podle ní není koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont