Toho zase zbylo: Jak zpracovat vánoční přebytky

Toho zase zbylo: Jak zpracovat vánoční přebytky

27.12.2019 | Je pravda, že dodržením vhodných skladovacích podmínek zamezíme kažení výrobku, avšak nic nevydrží věčně. Mezi nejrizikovější potraviny patří vejce, majonéza, mořské plody a ryby, maso a výrobky z masa, brambory, sýry, zmrzlina.

<

U těchto potravin může v důsledku špatného skladování, nerespektování lhůty trvanlivosti, špatného opracování, či porušení teplotního řetězce dojít k množení patogenních bakterií. Nejčastěji jde o lysterie nebo salmonely. Oba typy bakterií jsou spojeny s potížemi zažívacího traktu. Hlavní ohroženou skupinou jsou samozřejmě děti, ale také těhotné ženy, senioři nebo lidé s oslabeným imunitním systémem.

Nikdo si zřejmě neumí představit štědrovečerní večeři bez bramborového salátu, v mnoha domácnostech se ale zachází opravdu do extrému a salát se připravuje na kila, například v kyblíku. Není potom žádným překvapením, že se vše nepodaří sníst ani do druhého svátku vánočního. Uložení v chladu v nádobě s víčkem salátu prospívá, nicméně 5. den se doporučuje přebytky raději dále nekonzumovat. Pokud si potrpíte na domácí majonézu, lhůta se ještě o něco krátí, salát by se měl sníst maximálně do třetího dne. Život mu prodloužíte i dodržováním hygienických zásad – tedy neolizovat lžíci, kterou jej nandáváte, nepoužívat náčiní, kterým jste nabírali jiné potraviny, vyvarovat se ujídání prsty...

Obezřetní buďte i v případě masných produktů. Obalovaného kapra nebo řízky usmažte maximálně do třetího dne, pakliže vám zbylo čerstvé maso, hodí se jej alespoň naložit do směsi koření a oleje. Pokud vám přebývá čerstvá krájená šunka z chlebíčků a nedopřáli jste jí dlouhý pobyt při pokojené teplotě, opatřete ji fólií a uložte do chladničky, tam vydrží 5 až 7 dní. Šunce prospívá to, že obsahuje hodně soli, která z ní vytáhne vodu.

U salámů se můžete spolehnout na delší dobu použitelnosti. Vakuově balené výrobky mají datum trvanlivosti uvedený na obale, tím se samozřejmě řiďte přednostně, po otevření se doporučuje zpracovat do 5 pracovních dní. Platí, že u trvanlivých tepelně opracovaných výrobků (vysočina, selský salám) nebo fermentovaných trvanlivých masných výrobků (herkules, poličan, sušené šunky, pršuty) je minimální trvanlivost prodloužena na 21 dnů při pokojové teplotě skladování 20 stupňů.

Přebytky můžete i zamrazit, ale ne všechny

Přebytky můžete také uchovávat v mrazáku. Jen je třeba dodržet pozvolné rozmrazování. Cukroví tedy klidně nandejte do krabiček a zamrazte. To samé udělejte i s rybí polévkou, čtvrtý den by jí v chladničce už moc dobře nebylo. Doporučujeme jí pak při rozmrazení zahustit a bude zase skvělá. V žádném případě ale nepoužívejte mrazák jako všespásnou záchrannou variantu. U potravin, kde již mohlo dojít k množení bakterií, neváhejte a zbavte se jich! V mrazáku se sice dále nemnoží, ale to neznamená, že jsou zničeny. Tučné potraviny, kde hrozí riziko žluknutí tuků, do mrazáku také nepatří! Nesnažte se tak vdýchnout nový život ani bramborovému salátu a pomazánkám.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vyrážíte na piknik? Pozor, ne všude vaše hodování přivítají

30.06.2020 | Pobyt v přírodě, pod širým nebem a v klidném prostředí je mimo jiné také způsob přirozeného posilování imunity a zároveň také „balzám na nervy“. Ne vždy a všude je to ale možné, a navíc záleží na výběru místa, délce pikniku i výběru potravin, které plánujeme konzumovat. A vůbec na řadě věcí….

Hlíva a shiitake, dvě posily imunitního systému

15.09.2020 | Neskutečná síla hlívy ústřičné byla relativně dlouho neznámá. O rozvoj pěstování tohoto zázraku se nejvíce zasloužila RNDr. Ginterová z Bratislavy. Právě ona upozornila na její blahodárné účinky, které jsou srovnatelné s již dobře známou houbou shiitake.

Aby česnek tolik nepálil: Znáte tyto triky?

27.04.2020 | Aby začal česnek pálit a čpět, musí u něj dojít k porušení jednotlivých buněk. Platí také, že čím víc se jich poruší, tím víc je česnek pálivý. Z čehož vyplývá, že způsobem kuchyňské úpravy lze palčivost regulovat. Kuchař Kenji López-Alt přichází s další metodou: zápach česneku minimalizuje citronem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont