Povinné třídění kuchyňského odpadu: Jak by to vypadalo?

Povinné třídění kuchyňského odpadu: Jak by to vypadalo?

01.04.2021 | Kuchyňský odpad tvoří velkou část celkového odpadu, do budoucna bude třeba tuto otázku stále více řešit. Pilotní provoz už zahajují Teplice. Město si proto pozvalo firmu JRK, která dnes ve sběrném dvoře odpadky z některých popelnic roztřídí a spočítá, kolik gastroodpadu se v nich nacházelo. Město se tak dozví, kolik kuchyňského odpadu bude potřeba vytřídit.

"S odpadem v Teplicích je to víceméně podobné jako všude jinde. Analýzy nám ukazují pravidelně, že tam je 70 procent odpadu, který se dá vytřídit dál," řekl Adamec. Do gastroodpadu patří vařené zbytky jídla či zkažené sýry a uzeniny. "Jsou to všechno zbytky, které už jsou nějakým způsobem upravené," říká za firmu JRK řekl Marek Adamec.

Přečtěte si také o kompostování, které můžete dělat i doma

Odpadovému hospodářství se město podle primátora Hynka Hanzy (ODS) věnuje již dvě dekády. Zhruba 15 let jsou ve městě bionádoby na zahrádkářský odpad, deset let jsou u domácností duonádoby, popelnice předělené na papír a plast, dva roky jsou ve městě kontejnery na drobný elektroodpad a baterie a ode dneška budou ve městě také šedé kontejnery na kov. V budoucnu přibudou i nádoby na gastroodpad.

Do sběrného dvora se svezly nádoby na směsný odpad z několika teplických lokalit, právě z nich pracovníci JRK odpad analyzují, výsledky budou mít za několik dní. Ve směsném odpadu dnes kromě jiného našli i pet láhve a další plasty nebo papírové krabice.

Je zapotřebí i větší ukázněnost ze strany spotřebitelů

Obsahem popelnic byl primátor nemile překvapen. "Je tam stále hodně pet lahví a papír, což je záležitost tak zaběhlá, že se divím, že ještě končí v pytlích s komunálním odpadem, ale řekl bych, že u občanů stále ještě vyhrává pohodlnost nad zodpovědností," uvedl Hanza. Město se podle něj bude nadále snažit své občany v této oblasti vzdělávat.

Za svoz odpadu Tepličané neplatí, město ho hradí ze svého rozpočtu. Rožně zaplatí zhruba 50 milionů korun. "O to víc se snažíme, aby se občané chovali odpovědně, aby třídili, aby se suroviny dokázaly dál využít a my jsme neutráceli tolik například za skládkování," dodal Hanza.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Naši vinaři zas mají co slavit! Český tramín uchvátil New York

28.07.2021 | Vinaři z České republiky získali na letošní soutěži Great American International Wine Competition v New Yorku dva tituly šampiona, sedm platinových medailí a 17 medailí zlatých. Sbírku doplnilo 78 stříbrných a 38 bronzových medailí. V tiskové zprávě o tom informoval Vinařský fond, který účast tuzemských vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Jak na rozmrazování potravin? Toto si zapamatujte

04.08.2021 | Mražené potraviny mohou obsahovat bakterie, které mohou po rozmrazení růst a způsobit otravu jídlem. Správné postupy rozmrazování snižují pravděpodobnost nemocí přenášených potravinami a snižují  také  potravinový  odpad.

Konec plastových příborů nemusí být přínosem pro životní prostředí

03.08.2021 | Snaha na všech možných úrovních omezit používání, a tedy i výrobu plastů, je v současné době předmětem celé řady výzkumných programů a projektů i součástí marketingu komerčních společností. Má to svou logiku, neboť finálním cílem má být zlepšení stavu životního prostředí, což je celospolečenská a obecně správná globální mantra. Jenže ne všechny kroky vedou k úspěšnému cíli.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont