Už jste zkoušeli domácí kompostování? Lze jim snížit až 70 % odpadu

Už jste zkoušeli domácí kompostování? Lze jim snížit až 70 % odpadu

30.03.2020 | Domácí kompostování je celosvětovým hitem. Přispějete k likvidaci odpadu a ještě získáte kvalitní hnojivo pro vaše rostliny. Pořiďte si vermikompostér a přeměnu bio odpadu tak zvládnete klidně i uprostřed obýváku.


Vermikompostování značí přeměnu bio odpadu na organické hnojivo za pomoci žížal. Hnojivo je vyživené o minerální látky, enzymy (simulátory růstu) a další živiny. Exkrementy žížal v sobě obsahují hormony stimulující růst a volné aminokyseliny, které vysoce zvyšují růst rostlin.

Vermikompostér se hodí kamkoliv, kde produkujeme biologicky rozložitelný odpad. Například do bytu, kanceláře nebo i do škol a školek, kde je využíván i ke vzdělávání dětí. Rostliny, které jsou hnojeny tímto substrátem, jsou zdravější a nenapadají je nemoci a patogeny. Mají mnohem větší biomasu, více květů, plodů a také o mnoho více vitamínů než rostliny, které se hnojí umělými hnojivy.


Žížaly jako základ správného vermikompostování

K vermikompostování se hodí především hnojůvky žížaly, nebo nejlépe speciální vyšlechtěné Kalifornské žížaly, které se rychle množí, jsou větší a dokáží intenzivně přeměňovat bioodpad na vermikompost. Nejlépe se jim daří v pokojové teplotě okolo 20 ° C.

Správně vedený vermikompostér nezapáchá a netvoří se v něm plíseň. Žížalám nejvíce chutnají čajová a kávová sedlina. V čajových sáčcích se žížaly často rozmnožují. Vhodné jsou slupky od jakékoliv zeleniny, ovocné slupky, ohryzky, zelená nať a také rozdrcené skořápky od vajec, které hnojivo doplňují ještě o vápník. Naopak se vyhněte mléčným výrobkům, chuťově výrazným potravinám (zázvor, citrusy), kostem, masu a tuku.


Kompostér by neměl být zbytečně přehlcován, ideální denní dávka je asi 250-500 gramů potravy, což představuje zhruba 2-3 centimetrovou vrstvu bio odpadu. Žížaly se samy redukují podle dostatku potravy. Když jim dodáváte hodně potravy, množí se, a když je necháte po dobu dovolené bez potravy, samy se zredukují na ideální množství. Bez potravy žížaly vydrží kolem 1 měsíce.


Tip: Ze začátku kompostování nevhazujte košťálové zbytky zeleniny a slupky od brambor. Malý počet žížal nemůže svými enzymy kompost rozložit a tyto zbytky by pak mohly začít hnít či zapáchat.

Zdroj: Zemito

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Trhy se vracejí! Některá místa zahajují činnost už dnes

12.04.2021 | V souladu s vládním rozvolněním opatření proti covidu-19 se otevřou farmářské trhy, a to na většině obvyklých míst. Jak to bude vypadat v Praze, Opavě nebo třeba v Liberci?

Hrozí soumrak oblíbených farmářských trhů?

07.04.2021 | Ústavní soud by měl podle senátorů zrušit tři nařízení vlády, která zakazují pořádání farmářských trhů. Návrh podepsalo 57 senátorů ze všech frakcí včetně vládních. Podle nich je toto vládní opatření v rámci boje s koronavirem protiústavní a diskriminační. Oznámil to dnes iniciátor stížnosti Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Narušitelé spánku: Tyto potraviny před spaním raději vynechte

13.04.2021 | Potíže s usínáním trápí asi třetinu lidí. Ve většině případů jde o dočasnou záležitost. Na vině může být změna ročního období, vyšší míra stresu anebo také nevhodná skladba jídelníčku. A u toho je třeba pří nápravě stavu začít.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont