Dopřejte si bramborové hody

Dopřejte si bramborové hody

07.06.2019 | Tento dietní zázrak pochází od Inků, od kterých je pro Evropu získali Španělé. Ovšem původně ne jako potravinu, ale jako exotickou květinu. Teprve v 18. století brambory získaly v Evropě význam jako chutné a přitom výživné potraviny.

Díky nenáročnosti pěstování se brambory rychle staly oblíbenou složkou jídelníčků spousty lidí. Dokázaly zasytit všechny vrstvy obyvatel, včetně těch chudých. To ale neznamená, že by ony samotné byly chudé. Právě naopak. 

Brambory obsahují širokou škálu stopových prvků jako draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, železo, měď, fluor, sodík, chrom.  Jsou tedy skvělým a levným zdrojem minerálů nezbytně nutných pro naše zdraví. Například pro srdce a cévní systém, hormonální procesy, krvetvorbu, zdravé kosti a klouby, plodnost a potenci.

Bramborové "céčko"

Z vitaminů v bramborách najdeme především vitamin C. Je vynikajícím spalovačem tuků a skvěle se stará o stabilní hladinu cukru v krvi. Obsah vitaminu C začíná klesat ale téměř okamžitě po sklizni, proto brambory čerstvě vykopané ze země obsahují nejvíce vitaminu C. Zajímavým zjištěním je také fakt, že při smažení se tento vitamin rozpustný ve vodě nejlépe zachová, i když smažením se zvyšuje energetická hodnotu pokrmu.

Při vaření se vitamin C naopak ztrácí, protože se řadí do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Rozmačkané brambory pak obsahují vitaminu C nejméně.

Vitamin C se také ztrácíí, vystavíme-li brambory vzduchu. To tedy znamená, čím drobnější kousky z brambor nakrájíme, tím méně budou vitaminu obsahovat.

Slupka brambor navíc obsahuje vitaminy skupiny B a velice prospěšnou kyselinu listovou, která hraje důležitou roli při krvetvorbě, pro plodnost a zdravý vývoj plodu v těhotenství.

Méně než jogurt

Obsah kalorií, které najdeme ve 100 g brambor, je dokonce nižší než v nízkotučném jogurtu (vařené neobsahují téměř žádný tuk a porce brambor obsahuje jen kolem 130 kalorií). Pravým viníkem, který stojí za tím, že si spousta z nás myslí, že po bramborách přibírá, nejsou tedy samotné brambory, ale tuk, na kterém jsou brambory připravovány nebo který je k nim servírován v podobě másla, smetan a majonéz.Trpíme-li otoky nebo přílišným zadržováním vody v těle, brambory nám mohou pomoci i s tímto problémem. Podíl draslíku a sodíku v bramborách totiž  prospívá správnému metabolismu tekutin a přispívá k odvodňování a správné funkci ledvin.

Pozor bychom si také měli dát, uvidíme-li zelené či naklíčené brambory.  Obsahují totiž zdraví nebezpečné alkaloidy zvané chakonin a solanin. Nadměrné množství těchto alkaloidů muže být pro konzumenta prudce jedovaté. Každý brambor se zelenými skvrnkami bychom měli raději vyhodit.  I malé množství solaninu může u citlivějších osob vyvolat migrény nebo otupělost.

Ti z nás, kteří chtějí zhubnout či zůstat štíhlí, by se dle dietologů měli raději smaženým pochoutkám vyhnout.  I když jsou ale bramborové lupínky řazeny do kategorie „nezdravá strava", pravdou je, že přes svou vysokou kalorickou hodnotu zároveň obsahují velké množství draslíku a vitaminu C.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V Novém Jičíně se chystá Pivobraní, bude tam přes 100 druhů piv

20.06.2019 | Více než 100 druhů piv včetně letních speciálů uvařili sládci na festival Pivobraní, který se v sobotu uskuteční v Novém Jičíně. Představí se tam 30 pivovarů a kromě regionálních piv budou návštěvníci moci ochutnat také chmelové moky z Francie, Polska, Slovenska, Belgie a Itálie. ČTK to dnes sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Zdravý med? Jak který!

21.08.2019 | Různé výzkumy prokázaly souvislost mezi konzumací medu a zlepšením rovnováhy střevní mikroflóry, zmírněním kašle a dýchacích potíží. Přítomnost výživných látek v medu má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky. Abychom však mohli získat dostatek těchto látek, museli bychom zkonzumovat velké množství medu, a tedy i spoustu kalorií

Burčák už je k mání, dáte si?

13.08.2019 | Zájemci o burčák už mohou na jižní Moravě nakupovat první litry tohoto vinného nápoje. Jedním z prvních, který začal prodávat už v pátek, je Miloslav Machuča z Valtic. Zatím sklízí ranou odrůdu Irsai, na září má připravený Muškát a na říjen Veltlín. Burčák tak bude mít až do konce října.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont