Víte jaká pravidla platí pro prodej stáčeného vína?

Víte jaká pravidla platí pro prodej stáčeného vína?

11.09.2015 ČTK

Dle průzkumu Vinařského fondu si stáčené víno kupují zhruba dvě třetiny Čechů

Stáčená vína alespoň někdy nakupují v Česku zhruba dvě třetiny lidí. Sudové víno volí zejména pro jeho přijatelnou cenu a dobrou dostupnost plynoucí z vysokého množství provozoven. Většina spotřebitelů ale schvaluje, aby stát posílil kontrolu prodejen. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Vinařský fond. 
    Lidé podle průzkumu vnímají klamání zákazníků jako vážný problém, schvalují výraznější kontrolu a viditelnější značení zahraničních vín. Celkem 81 procent spotřebitelů souhlasí, aby stát výrazně posílil kontrolu míst, kde se stáčené víno prodává, a zavedl jejich přísnou certifikaci. 
    Přes dvě třetiny lidí pak souhlasí, aby sudové víno bylo možné prodávat jen v obalech, které nelze opakovaně naplnit a aby tyto obaly byly zřetelně označeny informacemi o původu vína. To původně prosazovalo i ministerstvo zemědělství, chtělo také zakázat prodej sudového vína z dovozu. 
    Od toho ale nakonec ustoupilo. Víno se bude moci v sudech prodávat i nadále, ale pouze u vinaře nebo dodavatele, či v provozovně osoby, která jej uvedla na český trh. Ochranu před pančováním vína má zajistit kontrolní páska na sudech s vínem. Ta bude i na tuzemských sudech. Vína se budou povinně zapisovat do registru vinic. Zároveň chce ministerstvo v připravované novele vinařského zákona zavést definici falšování vína, za které bude pokuta až 50 milionů korun. 
    "Průzkum v zásadě potvrdil to, co vinařské instituce říkají již několik let. Problém není sudové víno jako takové. To si zákazníci oblíbili a má na našem trhu nepochybně své místo. Nepřijatelné je ale klamání spotřebitelů," uvedl Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu. 
    Podle šéfa Svazu vinařů Tibora Nyitraye masivní rozmach nelegálního trhu umožňují na jedné straně desetitisíce prodejních míst a na straně druhé nedostatečné množství kontrolorů potravinářské inspekce a dále neefektivní kontrola ze strany ostatních orgánů státní správy
    Podle analýz stát přijde kvůli černému trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Při kontrolách Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí se loni zjistila pochybení ve třetině případů.


Mohlo by vás zajímat

RYZLINK JE ZÁRUKOU SKVĚLÉHO VÍNA: POTVRZENO NA VALTICKÝCH VINNÝCH TRZÍCH

19.04.2024 | Šampionem mezi bílými víny je v 57. ročníku soutěže Valtické vinné trhy Ryzlink vlašský Terroir Pálava 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar ze Zaječí na Břeclavsku, mezi červenými víny odborná porota nejvýše hodnotila Cabernet Sauvignon 2021, výběr z hroznů, z Vinařství Garčic z Pavlova na Břeclavsku. Hodnocení více že 700 vzorků z 11 zemí a čtyř světadílů trvalo čtyři dny, o výsledcích dnes informovali pořadatelé v tiskové zprávě.

Venezuelský prezident nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi

29.05.2018 | Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem.

VYZKOUMÁNO: KÁVA ARABICA JE STARŠÍ NEŽ ČLOVĚK

23.04.2024 | Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.