Od 25. dubna si budeme moci nakoupit na farmářských trzích

Od 25. dubna si budeme moci nakoupit na farmářských trzích

16.04.2020 | Spolek Archetyp, který v Praze provozuje farmářská tržiště, je v reakci na uvolnění vládních opatření opět zahájí v sobotu 25. dubna na náplavce na Rašínově nábřeží a na Kubánském náměstí. Následovat budou 2. května trhy Heřmaňák na Řezáčové náměstí.

<

Spolek o tom informoval v tiskové zprávě. Vláda rozhodla, že trhy budou moci znovu fungovat od pondělí 20. dubna. Tržiště jsou podobně jako jiné obchody kvůli koronaviru zavřená vládním nařízením od poloviny března. "Co se frekvence konání trhů týče, od 25. dubna budou farmáři zákazníkům k dispozici v běžném režimu, tedy farmářský trh Kubáň bude otevřený v úterý, čtvrtek a sobotu, trhy Heřmaňák a Náplavka v sobotu," uvedl provozovatel trhů Jiří Sedláček. Dodal, že na trzích nebudou stánky s občerstvením na místě ani pouliční umělci.

"Na Kubáni by mohlo být 10 až 15 stánků, na Heřmaňáku zhruba stejný počet a na náplavce kolem 60 stánků," doplnil Sedláček. Stánky budou podle něj nabízet především základní potraviny jako pečivo, uzeniny, vejce, mléčné výrobky, ryby, ovoce a zeleninu. "Postupně budeme přidávat doplňková řemesla a pak i občerstvení, ovšem výhradně k odnosu domů, jako to mají například restaurační okénka," vysvětlil. Dodal, že k běžnému provozu by se trhy mohly vrátit začátkem prázdnin.

Trhům se nevyhnou přísnější pravidla 

Asociace farmářských tržišť, které Sedláček předsedá, podle něj od února pracovala na bezpečnostních pravidlech a doporučeních pro stánkaře. Těmi vláda podmínila znovuotevření tržišť. Mezi pravidla patří například dvoumetrové odstupy mezi zákazníky nebo odstupy mezi stánky. Každý stánek bude mít také omyvatelný a dezinfikovatelný pult s dezinfekcí, která bude k dispozici i zákazníkům.

Vláda o plánu znovu umožnit pořádání farmářských trhů informovala v úterý, jedná se o jeden z prvních kroků plánovaného uvolnění krizových opatření. Za dodržování hygienických pravidel bude odpovídat provozovatel.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Riziko salmonely stoupá, na Jižní Moravě už je téměř 400 nemocných

19.06.2020 | V Jihomoravském kraji přibylo poslední týden 53 případů salmonely. Je to dvojnásobek oproti předchozímu týdnu, kdy bylo 24 případů. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

První burčák už je na světě, tak jej nezmeškejte

14.08.2020 | První stánky s letošním burčákem se dnes objevily na několika místech jižní Moravy. Jako jeden z prvních začal burčák prodávat Miloslav Machuča z Valtic, který pěstuje hrozny téměř výhradně na výrobu burčáku. Předpokládá, že prodávat bude do poloviny října, řekl ČTK.

Zásady správné manipulace s potravinami? Víte, jak se vyhnout rizikům?

11.08.2020 | Bolesti břicha, horečky, zvracení a průjem vás nemusejí přepadnout jen v exotických krajinách, salmonelóza a jiné bakteriální infekce potkají ročně stovky lidí i u nás a velmi často se tak stane z důvodu nesprávné manipulace s potravinami a jejich vzájemným kontaktem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont