Neťukat jen zvednout aneb jak nezpůsobit pivní faux pas

Neťukat jen zvednout aneb jak nezpůsobit pivní faux pas

10.06.2019 | Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v Česku pije pivo 9 z 10 mužů a téměř polovina žen. Ne každý ale zná a dodržuje správnou etiketu pití piva i způsoby, díky kterým si nejpopulárnější nápoj vychutnat opravdu naplno.

Pivo se podává ve spoustě druhů sklenek. Zatímco masivní půllitr s uchem chytí snad každý právě za ucho, u jiného typu skla se můžete snadno dopustit faux pas. Vysoké tenkostěnné sklenice držte co nejníže a dejte si pozor, ať je neznečistíte prsty od jídla. Sklenky na stopce vždy držíme za stopku, podobně jako sklenky na víno.

I když se dokážete obejít bez skleničky, není vhodné na veřejnosti pít pivo přímo z lahve. Výjimku tvoří jen některá mexická piva, která mají speciální rituál pití: do hrdla se nacpe dílek limety a pivo se pije přímo z lahve, průtok přes kousek ovoce mu dodává svěží chuť.

A zásadní pravidlo říká, že s prvním napitím vždy musíte počkat, až budou mít svou sklenku všichni u stolu. Což si vlastně spousta lidí hlídá, aby si mohli všichni společně pěkně ťuknout. A to je bohužel dle pravidel etikety také faux pas, přiťukávat se má pouze s vínem nebo sektem, tedy se sklenkami, které mají krásný zvonivý zvuk. Sklenku piva při přípitku pouze pozvedneme, přidáme úsměv a přímý pohled na svého spolustolovníka a popřejeme „na zdraví.

Mějte jasno ve značení

Od prosince 2018 oficiálně začala platit nová vyhláška, která upravila značení potravin a nápojů, mezi jinými právě i piva. Její existenci si vyžádala mimo jiné pestrost v nabídce piv a pivních nápojů, která přestala být i díky vlivu malých pivovarů a oblibě různých radlerů a pivních limonád přehledná.

„Vyhláška č. 248/2018 Sb. reaguje na nové trendy ve výrobě potravin, což uvítají jak výrobci, tak spotřebitelé. Pořádek ve značení potravin a nápojů je nutný, protože je důležité, aby zákazník věděl, co přesně je mu nabízeno v restauraci či co si dává do nákupního košíku,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

I když vyhláška již v platnost vstoupila, výrobci mají do prosince 2019 možnost využívat staré značení, aby využili staré etikety a měli čas vytvořit nové názvosloví a etikety s požadovaným značením.

Nově se jakékoli pivo silnější než 13° bude označovat jako pivo silné. Stupňovitost piva přitom neznamená množství alkoholu v pivu, ale množství extraktu tzv. původní mladiny v hmotnostních procentech.

Ve staré vyhlášce č. 335/1997 Sb. se piva dělila na skupiny a podskupiny, dnes již žádné další podkategorie nenajdeme. Výrobce je ale povinen kromě druhu, skupiny, obsahu alkoholu v % obj. a způsobu kvašení uvádět i další charakteristiky, které by mohly rozhodovat o spotřebitelských preferencích. Sem patří například údaj o tom, zda je pivo nefiltrované, kvasnicové, ochucené, údaj o barvě (tmavé, polotmavé, řezané) nebo o druhu zpracované obiloviny, pokud je jiná než obvykle (např. pšeničná piva).

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Češi vypijí průměrně 98 litrů minerálky ročně

18.06.2019 | Z ochucených vod zákazníci nakupují tradičně nejvíce citronovou, pomerančovou a příchuť lesního ovoce. Vzrůstá ale i obliba i jahody, grapefruitu a mixu citrusů. Podle posledních údajů maloobchodního auditu společnosti Nielsen tvoří minerálky a stolní vody u nealka až 61 procent veškeré jeho spotřeby, která celkově roste.

Dejte si celer! Zpomaluje mimo jiné i nástup hormonálních změn

17.06.2019 | Ačkoli si celer pravidelně dávala už Kleopatra a to nejen, aby měla hustou hřívu, ale i pro jeho afrodiziakální účinky, dlouhou dobu měl nálepku nepopulárního outsidera. Nyní se ale karty otáčí. Celer zažívá doslova renesanci, plní menu těch nejlepších restaurací i Youtube kanály. Dejte mu šanci, receptů je spousta a zdraví prospěšných látek má na rozdávání.

Odkud se berou plasty, které denně nevědomě jíme?

14.06.2019 | Patrně jste také zaznamenali včerejší výsledky studie, která říká, že každý z nás sní týdně mikroplasty o hmotnosti kreditní karty. Kde se ale berou a patříme snad mezi ohrožené skupiny?

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.