Neťukat jen zvednout aneb jak nezpůsobit pivní faux pas

Neťukat jen zvednout aneb jak nezpůsobit pivní faux pas

10.06.2019 | Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v Česku pije pivo 9 z 10 mužů a téměř polovina žen. Ne každý ale zná a dodržuje správnou etiketu pití piva i způsoby, díky kterým si nejpopulárnější nápoj vychutnat opravdu naplno.

Pivo se podává ve spoustě druhů sklenek. Zatímco masivní půllitr s uchem chytí snad každý právě za ucho, u jiného typu skla se můžete snadno dopustit faux pas. Vysoké tenkostěnné sklenice držte co nejníže a dejte si pozor, ať je neznečistíte prsty od jídla. Sklenky na stopce vždy držíme za stopku, podobně jako sklenky na víno.

I když se dokážete obejít bez skleničky, není vhodné na veřejnosti pít pivo přímo z lahve. Výjimku tvoří jen některá mexická piva, která mají speciální rituál pití: do hrdla se nacpe dílek limety a pivo se pije přímo z lahve, průtok přes kousek ovoce mu dodává svěží chuť.

A zásadní pravidlo říká, že s prvním napitím vždy musíte počkat, až budou mít svou sklenku všichni u stolu. Což si vlastně spousta lidí hlídá, aby si mohli všichni společně pěkně ťuknout. A to je bohužel dle pravidel etikety také faux pas, přiťukávat se má pouze s vínem nebo sektem, tedy se sklenkami, které mají krásný zvonivý zvuk. Sklenku piva při přípitku pouze pozvedneme, přidáme úsměv a přímý pohled na svého spolustolovníka a popřejeme „na zdraví.

Mějte jasno ve značení

Od prosince 2018 oficiálně začala platit nová vyhláška, která upravila značení potravin a nápojů, mezi jinými právě i piva. Její existenci si vyžádala mimo jiné pestrost v nabídce piv a pivních nápojů, která přestala být i díky vlivu malých pivovarů a oblibě různých radlerů a pivních limonád přehledná.

„Vyhláška č. 248/2018 Sb. reaguje na nové trendy ve výrobě potravin, což uvítají jak výrobci, tak spotřebitelé. Pořádek ve značení potravin a nápojů je nutný, protože je důležité, aby zákazník věděl, co přesně je mu nabízeno v restauraci či co si dává do nákupního košíku,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

I když vyhláška již v platnost vstoupila, výrobci mají do prosince 2019 možnost využívat staré značení, aby využili staré etikety a měli čas vytvořit nové názvosloví a etikety s požadovaným značením.

Nově se jakékoli pivo silnější než 13° bude označovat jako pivo silné. Stupňovitost piva přitom neznamená množství alkoholu v pivu, ale množství extraktu tzv. původní mladiny v hmotnostních procentech.

Ve staré vyhlášce č. 335/1997 Sb. se piva dělila na skupiny a podskupiny, dnes již žádné další podkategorie nenajdeme. Výrobce je ale povinen kromě druhu, skupiny, obsahu alkoholu v % obj. a způsobu kvašení uvádět i další charakteristiky, které by mohly rozhodovat o spotřebitelských preferencích. Sem patří například údaj o tom, zda je pivo nefiltrované, kvasnicové, ochucené, údaj o barvě (tmavé, polotmavé, řezané) nebo o druhu zpracované obiloviny, pokud je jiná než obvykle (např. pšeničná piva).

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Proti gustu žádný dišputát, ale ochutnali byste pivo s příchutí polévky, kaviáru nebo tuňáka?

07.08.2019 | Zeleninovou polévku podávanou za studena zvanou gazpacho konzumují Španělé obvykle v horkých letních dnech, aby se ve vedrech osvěžili. Málokoho by ale asi napadlo, že si může dát pivo s příchutí gazpacha. Právě takové pivo nabízí do konce léta pobočka pivovaru Cruzcampo v jihošpanělském městě Málaga, informoval tento týden deník La Vanguardia.

Zapomeňte na smaženici a zkuste tyto italské houbové speciality

15.08.2019 | Odpoutejte se od kultovní smaženice nebo houbových řízků a pusťte si domů trochu Itálie. Máme pro vás recepty na skvělé gnocchi, houbový dort i netradiční polévku.

Kočičí kavárny přibývají rychleji než májová koťata, ale co hygiena?

20.08.2019 | Popularita podniků, kde se můžete osvěžit skvělou kávou a navíc se pomazlit s desítkami koček, raketově stoupá. Ale je v pořádku mít v kávě nebo dortu trs kočičích chlupů?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont