Neťukat jen zvednout aneb jak nezpůsobit pivní faux pas

Neťukat jen zvednout aneb jak nezpůsobit pivní faux pas

10.06.2019 | Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v Česku pije pivo 9 z 10 mužů a téměř polovina žen. Ne každý ale zná a dodržuje správnou etiketu pití piva i způsoby, díky kterým si nejpopulárnější nápoj vychutnat opravdu naplno.

<

Pivo se podává ve spoustě druhů sklenek. Zatímco masivní půllitr s uchem chytí snad každý právě za ucho, u jiného typu skla se můžete snadno dopustit faux pas. Vysoké tenkostěnné sklenice držte co nejníže a dejte si pozor, ať je neznečistíte prsty od jídla. Sklenky na stopce vždy držíme za stopku, podobně jako sklenky na víno.

I když se dokážete obejít bez skleničky, není vhodné na veřejnosti pít pivo přímo z lahve. Výjimku tvoří jen některá mexická piva, která mají speciální rituál pití: do hrdla se nacpe dílek limety a pivo se pije přímo z lahve, průtok přes kousek ovoce mu dodává svěží chuť.

A zásadní pravidlo říká, že s prvním napitím vždy musíte počkat, až budou mít svou sklenku všichni u stolu. Což si vlastně spousta lidí hlídá, aby si mohli všichni společně pěkně ťuknout. A to je bohužel dle pravidel etikety také faux pas, přiťukávat se má pouze s vínem nebo sektem, tedy se sklenkami, které mají krásný zvonivý zvuk. Sklenku piva při přípitku pouze pozvedneme, přidáme úsměv a přímý pohled na svého spolustolovníka a popřejeme „na zdraví.

Mějte jasno ve značení

Od prosince 2018 oficiálně začala platit nová vyhláška, která upravila značení potravin a nápojů, mezi jinými právě i piva. Její existenci si vyžádala mimo jiné pestrost v nabídce piv a pivních nápojů, která přestala být i díky vlivu malých pivovarů a oblibě různých radlerů a pivních limonád přehledná.

„Vyhláška č. 248/2018 Sb. reaguje na nové trendy ve výrobě potravin, což uvítají jak výrobci, tak spotřebitelé. Pořádek ve značení potravin a nápojů je nutný, protože je důležité, aby zákazník věděl, co přesně je mu nabízeno v restauraci či co si dává do nákupního košíku,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

I když vyhláška již v platnost vstoupila, výrobci mají do prosince 2019 možnost využívat staré značení, aby využili staré etikety a měli čas vytvořit nové názvosloví a etikety s požadovaným značením.

Nově se jakékoli pivo silnější než 13° bude označovat jako pivo silné. Stupňovitost piva přitom neznamená množství alkoholu v pivu, ale množství extraktu tzv. původní mladiny v hmotnostních procentech.

Ve staré vyhlášce č. 335/1997 Sb. se piva dělila na skupiny a podskupiny, dnes již žádné další podkategorie nenajdeme. Výrobce je ale povinen kromě druhu, skupiny, obsahu alkoholu v % obj. a způsobu kvašení uvádět i další charakteristiky, které by mohly rozhodovat o spotřebitelských preferencích. Sem patří například údaj o tom, zda je pivo nefiltrované, kvasnicové, ochucené, údaj o barvě (tmavé, polotmavé, řezané) nebo o druhu zpracované obiloviny, pokud je jiná než obvykle (např. pšeničná piva).

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Proč pít matcha tea? Známe hned 5 důvodů

28.05.2020 | Čajová plantáž se zhruba tři týdny před sklizní zakryje sítěmi. K listům tak pronikne jen 10 až 20 % slunečního světla a rostlina začne produkovat velké množství chlorofylu. Tak vzniká matcha tea, čaj, který nejen skvěle chutná, ale má i řadu zdraví prospěšných účinků.

Vinařství Lahofer otevřelo návštěvnické centrum. Budou tu koncerty i letní kino

01.06.2020 | Po dvou letech od zahájení stavby dnes znojemské vinařství Lahofer otevřelo pro veřejnost své nové sídlo mezi Dobšicemi a Suchohrdly na Znojemsku. Netradiční stavba s návštěvnickým centrem a venkovním amfiteátrem vznikla podle návrhu studia Chybík a Krištof a přišla na 120 milionů korun.

Užijte si piknik bez příprav. Chytré služby dnes vše vyřeší za vás

04.06.2020 | Najíst se venku pod palbou slunečních paprsků a s partou skvělých přátel nebo rodiny je sice skvělé, ale i nebezpečné. Ty největší dobroty totiž podléhají rychlé zkáze, při vysokých teplotách může být riziková už jen cesta na piknikové místo. Jsou ale možnosti, jak si užít parádní hostinu v trávě bez rizik a bez vláčení piknikového koše. Můžete si totiž vše nechat přivézt.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont