Nejen ústřice... libido v minulosti podporovala i paviání moč

Nejen ústřice... libido v minulosti podporovala i paviání moč

09.06.2021 | Počátky a jasnou historii prostředků na povzbuzení touhy asi jen sotva přesně vypátráme, nicméně zmínky o nich jsou obvyklou součástí mnoha dávných textů. Historie zná dokonce i mnoho, řekněme, kontroverzních afrodiziak, přičemž některá z nich mohla bezprostředně ohrozit i život.

Koňská mana

Lepkavá hmota zbarvená dozelena či hněda je součástí dělohy klisny. O jejích afrodiziakálních účincích byli přesvědčeni zejména Římané na počátku našeho letopočtu. Odběr byl relativně jednoduchý, stačilo setřít část hmoty těsně po porodu z jazyka novorozeného hříběte.

Mandragora lékařská

Jedovatá středomořská bylina, hojně využívána ve středověku během čarodějnických rituálů. Je známá pro své psychoaktivní účinky. Ve starověkém Egyptě byla považována za rostlinu lásky, a také starověcí Řekové jí připisovali značné afrodiziakální účinky. Zvláštní pozornost byla věnována také tvarům kořene připomínajícím penis.

Roh nosorožce

Rozemletý roh živočicha, který stojí na pokraji vyhubení. Prášek z něj býval tradičně používán jako afrodiziakum.

Španělská muška

Brouk méně známý pod jménem puchýřník lékařský výrazně zelené barvy. Výtažky z něj se využívaly do nápojů pro své afrodiziakální účinky, a to díky látce kantharidin vyvolávající erekci. Šlo však o značně nebezpečnu záležitost, protože kantharidin je zároveň prudký jed. Tuto formu povzbuzení využíval také francouzský král Jindřich IV. nebo španělský král Ferdinand II. Aragonský, který na předávkování údajně zemřel.

Kachní vejce se zárodkem

Pokrm původem z Jihovýchodní Asie, rozšířený především na Filipínách. Jde o oplodněné kachní vejce, které se udržuje v teple tak dlouho, než se vyvine zárodek (cca 2 – 3 týdny). Poté se uvaří v páře a konzumuje se vcelku. Pochoutka měla podporovat mužskou potenci.

Pražené mravenčí zadečky

Specialita nazývaná také kolumbijský kaviár je tamními velice ceněna nejen pro nahořklou osvěžující chuť, ale i díky svým údajně afrodiziakálním účinkům. Musí však jít o speciální mravence hormigas culonas, pro které je typické objemnější pozadí.

Paviání moč

Afrodiziakum ze Zimbabwe. Místní obyvatelé tvrdí, že paviání moč má řadu ozdravných účinků včetně potíží s potencí. Konzumuje se obvykle s pivem.

Text Lea Raif, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Veterináři ve skladu v Praze našli asi 200 kg drůbežího masa neznámého původu

18.06.2021 | Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů drůbežího masa neznámého původu. Inspektoři maso znehodnotili obarvením a rozhodli o jeho likvidaci v asanačním podniku.

Nutri-score raději ne! Jednoduchost značení je jeho největší slabinou

10.06.2021 | Potravinářská komora ČR varuje před povinným zaváděním evropského systému značení potravin pomocí tzv. systému Nutri-score. Ten potraviny označuje na přední straně obalu písmeny A až D a barvami od zelené, přes žlutou až po červenou.

Co je při konzumaci jídla důležitější - čich nebo chuť? Máme pro vás pokus s jahodou

02.06.2021 | Chuť není jen otázkou chuťových buněk. Ve vjemech, které v nás vyvolávají potraviny, hraje významnou roli také čich, ale i hmat. Naše vnímání však ovlivňuje i paměť.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont