Na Staroměstském náměstí začíná Svatomartinský košt

Na Staroměstském náměstí začíná Svatomartinský košt

09.11.2010 | Svatomartinský košt dnes začíná na Staroměstském náměstí v Praze. Od 5. do 15. listopadu nabídne zábavný program, jehož součástí bude i koštování vína, které začne 11. listopadu. Připraven je program pro milovníky lidových písní a tanců.

<


1Součástí akce jsou také tradiční trhy. Podle pořadatelů budou moci návštěvníci ve 30 stáncích ochutnat produkty z medu, pražené královské mandle či speciality z Maďarska, Francie či Itálie. Na náměstí vystoupí několik kapel, taneční skupiny a své umění předvedou šermíři a kejklíři.

Hlavní program se chystá 11. listopadu na den svatého Martina. Za zvuku fanfár by tam měl dorazit svatý Martin s průvodem, rozhazovat sníh a zlaté dukáty a připíjet si s návštěvníky ze zlatého kalichu.

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem a sahá prý do 18. století. Zatímco dříve šlo spíše o lokální záležitost některých vinařských oblastí, je toto víno poslední dobou uznávané po celé republice. Vinařský fond ČR totiž tuto známku koupil před několika lety od vinaře Jiřího Kopečka z Valtic a začal ji prosazovat. Mimo Česka je o ni zájem prý také na Slovensku a v Polsku.

Vlastníci nové známky se netají inspirací francouzským beaujolais, které také přichází na trh v listopadu. Víno je podle odborníků určené k rychlé konzumaci a nehodí se pro archivování. Znalci na svatomartinských vínech oceňují svěžest a ovocné aroma. Každý nový ročník je obvykle spojen se zábavními akcemi, které provázejí koštování.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Medúza jako ideální potravina, dáte si?

| V reakci na studii, podle níž je po celém světě legálně loveno přes 90 ohrožených druhů ryb, australští vědci navrhli, aby se lidé v zájmu udržitelnějšího rybolovu přeorientovali na medúzy, píše server BBC. Australská mořská bioložka a autorka knih o medúzách Lisa-ann Gershwinová vysvětlila, proč může medúza představovat ideální jídlo.

Projekt Právní pomoc potravinám stále běží

20.10.2020 | Projekt Právní pomoc potravinám si dává za cíl v nelehké době pandemie koronaviru (COVID-19) poskytnout českým provozovatelům potravinářských podniků a ostatním producentům potravin, kteří jsou zasaženi aktuální krizí, bezplatné právní poradenství nejen o základních právních otázkách souvisejících se současnou situací, ale i o specificky zaměřených dotazech vztahujících se na konkrétní situaci potravinářů.

8 potravin, kterým v lednici skutečně není dobře

21.10.2020 | Citrony, mrkev či rajčata. Co mají společného? Neměli bychom je uchovávat v ledničce, skladování v chladu jim totiž škodí. Rychleji se kazí, ztrácí chuť či klesne jejich kvalita. Které potraviny bychom tedy měly skladovat jinde?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont