FAO: Světové ceny potravin se loni dostaly nejvýše za tři roky

FAO: Světové ceny potravin se loni dostaly nejvýše za tři roky

12. 1. 2018 | Světové ceny potravin loni vzrostly o 8,2 procenta a dostaly se na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Potraviny na mezinárodních trzích nicméně zůstávají téměř o čtvrtinu levnější ve srovnání s maximem z roku 2011.

Vyplývá to podle agentury Reuters z vývoje indexu, který sestavuje Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Průměrná hodnota indexu, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, činila v loňském roce 174,6 bodu. To představuje nejvyšší úroveň od roku 2014. V samotném prosinci index nicméně oproti předchozímu měsíci klesl o 3,3 procenta na 169,8 bodu.

Podle ekonoma FAO Abdolreze Abbassiana by v letošním roce měla ceny potravin tlačit vzhůru silná poptávka, kterou podporuje příznivý vývoj světové ekonomiky. "Není důvod se domnívat, že poptávka zeslábne," prohlásil Abbassian. Upozornil nicméně, že zatím nelze předpovědět, jaký bude vliv počasí na sklizeň, která by tak mohla překonat očekávání.

Na mezinárodní trhy s potravinami by podle Abbassiana mohl mít vliv rovněž vývoj cen ropy a rozhovorů o mezinárodním obchodu, například jednání o budoucí podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Francouzského růžového vína bude letos nedostatek

22. 5. 2018 | Francouzské růžové víno se letos patrně stane obětí vlastního úspěchu a bude ho nedostatek, napsal francouzský ekonomický a finanční deník Les Échos.

V sobotu se draží tři lahve "žlutého vína" - z ročníku 1774

23. 5. 2018 | Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit: v sobotu v Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší lahve vína v oběhu: místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny brambůrků

25. 5. 2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.