Chcete ochutnat víno, které dozrálavo na mořském dně? Přivezte si jej z dovolené ve Španělsku

Chcete ochutnat víno, které dozrálavo na mořském dně? Přivezte si jej z dovolené ve Španělsku

21.06.2019 Jana Čiháková

Všichni milovníci vína rádi občas navštíví vinný sklep, kde mohou ochutnat zrající moky přímo u zdroje, příznivci španělského vinařství Crusoe Treasure by ale k takové návštěvě potřebovali potápěčský oblek a kyslíkovou lahev. Toto vinařství totiž nechává svá vína zrát na mořském dně, 20 metrů pod hladinou Biskajského zálivu, a chlubí se, že díky tomu má jeho produkce výjimečné kvality, napsala agentura Reuters.

Vinařství sídlící u zálivu Plentzia, asi 25 kilometrů od Bilbaa, postavilo svou reklamu právě na tom, že vína vylisovaná z tradičních španělských odrůd jako tempranillo, netradičně zrají pod vodou. Zakladatel firmy Borha Saracho tvrdí, že chladné prostředí, kde je vyšší tlak a méně světla, vínům svědčí a že díky tomu mají jemnější chuť.

Úřady vinařství pronajaly 500 čtverečních metrů mořského dna, kde vinařství postavilo betonové kotvící bloky, do nichž spouští drátěné klece naplněné tisícovkami lahví. Nápad na podmořské zrání prý inspirovaly příběhy o lahvích sektu, které potápěči vyprostili po stovkách let z lodních vraků. Ti, kdo pak měli příležitost archivní alkohol okusit, mluvili o jeho výjimečné chuti.

"Na začátku může být chuť trochu matoucí, protože si ji s daným místem původu nespojujete... ale zachovává si charakteristiku odrůdy, a navíc je sametová," tvrdí Saracho. Vína dozrálá pod vodou se prodávají za 60 až 100 dolarů (1400 až 2300 Kč) za lahev a kupec ji dostane tak, jak byla po měsících vytažena z moře - tedy včetně usazenin, řas či zbytků mlžů.


Mohlo by vás zajímat

VĚDCI: PŮDA JE PLNÁ PESTICIDŮ, ČEŠTÍ ZEMĚDĚLCI ZA TO ALE NEMOHOU

08.04.2024 | Výsledky ukázaly, že v zemědělsky využívané krajině se koncentruje a šíří poměrně velké množství pesticidů, z nichž některé mohou mít významný dopad na biologickou rozmanitost a zároveň jsou výrazně rizikové i pro člověka. Z velké části se ovšem nejednalo o látky aplikované samotnými farmáři.

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: ŠUNKA PLNÁ NEBEZPEČNÝCH LISTERIÍ NA TRHU

22.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje krůtí šunku od výrobce LE&CO-Ing. Jiří Lenc, s.r.o. kvůli obsahu bakterie Listeria monocytogenes. Výrobek prodávaly pod dvěma různými obchodními názvy obchodní řetězce Tesco a Globus. Spotřebitelé, kteří mají šunku doma, by ji neměli konzumovat a mohou ji vrátit v místě nákupu.

FARMÁŘSKÉ TRHY JSOU V PLNÉM PROUDU! SVS ZAHAJUJE ČETNÉ KONTROLY

04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.