České pivovarnictví zažívá další povedený rok

České pivovarnictví zažívá další povedený rok

12.09.2019 | Výstav piva v ČR v červenci meziročně stoupl o dvě procenta na 1,68 milionu hektolitrů. V porovnání s červencovými výsledky minulých let je to nejvíce.

Pomohly tomu příznivé červencové teploty. Na tiskové konferenci Českého svazu pivovarů a sladoven to dnes řekla jeho výkonná ředitelka Martina Ferencová. "Statistiky naznačují, že české pivovarnictví zažívá další povedený rok. Podíváme-li se na meziroční srovnání červencových čísel, pokračuje posilování exportu potvrzující, že české pivo za hranicemi chutná. Rostoucí trend vidíme u ležáků. Meziročně silnější jsou za červenec také čísla u sudového piva," uvedla Ferencová. Jak moc bude letošní sezona pro pivovary úspěšná, bude podle ní možné říci po srpnových statistikách.

"Celkově se červenec pozitivně odchýlil od normálu jen mírně, proto u spotřeby piva nenastal zvrat, jaký pozorujeme v extrémních vedrech. Tehdy lidé dávají přednost jeho méně alkoholickým variantám a nealkoholickým nápojům," doplnila Ferencová.

Pivnímu trhu podle svazu dominuje světlé pivo, tmavá a polotmavá piva tvoří zhruba čtyři procenta. Spotřeba ležáků, tedy jedenácti a dvanáctistupňových piv, v červenci meziročně vzrostla o 8,5 procenta. U výčepních piv o šest procent klesla.

V červenci pivovary evidovaly větší zájem také o pivo v cisternách. U balených piv pokračoval pokles zájmu o pivo v PET lahvích, v červenci meziročně o 13,5 procenta. Spotřeba piv ve skleněných lahvích stoupla o 2,5procenta. Naopak prodej pivních minisoudků byl meziročně nižší o dvě pětiny. Tuzemské pivovary loni vyrobily rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,7 procenta více. Po předloňském poklesu výroby se tak vrátily k růstu. Za zvýšením produkce stálo hlavně pivo určené na vývoz, jehož výroba se meziročně zvýšila o 11,8 procenta. Vyšší loni byla i tuzemská spotřeba piva, stoupla o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR loni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Ode dneška teče v Plzni pivo proudem: Začíná festival minipivovarů

20.09.2019 | Pokud ještě nemáte plány na dnešní nebo zítřejší večer, zajděte na festival Slunce ve skle. V Pivovarském dvoře v Černicích na vás bude čekat 68 nejmenších českých výrobců, kteří představí přes 240 značek českých a moravských piv.

Méně cukrů, méně soli: Už je nejvyšší čas přejít ke zdravějšímu životnímu stylu

20.09.2019 | Snižování cukrů nebo soli v potravinách je v dnešní době nutnost. Povaha typického českého spotřebitele se změnila. Máme málo pohybu, většinou vykonáváme sedavé zaměstnání a přibylo i civilizačních onemocnění. O pozitivní inovací by se pak měli snažit nejen výrobci potravin, zlepšení by měslo nastat i v řadě domácností a restaurací.

Čokoláda povolena! Dneska má totiž svátek

13.09.2019 | Je to tady. Právě dneska si můžete olizovat pusu od čokolády klidně celý den. Na nešťastný pátek 13. totiž letos připadá i Mezinárodní den čokolády.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont