Řetězcům se nezdá seznam původu potravin

Řetězcům se nezdá seznam původu potravin

07.07.2014 www.iDnes.cz

Řetězce nemají jasno, jak určit původ potravin, které prodávají. Podmínky Ministerstva zemědělství si každý vyložil po svém, takže zákazníkům údaj mnoho neřekne.

Obchodní řetězce budou muset od ledna příštího roku povinně zveřejňovat, kolik procent jejich sortimentu pochází z tuzemska a kolik z jiných států. Na veřejnost se zatím dostaly předběžné údaje, které obchodníci sdělili Ministerstvu zemědělství.

Proti výsledkům se nyní ohradil řetězec Kaufland. Ten spolu s Lidlem patří do německé skupiny Schwarz, která dopadla v podílu českých potravin nejhůře.

Mluvčí Kauflandu Michael Šperl namítá, že není zcela zřejmé, na základě čeho lze produkty z nabídky obchodníků určit jako české. Jeho společnost mezi tuzemské produkty započítala výhradně takové, které vyrábějí firmy s českými majiteli a z českých surovin.

Jak se pozná český výrobek?

„Čtyřicet procent, které jsme uvedli v diskusi s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, je těch opravdu českých. Tedy produktů od českých výrobců z českých surovin,“ uvádí Šperl. Lepší výsledky konkurence mohou být podle něj způsobeny tím, že zemi původu pojali obšírněji.

„Například COOP se pyšní až sedmdesáti procenty výrobků české provenience, což může být způsobeno tím, že uvedl i české výrobky vyrobené v zahraničí,“ míní Michael Šperl. Kaufland by prý dosáhl na podobná čísla, pokud by do statistik započítal také produkty vyrobené v cizině podle českých receptů a takové, které v Česku vyrábějí zahraniční firmy.

cesnek

Nejvíce českých produktů v sortimentu má podle údajů ministerstva síť jednot COOP, za což ji  ministr zemědělství Marian Jurečka nepřímo pochválil. Šéf COOP Zdeněk Juračka se ovšem nařčením Kauflandu brání.

„Vycházeli jsme přesně z definice, kterou stanovilo Ministerstvo zemědělství. Všichni měli stejné parametry. Metodika byla daná, ale jak z ní kdo vycházel, to nevím,“ říká Juračka.

Coca-Cola je česká

Šéf COOP přesto uznává, že kolem nové povinnosti panuje řada nejasností a určit, zda výrobek pochází z té či oné země, není vůbec jednoduché. Prodejci musí zohlednit původ surovin, místo zpracování stejně jako vlastnickou strukturu výrobce. I v tom případě jim však například Coca-Cola vychází jako český výrobek.

„Za českou lze považovat potravinu vyrobenou na území ČR. Z tohoto hlediska není relevantní, zda se jedná o výrobce, který je historicky původem z ČR, nebo o některou z firem v ČR provádějících výrobu, ale kapitálově nebo jinak provázanou se zahraniční ‚mateřskou‘ firmou,“ řekla před časem MF DNES potravinářská inspekce.

Jak přesně vypadaly podmínky, na jejichž základě měly řetězce sestavit předběžnou statistiku, ministerstvo nesdělilo. Podle společnosti Ahold, která vlastní prodejny Albert a brzy převezeme provozovny Spar, bylo hlavním kritériem sídlo dodavatele.

 „Dle vyjádření ministerstva je země původu definována jako země dodavatele, který nám produkt dodává,“ uvedla Judita Urbánková z Aholdu.

2

Další zmatky nastávají, pokud je mezi původem suroviny a místem zpracování rozdíl. Podle Urbánkové proto Ahold například započítal maso ze zvířat chovaných v Česku, které se zpracovává v továrně v Polsku, jako polský výrobek.

„Na prodejně to ale bude komunikováno jako české maso balené v Polsku, což bude i dle platné legislativy možné číst na etiketě výrobku,“ dodává Urbánková.

Povinnost oznámit ministerstvu seznam pěti zemí, z nichž každý řetězec nejčastěji odebírá potraviny, byla jednou z částí novely zákona o potravinách, který čeká na podpis prezidenta. Pokud hlava státu zákon podepíše, budou muset prodejci s tržbami nad pět miliard korun od ledna vyvěšovat výsledný žebříček u vchodů do prodejen.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/retezce-musi-urcit-puvod-potravin-puvod-potravin-v-supermarketech-11f-/ekonomika.aspx?c=A140706_185739_ekonomika_bse#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

 


Mohlo by vás zajímat

KONEC PŘESOLENÝM JÍDLŮM V RESTAURACÍCH: NOVÝ PROGRAM MINISTERSTVA

09.04.2024 | Omezit nadměrnou konzumaci soli a s ní spojené negativní dopady na zdraví má za cíl program Solíme méně. Program chce ukázat rizika nadměrného solení a možnosti, jak ho omezit. Zaměří se na restaurační zařízení a podpoří pokračování vzdělávacího programu ve školních jídelnách. Chce proškolit personál, navrhnout úpravu postupů a sledovat dopady.

VŠICHNI HO ZNÁME, ALE NEVÍME, CO UMÍ: MATCHA V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

08.04.2024 | Určitě jste tedy slyšeli o čaji Matcha. V čem je tento zelený prášek tak zajímavý?  Proč je lepší než káva a jak pomáhá při hubnutí?

1. MÁJ: ĆAS LÁSKY, ALE I RŮŽOVÉHO VÍNA

05.04.2024 | První máj, příjemná atmosféra, dechberoucí výhled na celou Prahu a…? Samozřejmě sklenička moravského nebo českého růžového vína! Již po čtrnácté se prvního května promění Pražský hrad na Svátek růžových vín. Dopřejte si příjemné chvíle s našimi růžovými víny, které si podmaní vaše smysly. Těšit se můžete na desítky vzorků vín dvaceti vinařství.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.