Zaujalo nás

Svatomartinská vína už se lahvují a míří do obchodů

04.11.2010 | Poté, co 21. a 27. října nezávislá odborná komise vybrala nejlepší letošní Svatomartinská, nastává vinařům několik extrémně náročných dní, kdy musí vína nalahvovat, nechat vyrobit a nalepit etikety a s předstihem navézt do obchodů, vinoték a restaurací.

V ČR se devět z deseti piv prodá v ekologicky nejšetrnějších obalech

04.11.2010 | Český pivní trh patří k nejohleduplnějším na světě, co se týká druhů obalů a jejich šetrnosti k životnímu prostředí. Zhruba polovina veškerého piva se v ČR prodá v jednom z nejekologičtějších balení, tj. v sudech. Dalších cca 40 % piva putuje ke spotřebiteli ve vratných půllitrových láhvích, tedy balení obecně respektovaném jako ekologicky šetrné.

Cena cukru stoupla o dvě procenta na nové maximum za 30 let

04.11.2010 | Cena cukru na londýnské burze ICE dnes vzrostla o více než dvě procenta na nové maximum za 30 let. Cenu cukru podporuje oslabování kurzu dolaru po středečním uvolnění měnové politiky v USA a napjatá situace v globální nabídce této potravinářské komodity.

I kapr má duši

02.11.2010 | Pomineme-li „élan vital“, životní elán, či energii, která je podmínkou života, rozumí se kapří duší zvláštní orgán, který je důležitý pro zajištění rovnováhy.

V Plzni bude farmářský obchod, nabídne výrobky malých potravinářů

01.11.2010 | Farmářský obchod nabízející zboží malých výrobců potravin z Plzeňského kraje plánuje v Plzni velmi rychle otevřít občanské sdružení Envic, které dnes v Plzni pořádalo sedmé farmářské trhy. Obrovský zájem přinutil pořadatele, aby ještě letos zorganizovali dvě akce, s nimiž nepočítali. Na dnešní největší trhy zemědělské produkce v Plzeňském kraji, které se postupně prosazují také v Klatovech, Tachově a Domažlicích, přišlo 3500 lidí z celého regionu, jejich počet roste akci od akce. ČTK to řekl koordinátor trhů Tomáš Popp.

Francouzský výrobce limonád vyvinul nápoj se zlatými zrnky

01.11.2010 | Výrobce limonády z francouzské Jury na východě země vyvinul na žádost zákazníka z Dubaje, který si přál neobvyklý nápoj, luxusní limonádu: ve sladké tekutině se třpytí nespočtem zrnek čtyřiadvacetikarátového zlata.

11. listopadu se bude Svatomartinské víno i v Japonsku

29.10.2010 | Svatomartinská tradice a slavnostní otevírání prvních vín ročníku letos poprvé dorazí i na dálný východ. 11. listopadu přesně v 19:00 zazní charakteristický zvuk prvních otevíraných lahví Svatomartinských vín ročníku 2010 také v české restauraci Cafe ANO v japonském Tokiu. Sedmá hodina odpolední tamního času totiž odpovídá jedenácté dopolední v České republice, tedy hodině, kdy se Svatomartinská vína začínají poprvé ochutnávat.

Pivovar Svijany zvyšuje výstav a investuje do rozšíření výroby

25.10.2010 | Soukromý Pivovar Svijany plánuje letos překročit výrobu 400.000 hektolitrů piva. I proto investuje do rozšíření výrobních a skladovacích prostor a do modernizace čistírny odpadních vod zhruba 65 milionů korun. Nyní se už pracuje na modernizaci čistírny a lahvárny, po nich se budou rozšiřovat spilky a ležácké sklepy, řekl ČTK ředitel pivovaru Roman Havlík. Část prostředků podle něj získá podnik z evropských fondů.

Průzkum: Více než polovina Čechů chce kupovat mléko z automatů

22.10.2010 | Více než polovina Čechů má zájem nakupovat čerstvé mléko z automatů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Dema. Mléčné automaty začaly v Česku rychle přibývat od loňského podzimu a nyní jich funguje už více než 150. V některých regionech Česka ale mlékomaty kvůli výraznému poklesu poptávky bojují o další existenci.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont