Zaujalo nás

Vědci z Brna zkoumají využití byliny lupiny v jídelníčku lidí

05.10.2010 | Vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU), kteří hledají alternativy pro živočišnou produkci potravin, zkoumají možnosti většího zařazení bobů lupiny na jídelníček zvířat, ale i lidí. Pro zkušenosti jeli do Austrálie, která je největším exportérem lupiny. Luštěnina, která se pěstovala už před staletími, má podobné vlastnosti jako sója, v mnohém ji dokonce předčí. Lupina může zaujmout své stálé místo i ve zdravém a nutričně vyváženém jídelníčku člověka, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí VFU Lucie Stejskalová.

Pomazánkové máslo

04.10.2010 | Zpravodajské servery přinesly dnes informaci o tom, že Evropská unie žaluje Českou republiku kvůli označování výrobku „Pomazánkové máslo“. Českomoravský mlékárenský svaz a všichni výrobci tohoto unikátního českého produktu jsou tímto rozhodnutím Komise velice znepokojeni, nesouhlasí s ním a jsou připraveni obhajovat svou pozici i v soudním sporu.

V Hustopečích na Břeclavsku začínají slavnosti burčáku

30.09.2010 | Vystoupením hudebních skupin začíná dnes v Hustopečích na Břeclavsku 16. ročník Burčákových slavností. Organizátoři věří, že do města na čtyřdenní slavnost zavítá přes 10.000 lidí.

Evropská komise zažaluje Česko kvůli pomazánkovému máslu

30.09.2010 | Evropská komise zažaluje Česko kvůli pomazánkovému máslu. Nelíbí se jí, že název používá pro výrobek, který vlastnosti másla nemá. V unii se označení "máslo" smí používat jen v případě, že výrobek obsahuje více než 80 procent mléčného tuku, což v tomto případě neplatí. ČTK o tom dnes informovala Evropská komise. Spor českých mlékařů usilujících o zachování tradičního názvu výrobku s unijními úředníky trvá již několik let.

Chcete vědět, kde rybičku ulovili?

23.09.2010 | Zákazník je zvídavý, a má právo být informován. Evropská Komise vychází v tomto ohledu zákazníkům vstříc a uvádí v příloze k nařízení Komise č. 2065/2001 kódy, ze kterých je možné zjistit, kde byly ryby odloveny. Tyto kódy lze nalézt na etiketách mrazených ryb, rybích výrobků i na konzervách.

V Mnichově začal pivní Oktoberfest - dvousetletý, prvně nekuřácký

18.09.2010 | Tradičním naražením prvního sudu dnes zahájil mnichovský primátor Christian Ude proslulé pivní slavnosti Oktoberfest. Největší a nejznámější akce svého druhu na světě, na které se do 4. října očekává přes šest milionů návštěvníků, letos slaví 200. narozeniny. Premiérově bez kouření v pivních stanech.

Vinařem s nejlepším čichem se už podruhé stala žena

15.09.2010 | Vítězem 2. Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně se o víkendu v Mikulově stala Adéla Hoffmannová z Brna. Mistrovství pořadatelé už podruhé zařadili na program Pálavského vinobraní a stejně jako loni bylo otevřené pro soutěžící z řad návštěvníků vinobraní. Odvahu poměřit své síly v rozeznávání typických arómat obsažených ve víně našlo nakonec 391 z nich.

Salmonely nepodceňujeme

14.09.2010 | Riziko onemocnění salmonelózou pro lidi existuje, nikoli však jen prostřednictvím čerstvého drůbežího masa.

Vinaři představili nové zařízení, je jím burčákomat

13.09.2010 | S novým výrobkem, který milovníkům burčáků zajistí lahodnou chuť, vůni i vysokou kvalitu oblíbeného sezónního nápoje přichází jihomoravští vinaři. Speciální zařízení - burčákomat - si dokonce nechali patentovat. Vinařství CHATEAU LEDNICE svou novinku dnes představilo na tiskové konferenci.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont