Nebezpečné potraviny

Stažení egyptské pískavice z trhu

11.07.2011 | V Úředním věstníku EU bylo zveřejněno rozhodnutí Evropské komise (EK), které nařizuje preventivně stáhnout z trhu semena pískavice. Zakazuje rovněž dočasně jejich dovoz a též dovoz některých dalších semen z Egypta. Důvodem těchto opatření je podezření na možnou kontaminaci egyptské pískavice patogenním kmenem bakterie Escherichia Coli.

Bakterie ve vodě Aquila nejsou patogenní

11.07.2011 | Národní referenční laboratoř pro E.coli a shigely Státního zdravotního ústavu v Praze dnes dokončila laboratorní rozbor bakterie Escherichia coli, kterou objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce při úřední kontrole v balené vodě s obchodním názvem „Aquila Aqualinea“ v šarži s datem minimální trvanlivosti do 20.5.2012.

E.coli v neperlivé Aquile

04.07.2011 | SZPI stáhla z oběhu balenou vodu Aquilla pro nevyhovující výsledky mikrobiologických testů. Inspektoři SZPI našli při úřední kontrole v tržní síti nevyhovující vzorek výrobku s obchodním názvem „AQUILA AQUALINEA neperlivá, pramenitá voda“, DMT 20.5.12. V uvedené balené vodě byly smluvní laboratoří Eurofins CZ zjištěny koliformni bakterie a bakterie Escherichia coli, které jsou pro tento typ výrobku nepřípustné.

Nevyhovující sardinky z Maroka

23.06.2011 | Ze skladu a distribuce se stahují sardinky původem z Maroka, ve kterých Státní veterinární správa zjistila nadlimitní obsah histaminu a kadmia. Jde o rybí konzervy - sardinky v rostlinném oleji („HAMÉ OCEAN“) balení po 120 g, datum minimální trvanlivosti 31. 12. 2014, šarže XA. L 357 B, původ Maroko (výrobce LGMC/AMIAROC).

Sledi s parazity

21.06.2011 | Do ČR bylo dodáno 5000 kg mrazených celých ryb – sleďů původem z Norska, přes Polsko. Surovina měla být zpracována na uzené sledě – ale při běžné veterinární kontrole jsme zjistili ve svalovině přítomnost parazitů Anisakis. Výsledek potvrdila v úředně odebraném vzorku laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava dne 20. 6.

Německo viní z infekce už jen klíčky

10.06.2011 | Luštěninové klíčky a výhonky jsou s vysokou pravděpodobností přece jen zdrojem střevní nákazy ECEH, která si vyžádala již 30 lidských životů. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci v Berlíně šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Reinhard Burger.

Výsledky testů bio-okurek v ČR na E. coli jsou negativní

02.06.2011 | Vzorky z bio-okurek, odebrané u společnosti Country Life, neobsahovaly nebezpečný subtyp bakterie Escherichia Coli. Potvrdily to dnešní výsledky laboratorních rozborů.

Testy vyvrátily podezření na španělské okurky

31.05.2011 | Testy v Německu nepotvrdily, že dovážené španělské okurky byly kontaminovány nebezpečným typem střevní bakterie E.coli (EHEC), jak se úřady dříve domnívaly. Oznámila to dnes podle agentury DPA hamburská ministryně zdravotnictví Cornelia Prüferová-Storcksová.

Rizikové španělské okurky byly dodány i do ČR

30.05.2011 | Okurky ze Španělska, podezřelé z kontaminace bakteriemi enterohemorrhagické Escherichie coli, byly v minulých dnech dodány i do České republiky. Jedná se o salátové bio-okurky od německého dodavatele. Státní zemědělská a potravinářská informace obdržela tuto zprávu před několika minutami od německé strany prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Z České republiky dosud nebyl hlášen žádný případ nákazy.

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.