Zmrzlina od šmouly nemusí být vždy správná volba

Zmrzlina od šmouly nemusí být vždy správná volba

03.08.2020 | Šmoulí „zmrzku“ raději prověřte! Důvod? Ne každá šmoulí zmrzlina je vhodná pro děti. Některé obsahují umělá barviva – brilantní modř E 133 nebo indigon E 132. Tyto zmrzliny mohou způsobovat přecitlivělost a alergie.

<

Existují ale i šmoulí zmrzliny, které jsou bez rizik. Jsou to takové, k jejichž výrobě byla použita barviva přírodního původu, například ze světlice barvířské nebo řasy spirulina. Vždy si tedy pečlivě prostudujte složení. Pokud kupujete kopečkovou zmrzlinu na stánku, poptejte se na složení u obsluhy, ta je zpravidla povinná vám tyto informace o prodávané potravině předat.

Zmrzlinová pravidla

Zmrzliny upravuje vyhláška č. 397/2016 Sb. Mražený krém pak klasifikuje jako výrobek z vody, mléka, smetany, tuku, cukru a dalších složek, pevné nebo pastovité konzistence, který je uváděn na trh a určen ke konečné spotřebě ve zmrazeném stavu, tedy rychlým snížením teploty na mínus 18 stupňů Celsia a nižší. Vyhláška ukládá výrobcům zmrzliny povinnost uvádět na obale její skupinu. Každý spotřebitel se tak snadno dozví, zda jde o mražený krém smetanový, mléčný, s rostlinným tukem, vodový, ovocný nebo zda kupuje sorbet.

Platí i povinnost uvést ochucující složky (káva, karamel, čokoláda, případně druh ovoce). Čím více jí je pak uvedeno na obale, tím je výrobek kvalitnější a lahodnější. Tedy… při nákupu čokoládového mraženého krému si porovnejte obsah kakaa (vyhláška ukládá povinnost použít nejméně 3,0 % hmotnostních kakaa), u ovocného sorbetu by měl být rozhodující obsah ovoce (vyhláška ukládá povinnost použít nejméně 10 % hmotnostních ovocné složky). Mléčný, smetanový mražený krém ani sorbet nesmí obsahovat záměrně přidaný tuk!

Tipy pro nákup

Pokud kupujete zmrzlinu v obchodě, zkontrolujte si mrazící zařízení. Na teploměru byste měli objevit teplotu mínus 18 stupňů Celsia, na stěnách mrazícího boxu nesmějí být vrstvy námrazy, větší než 10 mm, zboží také nesmí být narovnáno nad limitní červenou čáru. V žádném případě nekupujte zmrzlinu, která je pokrytá krystalky ledu nebo zdeformovaná, což by mohlo napovědět, že při její manipulaci došlo k porušení chladírenského řetězce.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje, že zmrzlina je potravinou mikrobiologicky rizikovou. Proto jsou v obdobní letního prodeje praktikovány namátkové kontroly zmrzlinového segmentu. Výsledky posledních kontrol ukázaly, že požadavkům právních předpisů nevyhovělo 37 % hodnocených vzorků točených i kopečkových zmrzlin. „Z výsledků těchto kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů,“ upozorňuje tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Mezi sledované parametry náležel výskyt bakterií, ve vzorcích zmrzlin laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae. Tyto bakterie způsobují zažívací potíže a nevolnost. „Za hlavní příčinu nevyhovujících výsledků lze považovat nedostatečnou sanitaci zařízení na výrobu zmrzlin a také kontaminované vstupní suroviny, jejichž hodnocení provozovateli potravinářských podniků spočívá často jen ve vizuální kontrole. Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu,“ upozorňuje Pavel Kopřiva.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Hlíva a shiitake, dvě posily imunitního systému

15.09.2020 | Neskutečná síla hlívy ústřičné byla relativně dlouho neznámá. O rozvoj pěstování tohoto zázraku se nejvíce zasloužila RNDr. Ginterová z Bratislavy. Právě ona upozornila na její blahodárné účinky, které jsou srovnatelné s již dobře známou houbou shiitake.

Francouzi ocenili rozložitelné žvýkačky

22.10.2020 | Rozložitelné žvýkačky, moučníky z nálevu z cizrny nebo nápoje ze zbytků kakaových bobů si vysloužily ocenění ve francouzské soutěži pro inovativní potraviny. V klání, které se konalo navzdory zrušení Mezinárodního potravinářského veletrhu (SIAL), letos porota vyzdvihla projekty šetrné k životnímu prostředí a výzkum zaměřený na nízké výrobní náklady, napsala agentura AFP.

Europoslanci berou na milost veggie burgery, název měnit nemusí

26.10.2020 | Europoslanci dnes rozhodli o tom, že vegetariánské hamburgery, párky nebo klobásky si mohou své názvy ponechat. Odmítli návrh prosazovaný producenty a zpracovateli masa na zákaz takového označování rostlinných výrobků.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont