Zlatý mok pod drobnohledem: Poznáte kvalitu piva?

Zlatý mok pod drobnohledem: Poznáte kvalitu piva?

19.06.2019 Jana Čiháková

Jako národ pivařů máme patrně rozmazlenější chuťové pohárky než zbytek světa. Ale dokážete přesně určit, co dělá pivo dobrým pivem? Jak to dělají odborníci?

Ing. Michaela Mezerová už od roku 2007 působí jako metodik na Státní zemědělské a potravinářské inspekci, kde má na starosti metodické vedení kontrol v oboru piva a dalších oborech – např. nealkoholické nápoje, ovocná vína, jedlé tuky a oleje, koření. Je zároveň autorkou publikace Pivo České technologické platformy pro poztraviny. Mimo jiné zde uvádí: "Nejdůležitější pro spotřebitele jsou obsah alkoholu a extrakt původní mladiny. Podle extraktu mladiny si konzumenti obvykle objednávají v restauraci desítku, dvanáctku apod. Tento přístup se s rozvojem minipivovarů mění, spotřebitelé si zvykají i na výběr piva dle pivního stylu."

Češi obsah alkoholu tolik neřeší. Je to i tím, že u nás moc piv s vysokým obsahem nemáme, narozdíl například od Belgie. "Obecně je pro orientaci českého spotřebitele důležitější stupňovitost – obsah extraktu v původní mladině," píše Mgr. Mezerová.

Jak má chutnat?

Patrně není problém, aby si každý z nás individuálně určil, které pivo mu chutná a které ne. Ale víte, jak má chutnat dle normy? "Při senzorickém hodnocení piva je hodnocena jeho pěnivost, čirost, chuť a vůně. Všechny tyto ukazatele musí odpovídat hodnocenému typu piva.  Pro spotřebitele je velmi důležitý jeden aspekt chuti, a sice hořkost. Hořkost piva závisí na jakosti chmele. Ušlechtilé chmele dodávají pivu příjemnou hořkost a jemnější chuť než chmely hrubé a poškozené nevhodným skladováním. Při subjektivním hodnocení hořkosti se rozlišuje intenzita hořkosti, charakterizující první vjem při napití a charakter hořkosti, který vyjadřuje doznívání hořké chuti v ústech po napití. Například intenzita hořkosti má být u piva českého typu střední až silná, cha- rakter mírně drsný až drsný ulpívající," píše se dále v odborné publikaci. 

Přečtěte si etiketu

Na spotřebitelských obalech musí být kromě obchodních informací, tj. značky pivovaru i konkrétního piva, uvedeny i po- vinné informace o pivu zahrnující jednak informace povinné pro všechny druhy po- travin – zákonný název, složení a alergeny, obsah alkoholu, datum minimální trvanlivosti, výrobce, a dále informace vycházející z tzv. komoditních předpisů – u piva jsou to informace o barvě piva, neprovedení filtrace, typu kvašení (pokud pivo nebylo kvašeno spodně). Dále může být uveden extrakt původní mladiny v % hm.a použitý pivní styl. Výrobce např. musí do složení výrobku vypsat všechny složky (suroviny), které pro výrobu piva použil. Tato publikace by měla spotřebitele poučit, aby rozlišil, např. co znamená, když je použit chmel, chmelový výrobek, chmelový extrakt nebo isovýrobek z chmele.

Pro pivo platí obecný požadavek naoznačování původu, což znamená, že původ na etiketě musí být uveden pouze v případě, že by jeho nevyznačení mohlo spotřebitele klamat.

Vady piva aneb toto raději nepijte

K vadám, se kterými se můžete setkat patří například pivo prázdné, s malým řízem – vada je způsobena nedostatečným sycením piva oxidem uhličitým; pivo může být i moc kyselé – nejčastěji je tato vada způsobena působením jiných mikroorganismů, než jsou kvasinky. Může jít o bakterie mléčného kvašení anebo bakterie způsobující kažení piva; pivo může mít i zákal -  bývá způsoben např. přemrznutím piva; k vadám patří také máslová nebo banánová chuť, pachuť po starých kvasnicích a oxidační chuť způsobená skladováním piva v nevhodných podmínkách. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Co má společného bábovka s plodností? Poutavá historie kultovního dezertu

18.11.2021 | Bábovka. Název, který zní tak strašně počeštěle, že by možná už ani nikoho nenapadlo, že stálice svátečního stolu není původem naše. Verzí, kde a vlastně i kdy vznikla, je několik. Podle předního českého záhadologa má kořeny dokonce a v daleké Indii.

Dojde mouka? Nevadí. Do 20 min je u vás aneb nová garance od Wolt

25.11.2021 | Služba na doručování jídla Wolt dnes v Praze na Smíchově otevřela svůj první obchod pod názvem Wolt Market. Sloužit bude k objednání potravin, drogistického zboží nebo potřeb do domácnosti. Objednávku budou mít lidé doma do 20 minut, k zákazníkům v nejbližším okolí prodejny by kurýři měli zvládnout dorazit do čtvrt hodiny.

KOMORA: Podpora zpracovatelů chybí, peníze šly hlavně zemědělcům

17.11.2021 | Podpora zpracovatelského potravinářského průmyslu je nedostatečná, peníze z dotací šly hlavně zemědělcům, potravinářům jen jednotky procent.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont