Ze skleníku raději nebrat: A co když už je dnes skleníková produkce kvalitnější

Ze skleníku raději nebrat: A co když už je dnes skleníková produkce kvalitnější

03.07.2019 | Česká republika bohužel nemá optimální podmínky k celoroční produkci celé řady zemědělských komodit a v nejbližší době s tím nic neudělá ani globální oteplování, byť by bylo možná právě v tomto ohledu vítané. Jak ale zajistit čerstvé produkty každý den, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce?

Dovozy zeleniny a ovoce z velkých vzdáleností a exotických zemí sice zajistí dostatek všeho, ovšem ve snížené kvalitě. Plody je nutné sklízet v době, kdy zelenina nebo ovoce není ve stadiu optimální zralosti. Výsledkem je prodej takzvaných „podtržených“ produktů, které neměly možnost plně využít blahodárných paprsků slunce, což má často negativní vliv na senzorické vlastnosti. Pak je tady ale ještě jedno řešení - uzavřené systémy, které nabízejí pěstování ovoce a zeleniny, ale i chov ryb.

Ze skleníku, ale bez dusíku

Předně je třeba podotknout, že skleníkové technologie nejsou to, co bývaly. Od 90. let velmi výrazně pokročily. Jde říct, že dnešní skleníkové produkty jsou nutričně hodnotnější, bez rizikových kontaminantů a také ekologičtější. Velkou úlohu hraje substrát, v němž se plodiny pěstují. Na rozdíl od polí a zahrádek totiž neobsahuje kontaminanty, například nadměrné množství dusíku, který je díky všeobecné kontaminaci životního prostředí při pěstování pod širým nebem ve výsledných produktech přítomný. Před dusičnany v přírodě přitom není možné uniknout, jsou přítomné všude kolem nás, zejména ve vzduchu, ale i ve vodě a právě v půdě.

Obsah dusíku v povrchové vrstvě minerální půdy kolísá mezi 0,1 až 0,15 procenty, což v praxi znamená, že se na jednom hektaru půdy nachází v ornici několik tun dusíku a obdobné množství obsahují i hlubší vrstvy půdy. Z půdy se dusík a jeho sloučeniny dostávají do rostlin, a tedy i do zeleniny. Poměrně logicky přitom platí, že nejvyšší obsah dusičnanů mají takové druhy zeleniny, které rostou nejblíže u země, případně přímo v půdě – například salát, pekingské zelí, červená řepa, kedlubny, špenát, ředkvičky aj. A skleníková produkce? Tam toto všechno odpadá…

Nepřízeň počasí? No a?

Rostliny v moderním skleníku dostávají řízenou a optimální dávku potřebných živin, což podporuje jejich nutriční hodnotu. Stejně tak lze řídit dobu „slunečního“, v tomto případě sice umělého, svitu, který ale vykoná stejnou službu jako paprsky slunce. Ve sklenících lze udržovat i správnou teplotu, takže rostliny ani neuschnou, ani neshnijí, což je opět v přírodě podle průběhu počasí stálé riziko. Jistou nevýhodou je sice spotřeba energie, existují však i skleníky s vlastním „biopohonem“, navíc šetřící zdroje vody. Na trhu už výpěstky z tuzemských skleníků jsou, a lze očekávat, že se jejich spektrum i objem rozšíří. Zatím jde především o rajčata.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Krabičky pro děti s celiakií nebo potravinovou intolerancí nosit nemusíte, měla by se postarat sama školka

15.07.2019 | Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí ctít zákaz diskriminace a u dětí s celiakií nebo alergiemi musí přijmout opatření, která zajistí stravování i těmto dětem.

Pivo není alkohol (alespoň podle návrhu ruského ministerstva)

22.07.2019 | Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s revolučním nápadem vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj. Pivovary přijaly zprávu s nadšením, v poslaneckých kruzích podle agentury TASS plán vyvolal šok.

Ekologický paradox: Většina bioproduktů se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech

18.07.2019 | Většina bio ovoce a bio zeleniny se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech, zatímco u standardních výrobků je podíl mnohem menší. Švýcarská organizace pro ochranu spotřebitelů zjistila, že v plastu se prodává 84 procent organicky pěstovaného ovoce a zeleniny, v případě konvenční produkce je to 44 procent.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont