Zavření škol = úbytek pracovních sil: Některé malé prodejny kvůli tomu zavírají

Zavření škol = úbytek pracovních sil: Některé malé prodejny kvůli tomu zavírají

15.10.2020 | Na Vysočině řeší obchodníci problémy se zajištěním obsluhy některých prodejen kvůli zavření základních škol, které nařídila vláda kvůli šíření nemoci covid-19. Například v jedné prodejně COOP družstva HB v Chotěboři se zhruba 20 zaměstnanci chce zůstat doma kvůli hlídání dětí šest pracovnic.

<

Družstvo tam uvažuje o tom, že na výpomoc přijme servírky ze zavřené restaurace, řekl dnes ČTK jeho předseda Vladimír Stehno.

"Hledáme nějaké řešení. Na uzavírání prodejen to snad až tak nevypadá," řekl. Družstvo také nyní nechává nainstalovat ochranná plexiskla pro obsluhu i v malých vesnických obchodech s jednou prodavačkou. "Do konce října budou vybavené plexiskly všechny obchody. Samozřejmě povinností všech jsou roušky, dezinfekční prostředky," uvedl Stehno.

Ve dvou stovkách prodejen družstva pracuje přes 700 lidí. Podle předsedy jim zatím zavření škol způsobilo větší problémy než samotná koronavirová nákaza. Doma kvůli hlídání dětí zůstávají hlavně pracovnice z větších prodejen ve městě. Prodavačky obchodů v menších obcích podle něj využívají ošetřovné spíš sporadicky.

Ve dvou případech také skončily prodavačky v karanténě, protože se covid-19 vyskytl v jejich rodině. "V podstatě nevíme ani o jednom případu, kdy by byla přenesená nákaza covidu ze zákazníka na zaměstnance," doplnil Stehno.

Některé prodejny družstva už byly dočasně uzavřené. Teď se jedná o prodejnu na Svitavsku s jednou prodavačkou, v září to byl obchod v třebíčské Borovině. "Ale není to nijak tragické. Vzhledem k tomu, že máme 200 prodejen, tak je to skutečně v řádu jednotek, kde byly přechodně zavřené prodejny," řekl předseda družstva. Zásobování zbožím podle předsedy funguje.

COOP družstvo HB má kromě Havlíčkobrodska a dalších částí Vysočiny obchody i na Svitavsku a na Moravě.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Projekt Právní pomoc potravinám stále běží

20.10.2020 | Projekt Právní pomoc potravinám si dává za cíl v nelehké době pandemie koronaviru (COVID-19) poskytnout českým provozovatelům potravinářských podniků a ostatním producentům potravin, kteří jsou zasaženi aktuální krizí, bezplatné právní poradenství nejen o základních právních otázkách souvisejících se současnou situací, ale i o specificky zaměřených dotazech vztahujících se na konkrétní situaci potravinářů.

Nákup potravin na sociálních sítích se může pořádně prodražit, můžete platit zdravím

26.10.2020 | K prodeji výrobků přes facebookovou komunitu se uchyluje čím dál tím více prodejců, ne všichni však nabízejí nebezpečné zboží. Než se k nákupu uchýlíte, měli byste zvážit případná rizika a prodejce si zkontrolovat.

Filet Mignon. Zkuste jej s čokoládovou omáčkou!

21.10.2020 | Vyzkoušejte neobvyklou kombinaci hovězí svíčkové a omáčky z čokolády! Nebudete litovat.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont