Zavření škol = úbytek pracovních sil: Některé malé prodejny kvůli tomu zavírají

Zavření škol = úbytek pracovních sil: Některé malé prodejny kvůli tomu zavírají

15.10.2020 | Na Vysočině řeší obchodníci problémy se zajištěním obsluhy některých prodejen kvůli zavření základních škol, které nařídila vláda kvůli šíření nemoci covid-19. Například v jedné prodejně COOP družstva HB v Chotěboři se zhruba 20 zaměstnanci chce zůstat doma kvůli hlídání dětí šest pracovnic.

<

Družstvo tam uvažuje o tom, že na výpomoc přijme servírky ze zavřené restaurace, řekl dnes ČTK jeho předseda Vladimír Stehno.

"Hledáme nějaké řešení. Na uzavírání prodejen to snad až tak nevypadá," řekl. Družstvo také nyní nechává nainstalovat ochranná plexiskla pro obsluhu i v malých vesnických obchodech s jednou prodavačkou. "Do konce října budou vybavené plexiskly všechny obchody. Samozřejmě povinností všech jsou roušky, dezinfekční prostředky," uvedl Stehno.

Ve dvou stovkách prodejen družstva pracuje přes 700 lidí. Podle předsedy jim zatím zavření škol způsobilo větší problémy než samotná koronavirová nákaza. Doma kvůli hlídání dětí zůstávají hlavně pracovnice z větších prodejen ve městě. Prodavačky obchodů v menších obcích podle něj využívají ošetřovné spíš sporadicky.

Ve dvou případech také skončily prodavačky v karanténě, protože se covid-19 vyskytl v jejich rodině. "V podstatě nevíme ani o jednom případu, kdy by byla přenesená nákaza covidu ze zákazníka na zaměstnance," doplnil Stehno.

Některé prodejny družstva už byly dočasně uzavřené. Teď se jedná o prodejnu na Svitavsku s jednou prodavačkou, v září to byl obchod v třebíčské Borovině. "Ale není to nijak tragické. Vzhledem k tomu, že máme 200 prodejen, tak je to skutečně v řádu jednotek, kde byly přechodně zavřené prodejny," řekl předseda družstva. Zásobování zbožím podle předsedy funguje.

COOP družstvo HB má kromě Havlíčkobrodska a dalších částí Vysočiny obchody i na Svitavsku a na Moravě.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Otevření restaurací je časovaná bomba, provozovatelé jsou připraveni

27.11.2020 | Většina, 87 procent restaurací a hostinců otevřou, v den, kdy jim to umožní vládní rozhodnutí. Vyplývá to z průzkumu v 8200 zařízeních, který provedl Plzeňský Prazdroj.

Čína od soboty uvalí až 200procentní cla na vína z Austrálie

27.11.2020 | Čína od soboty uvalí cla ve výši až 212 procent na vína z Austrálie. Podle čínského ministerstva obchodu jde o dočasné opatření s cílem zastavit import dotovaných australských vín.

Vánoční speciály budou, některé pivovary se nejistoty nebojí

25.11.2020 | Navzdory nejistotě, zda se otevřou v dohledné době restaurace a hospody, připravují malé i střední pivovary na jihu Moravy vánoční speciály. Většina z nich potřebuje na přípravu delší čas než pro standardně nabízená piva, řekli ČTK zástupci několika oslovených pivovarů.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont