Zásady správné manipulace s potravinami? Víte, jak se vyhnout rizikům?

Zásady správné manipulace s potravinami? Víte, jak se vyhnout rizikům?

11.08.2020 | Bolesti břicha, horečky, zvracení a průjem vás nemusejí přepadnout jen v exotických krajinách, salmonelóza a jiné bakteriální infekce potkají ročně stovky lidí i u nás a velmi často se tak stane z důvodu nesprávné manipulace s potravinami a jejich vzájemným kontaktem.

<

Typicky se tak děje, když se například bakterie dostanou ze syrového masa na čerstvou zeleninu, případně když se neumytýma rukama dotknete jídla, které pak sníte. Příkladů z každodenního života jsou stovky a my si teď ukážeme, na co byste si měli dávat pozor nejen vy sami, ale čeho je nutné si všímat i v obchodech nebo v restauracích, které navštěvujete.

Křížová kontaminace, seznamte se…

Ke takzvané křížové kontaminaci může dojít dvěma způsoby. Bakterie se mohou dostat na různé potraviny, nebo i hotová jídla přímo i nepřímo. K přímému přenosu dochází, když se například šťáva a krev ze syrového masa, nebo syrový bílek z prasklého vajíčka dostane v lednici nebo v nákupní tašce na sýry, pečivo či zeleninu. Potraviny, které do té doby byly v pořádku, se najednou stávají rizikovými.

Nepřímý přenos potom znamená, že k maléru potřebujeme prostředníka, který nákazu spolehlivě přenese. Tím prostředníkem může být právě již zmíněné prkénko, anebo docela jednoduše vaše vlastní ruka. Třeba, když ochucujete maso před grilováním a pak si olíznete prst, abyste se přesvědčili, že je marináda dost slaná, nebo když stejnou rukou, otřenou jen do utěrky, sáhnete na syrovou rybu a pak na rohlík.

Oddělené prostory i práce

Zásada číslo jedna je, neskladovat ani nezpracovávat syrové potraviny (maso, vejce, ryby) společně s těmi ostatními, které jsou určeny k okamžité konzumaci a již se tepelně upravovat nebudou. Platí to jak pro používání veškerého kuchyňského nádobí a náčiní, tak pro umísťování jídla v lednici nebo i na kuchyňské lince při práci. Pro krájení syrového masa si vyhraďte jiné prkénko a nůž, než máte na zeleninu či pečivo, v lednici skladujte syrové potraviny na nejnižších příčkách a v uzavřené nádobě.

Vejce dávejte do přihrádky k tomu určené. Pokaždé, když se dotknete rukou nebo jakýmkoliv kuchyňským náčiním syrového masa, ryb, vnitřností, drůbeže nebo vajec, následně ruce nebo dotyčný předmět (prkýnko, obracečku, vidličku…) důkladně umyjte. Vhodné je připravovat různé pokrmy v různých částech kuchyně, nebo alespoň v jiných časových intervalech, a mezitím plochy perfektně vyčistit.

Rukavice, kdo je více?

S pandemií koronaviru se v celém světě značně rozšířilo používání jednorázových rukavic. To je v pořádku, pokud je používáte správně. V opačném případě totiž získáváte jen falešný pocit bezpečí. Klasickým příkladem je, když v supermarketu naberete rukou v rukavici zeleninu, znečištěnou z pole, a pak do téže ruky vezmete rohlík a dáte jej do sáčku. Nebo když obsluha u stánku s „hamburgerem“ rukou v rukavici vezme syrové maso a položí je na gril a pak stejnou rukou nabírá zeleninu do housky, nebo si od vás bere peníze.

V takovém případě na nic nečekejte a odejděte. Pokud už jste zaplatili, máte právo na reklamaci a vrácení peněz. Rukavice jsou užitečná věc, ale jen tehdy, když se jimi nedotýkáte jídla, určeného k přímé konzumaci. Aby obsluha v prodejně potravin nebo v bufetu sahala na jídlo přímo „holýma“ rukama by mělo být absolutně vyloučeno, ale leckdy se to bohužel stále děje. Pro vás pak platí jediné: sledujte, jak se kdo chová, a pokud si všimnete možné rizikové kontaminace, podnik opusťte nebo v něm nenakupujte.

Nezáměrná křížová kontaminace

Máte alergii na lepek, nesnášíte některé druhy cukrů, nebo trpíte intolerancí laktózy? Pak jistě víte, že si musíte hlídat složení potravin. Dle toho, jak moc vám který alergen dělá potíže, je někdy nutné se vyhýbat třeba i jen stopovému množství dané potraviny. Pokud se například v závodě na zpracování sušenek vyrábějí jedny s oříšky a druhé bez nich, může dojít k takzvané nezáměrné křížové kontaminaci, kdy se do sušenek bez oříšků dostanou stopy skořápkových plodů. Tuto skutečnost je výrobce povinen uvádět na obalu. 

Více se dozvíte v novém čísle!

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Uzavřít restaurace ve 22 hodin? Provozovatelé přijdou o 30 % tržeb

23.09.2020 | Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Svaz chce kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely být zavřené do 23:00.

Jak se nakupuje za zhoršené epidemiologické situace?

21.09.2020 | Češi se podle potravinářských řetězců ani přes zhoršenou epidemiologickou situaci znovu neuchylují v zásobovacím nákupům. Situace je stabilní v Praze i jinde v republice. Většina obchodníků nezaznamenala změnu frekvence ani objemů nákupů. Na případnou změnu vývoje jsou řetězce připravené, mají dostatečné zásoby potravin i drogistického zboží.

Zmrzlina i cereálie: I tyto výrobky si koupíte s minimem cukrů

21.09.2020 | Lipánek, müsli, zmrzlina, ochucená voda nebo cereálie. Máme je zafixované jako výrobky s vysokým obsahem cukrů. To už však není dávno pravda. V rámci reformulací se "nezdravé" složky výrobcům daří velmi efektivně nahrazovat.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont