Zajímavá kontrola ČOI na trzích: Ceny v eurech a prodejci bez oprávnění

Zajímavá kontrola ČOI na trzích: Ceny v eurech a prodejci bez oprávnění

10.09.2020 | Česká obchodní inspekce odhalila celou řadu pochybění, a to při mimořádné kontrolní akci v Brně zaměřené na trhy, které lákaly na italské výrobky. Živnost měl kupříkladu jen jeden prodejce.

<

Trhy nazvané Ape food tour-buon apetito se konaly první zářijový týden na náměstí Svobody. Kromě jediného českého prodejce nepředložil nikdo další z prodávajících platné živnostenské oprávnění, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Mezi další prohřešky patřilo neinformování o výrobci či uvádění cen v eurech. Ředitel inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Karel Havlíček ke kontrolám uvedl, že s něčím takovým se ještě nesetkal.

Inspektoři zkontrolovali osm stánků, které nabízely převážně potraviny, bižuterii a textil označené za italské. Prodávající byli, až na jednu výjimku, cizinci. Nikdo z nich neměl platné živnostenské oprávnění a stánky nebyly označené.

"Pro podezření na porušování právních předpisů týkajících se značení a skladování potravin, jsme neprodleně informovali inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně a následně i Živnostenský úřad Magistrátu města Brna," řekl Fröhlich.

Inspektoři dále zjistili, že na špercích nebyla uvedena informace o výrobci, dovozci či dodavateli. Někteří prodejci používali váhy s neplatným úředním ověřením, složení materiálu textilu prodávaného v jednom stánku nebylo uvedeno v českém jazyce, u stánku s prodejem alkoholických nápojů nebyla uvedena písemná informace o zákazu prodeje alkoholu osobám mladším 18 let.

Inspektoři uložili v jednom případě pokutu příkazem na místě, u dalších pěti prodejců budou přestupky řešeny ve správním řízení, ze které vzejde výše sankce.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Nákupní panika se nekoná, lidé ale upřednostňují online obchody

17.09.2020 | Internetové supermarkety Košík.cz a Rohlik.cz sledují od konce prázdnin zvýšený zájem o své služby. Vyšší poptávka se se začátkem školního roku podle nich dala čekat, na růst počtu nákupů mají ale vliv i zpřísňující se opatření proti koronaviru. Současný stav se však podle prodejců nedá srovnávat se situací na jaře, kdy lidé uskutečňovali nákupy na hranici paniky.

Z trhu se stahují rozinky z Íránu kontaminované ropnými oleji

17.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole ve velkoskladu zjistila, že 21 tun rozinek bylo kontaminováno ropnými oleji. Šlo o značku Rozinky Malayer. Distribuční společnosti - Orient Bohemia inspekce nařídila, aby je stáhla z trhu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Dejte si večer chleba (a na něj jednu z těchto svou úžasných pomazánek)

16.09.2020 | Naše babičky připravovaly denně teplý oběd i teplou večeři. Dnes odborníci připouštějí, že jedno teplé jídlo stačí. Když sáhnete po kousku kvalitního žitného chleba, namažete jej zdravou pomazánkou a talíř doplníte čerstvou pokrájenou zeleninou, dopřejete si plnohodnotnou večeři i bez vaření.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont