Vychutnejte si Cavu, samotnou i třeba v míchaném podzimním drinku

Vychutnejte si Cavu, samotnou i třeba v míchaném podzimním drinku

05.10.2020 | Ve španělské oblasti Penedès dozrává vinná réva, ze které místní vinaři během podzimu připravují prémiové šumivé víno Cava. Než bude ale možné otevřít lahve z letošní sklizně, bude třeba počkat několik měsíců. V souladu se zakotvenými postupy musí totiž Cava zrát v lahvích tradiční metodou, stejně jako šumivé víno z Champagne, devět a více měsíců.

<

Oblast Penedès, rozprostírající se jihozápadně od Barcelony, je plná zvlněných kopců. Před východními větry ji chrání horské pásmo Garraf a před chladným severním vichrem masiv Montserrat. Místní krajina je požehnaná úrodnou půdou a dlouhými hodinami slunečních paprsků. Díky tomu je tato oblast ideálním místem pro pěstování těch nejlepších hroznů. Označuje se také jako „země Cavy“.

Samotná i v netradičních koktejlech!

Cava perfektně doplní každý výjimečný okamžik. Zároveň však dokáže z každé chvíle udělat mimořádný okamžik. „Ideální teplota servírování Cavy je 6-8 °C,“ doporučuje Marek Žižkovský, manažer značky Freixenet. „Jsou ale i výbornou hlavní ingrediencí míchaných nápojů. Vyznačují se jedinečnou vůní, svěžestí, dlouhotrvajícím perlením a ovocnou chutí. To jsou atributy, které jsou pro míchané nápoje jako stvořené. Vedle oblíbených letních drinků si lze namíchat i nápoje, které mají blízko k podzimu. Určitě stojí za to je vyzkoušet a prozářit si jimi krásný podzimní čas,“ doplňuje Marek Žižkovský.

Hrušková mimosa

300 ml Cavy

500 ml hruškového džusu

1 jablko nakrájené na tenké plátky

3 celé skořice + další na ozdobu sklenic

snítky tymiánu na ozdobu

Hruškový džus krátce povařte s celou skořicí. Nechte vychladnout. Sklenice naplňte ledem a do poloviny nalijte připravený džus. Dolijte Cavou a ozdobte plátkem jablka, který předem pokapejte citronovou šťávou, aby si zachoval barvu. Na závěr připojte celou skořici a snítku tymiánu.

Tradiční podzimní kombinace v senzačním nápoji

Zázvor a citron jsou na podzim vidět na každém rohu, staly se jeho neodmyslitelnou součástí. Jejich chuť si nemusíte užívat jen v teplém čaji, zkuste je zakomponovat i do osvěžujícího nápoje!

Cava se zázvorem

200 g cukru

235 ml vody

5 plátků zázvoru

Kůra z 1 citronu

Šťáva z 1 citronu

90 ml zázvorovo-citronového sirupu

300 ml Cavy

Vodu s cukrem přiveďte k varu. Přidejte zázvor a citronovou kůru a nechte vylouhovat a vychladnout. Kůru a zázvor zceďte. Nalijte připravenou cukrovou směs do šejkru, přidejte sirup a led a důkladně protřepejte. Nalijte do sklenic a doplňte Cavou Freixenet Carta Nevada. Ozdobte plátkem citronu a stočeným proužkem citrónové kůry.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Talíř otce vlasti: Raci, pivo a sem tam nějaká veverka

26.11.2020 | I když je pro většinu z nás středověk dobou, kdy vládla církev železnou rukou a preferoval se spíše asketický způsob života, bohatší vrstvy si uměli opravdu dopřávat. I Karel IV. uměl žít. Díky své multikulturní výchově si potrpěl na poslední hity francouzské a italské gastronomie tehdejší doby – půst nepůst.

Pamlsková vyhláška po dvou letech: Proč už po ní neštěkne ani pes?

30.11.2020 | První verze pamlskové vyhlášky vyvolala mezi navrhovateli a odpůrci divokou přestřelku. Po dvou letech se dočkala potřebného zmírnění. Jak se má ale teď, kdo na ni dohlíží a není náhodou někde porušována?

Otevření restaurací je časovaná bomba, provozovatelé jsou připraveni

27.11.2020 | Většina, 87 procent restaurací a hostinců otevřou, v den, kdy jim to umožní vládní rozhodnutí. Vyplývá to z průzkumu v 8200 zařízeních, který provedl Plzeňský Prazdroj.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont