Vodu ze studánky raději nechte lesní zvěři

Vodu ze studánky raději nechte lesní zvěři

30.06.2020 | Dodržovat pitný režim se musí, ovšem pozor si dávejte na to, co a kde pijete. Zejména letos lze předpokládat, že ne každá restaurace nebo občerstvení při cestě na výlet bude mít otevřeno a že tedy bude možné dokoupit si potřebné tekutiny v místě zvolené lokality.

<

Dostatečnou zásobu tekutin si tedy musíme vzít už z domova, a rozhodně je vhodné nespoléhat na přírodní zdroje z různých studánek a pramenů. Ty mohou být jednak vzhledem k vysychajícímu Česku bez vody, především se ale nedá na kvalitu „přírodní vody“ spolehnout.

Naše krajina je téměř celá plošně zatížená pozůstatky mnoha chemických látek, které dříve či později končí ve vodě, a zárukou není ani z podzemí vyvěrající voda, i když tam je pravděpodobnost vyšší kvality vyšší. Z dlouhodobých statistik ale bohužel vyplývá, že voda v 90 procentech studní a studánek nesplňuje parametry pitné vody, a navíc se kvalita a složení vody mění v průběhu roku i v průběhu počasí. Ani skutečnost, že u studánky je „hrneček pro pocestné“, tak nemusí nic znamenat.

Použití vody ze studánek, ale i koupání ve v přírodních koupalištích může navíc představovat riziko leptospirózy v případě, že je voda kontaminována močí touto nemocí nakažených zvířat. Což je mimochodem další z mnoha nemocí, která se v počátečním stadiu projevuje jako chřipka.

U člověka, který se takto nakazil, propuká nemoc až po jednom až dvou týdnech, takže si jí obvykle nespojí například s příjemným koupání u rybníka nebo vodáckou párty. Řada lidí nakažených leptospirózou to ještě navíc ani nepozná, protože průběh nemoci není obvykle nijak dramatický a projeví se třeba jen větší únavou, mírnými bolestmi svalů nebo zvýšenou teplotou. Leptospiróza je poměrně snadno léčitelná antibiotiky, pokud se pozná. Pokud se ale nepozná a neléčí, může zanechat své stopy na trvale zhoršené funkci ledvin nebo jater – a také proto je vhodné při návštěvě lékaře v případě potíží sdělit mu, že jsme pobývali v přírodě, případně pili vodu z nějaké místní studánky. Dobrou zprávou je, že leptospiróza není příliš rozšířena.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Maňák opět boduje, jeho Sauvignon 2019 ohromil Izrael

02.12.2020 | Vinařství Štěpán Maňák z Žádovic na Hodonínsku a vinařství B/V z Ratíškovic na Hodonínsku získala na mezinárodní soutěži Terravino v Izraeli tituly šampiona za nejlepší vína soutěže. Krom toho vinaři získali i dvě velké zlaté medaile. Informoval o tom Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

V Singapuru už "frčí" výroba masa v laboratoři

04.12.2020 | Singapur patrně jako první země na světě schválil prodej laboratorně vytvořeného kuřecího masa. Kuřecí nugetky, kvůli kterým nemusela na porážku žádná drůbež, může zákazníkům v městském státě nabídnout kalifornská společnost Eat Just. Informovala o tom agentura Reuters.

Pamlsková vyhláška po dvou letech: Proč už po ní neštěkne ani pes?

30.11.2020 | První verze pamlskové vyhlášky vyvolala mezi navrhovateli a odpůrci divokou přestřelku. Po dvou letech se dočkala potřebného zmírnění. Jak se má ale teď, kdo na ni dohlíží a není náhodou někde porušována?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont