Vodu ze studánky raději nechte lesní zvěři

Vodu ze studánky raději nechte lesní zvěři

30.06.2020 | Dodržovat pitný režim se musí, ovšem pozor si dávejte na to, co a kde pijete. Zejména letos lze předpokládat, že ne každá restaurace nebo občerstvení při cestě na výlet bude mít otevřeno a že tedy bude možné dokoupit si potřebné tekutiny v místě zvolené lokality.

<

Dostatečnou zásobu tekutin si tedy musíme vzít už z domova, a rozhodně je vhodné nespoléhat na přírodní zdroje z různých studánek a pramenů. Ty mohou být jednak vzhledem k vysychajícímu Česku bez vody, především se ale nedá na kvalitu „přírodní vody“ spolehnout.

Naše krajina je téměř celá plošně zatížená pozůstatky mnoha chemických látek, které dříve či později končí ve vodě, a zárukou není ani z podzemí vyvěrající voda, i když tam je pravděpodobnost vyšší kvality vyšší. Z dlouhodobých statistik ale bohužel vyplývá, že voda v 90 procentech studní a studánek nesplňuje parametry pitné vody, a navíc se kvalita a složení vody mění v průběhu roku i v průběhu počasí. Ani skutečnost, že u studánky je „hrneček pro pocestné“, tak nemusí nic znamenat.

Použití vody ze studánek, ale i koupání ve v přírodních koupalištích může navíc představovat riziko leptospirózy v případě, že je voda kontaminována močí touto nemocí nakažených zvířat. Což je mimochodem další z mnoha nemocí, která se v počátečním stadiu projevuje jako chřipka.

U člověka, který se takto nakazil, propuká nemoc až po jednom až dvou týdnech, takže si jí obvykle nespojí například s příjemným koupání u rybníka nebo vodáckou párty. Řada lidí nakažených leptospirózou to ještě navíc ani nepozná, protože průběh nemoci není obvykle nijak dramatický a projeví se třeba jen větší únavou, mírnými bolestmi svalů nebo zvýšenou teplotou. Leptospiróza je poměrně snadno léčitelná antibiotiky, pokud se pozná. Pokud se ale nepozná a neléčí, může zanechat své stopy na trvale zhoršené funkci ledvin nebo jater – a také proto je vhodné při návštěvě lékaře v případě potíží sdělit mu, že jsme pobývali v přírodě, případně pili vodu z nějaké místní studánky. Dobrou zprávou je, že leptospiróza není příliš rozšířena.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Uchovejte vůni a chuť bylinek: Tipy do kuchyně

13.08.2020 | Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu, dochutí a ovoní každý recept, a navíc díky nim můžete snížit množství použité soli. Jak můžete bylinky pěstovat, aby byly vždy čerstvé, anebo skladovat, abyste uchovali jejich vůni i chuť?

Žádné skupinky kuřáků. Ve Španělsku se přiostřují pravidla

14.08.2020 | Galicie na severozápadě Španělska a Kanárské ostrovy kvůli covidu-19 zakázaly kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost dva metry. Zdůvodnily to mimo jiné těžším průběhem nemoci covid-19 u kuřáků.

Kontrolní akce nedopadla moc dobře, zmrzliny osvěžily, ale nepotěšily

13.08.2020 | Kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i letos do konce července neprošlo 30 procent odebraných vzorků zmrzlin, byly v nich bakterie typu salmonel. Problémy byly také u 43 procent vzorků ledů do nápojů.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont