Vodu ze studánky raději nechte lesní zvěři

Vodu ze studánky raději nechte lesní zvěři

30.06.2020 | Dodržovat pitný režim se musí, ovšem pozor si dávejte na to, co a kde pijete. Zejména letos lze předpokládat, že ne každá restaurace nebo občerstvení při cestě na výlet bude mít otevřeno a že tedy bude možné dokoupit si potřebné tekutiny v místě zvolené lokality.

<

Dostatečnou zásobu tekutin si tedy musíme vzít už z domova, a rozhodně je vhodné nespoléhat na přírodní zdroje z různých studánek a pramenů. Ty mohou být jednak vzhledem k vysychajícímu Česku bez vody, především se ale nedá na kvalitu „přírodní vody“ spolehnout.

Naše krajina je téměř celá plošně zatížená pozůstatky mnoha chemických látek, které dříve či později končí ve vodě, a zárukou není ani z podzemí vyvěrající voda, i když tam je pravděpodobnost vyšší kvality vyšší. Z dlouhodobých statistik ale bohužel vyplývá, že voda v 90 procentech studní a studánek nesplňuje parametry pitné vody, a navíc se kvalita a složení vody mění v průběhu roku i v průběhu počasí. Ani skutečnost, že u studánky je „hrneček pro pocestné“, tak nemusí nic znamenat.

Použití vody ze studánek, ale i koupání ve v přírodních koupalištích může navíc představovat riziko leptospirózy v případě, že je voda kontaminována močí touto nemocí nakažených zvířat. Což je mimochodem další z mnoha nemocí, která se v počátečním stadiu projevuje jako chřipka.

U člověka, který se takto nakazil, propuká nemoc až po jednom až dvou týdnech, takže si jí obvykle nespojí například s příjemným koupání u rybníka nebo vodáckou párty. Řada lidí nakažených leptospirózou to ještě navíc ani nepozná, protože průběh nemoci není obvykle nijak dramatický a projeví se třeba jen větší únavou, mírnými bolestmi svalů nebo zvýšenou teplotou. Leptospiróza je poměrně snadno léčitelná antibiotiky, pokud se pozná. Pokud se ale nepozná a neléčí, může zanechat své stopy na trvale zhoršené funkci ledvin nebo jater – a také proto je vhodné při návštěvě lékaře v případě potíží sdělit mu, že jsme pobývali v přírodě, případně pili vodu z nějaké místní studánky. Dobrou zprávou je, že leptospiróza není příliš rozšířena.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pět porcí zeleniny denně pro zdraví: Skutečně? A co naše trávení?

10.07.2020 | Už léta se říká, že máme denně sníst pět porcí, respektive 40 dekagramů, ovoce a zeleniny. Na stránkách International Journal of Epidemiology je dokonce uvedeno, že optimální účinek ovoce a zeleniny na zdraví má deset porcí, tedy 80 dekagramů denně. Kolik zeleniny máme tedy sníst, abychom byli fit?

Češi jsou evropští "masožravci", maso nejí jen 4 % lidí

10.07.2020 | Čtyři procenta Čechů nejí maso a stejně velký podíl populace praktikuje takzvané flexitariánství, tedy příležitostnou konzumaci masa a ryb. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu agentury Ipsos. Stravu s vyloučením či omezením masa preferuje desetina lidí, zbytku je lhostejné, zda konzumuje potraviny živočišného či rostlinného původu.

Trend cloudových kuchyní roste: Je to rychlé, pohodlné a rozmanité, říkají příznivci dovážek

10.07.2020 | Obliba dováženého jídla dlouhodobě roste. Ale teprve současná pandemie ukázala, jaký má vlastně potenciál. Řada restaurací rychle zareagovala na zákaz klasického pohostinství tím, že začala nabízet jídlo s sebou anebo s doručením až domů. Podle březnových údajů společnosti Revolut zaznamenal třeba Wolt, který rozváží jídlo ve dvaceti zemích světa včetně ČR, 49% nárůst objednávek.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont