Víte, za co vděčíme tomuto muži?

Víte, za co vděčíme tomuto muži?

13.10.2020 | V roce 1991 Stanislav Bernard vydražil s kamarády místní pivovar v Humpolci a o devět let později se stal českou pivovarskou osobností století. Vybudoval totiž ze skomírajícího podniku s tradicí až z roku 1597 úspěšnou firmu, která je mimo jiné symbolem kvalitního, neotřelého marketinku. Také spoluzakládal Nadační fond proti korupci a získal několik dalších podnikatelských ocenění.

<

Bernard pochází z Háje ve Slezsku. Po studiích na Fakultě strojní a elektrotechnické Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině pracoval v několika firmách. Po revoluci byl v Opavě místopředsedou a vedoucím odboru na opavském okresním úřadě a posléze založil místní noviny: "Chtěl jsem, aby ty noviny byly nezávislé. V roce 1991 jsem potkal Josefa Vávru a spolu jsme začali vyvážet pivo do Polska a z peněz sponzorovali týdeník."

Spolu s ním a s Rudolfem Šmejkalem na začátku devadesátých let vydražili v Humpolci soukromý Rodinný pivovar: "Prvních deset let jsme bojovali doslova o přežití, ale zodpovědnost za to, že zaměstnáváte několik desítek lidí, a sen o tom, že jednou vybudujete úspěšnou značku, byl velmi motivující." Podnik časem splatil úvěry a již léta je prosperující firmou, která vyváží pivo do různých koutů světa. Kromě klasického ležáku sortiment obohatily svrchně kvašená piva či různé ochucené speciály, úspěch slaví i se svým pivem nealkoholickým.

Od piva do politiky

Do povědomí veřejnosti se Bernard výrazně zapsal, když úspěšně lobboval ve Sněmovně za sníženou spotřební daň na pivo pro malé pivovary. V roce 1993 stál za vznikem Českého svazu malých nezávislých pivovarů, jehož byl do roku 1999 prezidentem. Jeho tvář se objevuje v různě stylizovaných podobách na reklamách pivovaru, řadou reklamních kampaní dává najevo, že mu není jedno, co se kolem něj děje. Popularitu mu přinesly i jeho další aktivity, ať již charitativní, podpora kultury či angažmá v politice (je v humpoleckém zastupitelstvu, neúspěšně kandidoval do Senátu).

Ocenění s názvem Pivovarská osobnost století, které mu udělili, reflektuje skutečnost, že jeho originální přístup vyrobil z pivovaru Bernard takřka kultovní značku. Jeho biografie Tvrdohlavý muž z ledna 2015 se stala bestsellerem, mimo jiné v ní odhaluje zákulisí politické korupce a českého podnikání.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

8 potravin, kterým v lednici skutečně není dobře

21.10.2020 | Citrony, mrkev či rajčata. Co mají společného? Neměli bychom je uchovávat v ledničce, skladování v chladu jim totiž škodí. Rychleji se kazí, ztrácí chuť či klesne jejich kvalita. Které potraviny bychom tedy měly skladovat jinde?

Filet Mignon. Zkuste jej s čokoládovou omáčkou!

21.10.2020 | Vyzkoušejte neobvyklou kombinaci hovězí svíčkové a omáčky z čokolády! Nebudete litovat.

Francouzi ocenili rozložitelné žvýkačky

22.10.2020 | Rozložitelné žvýkačky, moučníky z nálevu z cizrny nebo nápoje ze zbytků kakaových bobů si vysloužily ocenění ve francouzské soutěži pro inovativní potraviny. V klání, které se konalo navzdory zrušení Mezinárodního potravinářského veletrhu (SIAL), letos porota vyzdvihla projekty šetrné k životnímu prostředí a výzkum zaměřený na nízké výrobní náklady, napsala agentura AFP.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont