Vinaři z Valtic sklízeli hrozny pro výrobu ledového vína

Vinaři z Valtic sklízeli hrozny pro výrobu ledového vína

2. 12. 2017 | Vinaři z Chateau Valtice na Břeclavsku dnes v noci sklízeli hrozny z půlhektarové vinice u Dolních Dunajovic na dunajovických kopcích a pustili se do výroby ledového vína.

Prémiového sladkého vína vyrobí zhruba 2500 lahví o objemu 0,2 litru. Dnešní noc byla první, která sklizni ledového vína přála, protože bylo minus 9,5 stupně, řekl ČTK ředitel vinařství David Šťastný.

Jen malá část vinařů si ponechává na vinohradech víno až do zimy, protože výroba je spojená s rizikem. "Udržet na vinici zdravé hrozny nebylo v letošní sezoně jednoduché, zvlášť během deštivého září. Někteří kolegové museli sklidit hrozny dříve, aby je nenapadla plíseň," řekl Šťastný. Množství vinařů, kteří na jižní Moravě ledové víno pěstují, se v posledních letech nemění a i výměry, které si ponechávají, zůstávají podobné.

Zda však sklízeli dnes v noci i někteří kolegové, Šťastný neví. "Vím však o jednom vinaři z Mikulovska, který to nevydržel a sklízel před týdnem. Dnes bude asi litovat," poznamenal.

Valtičtí si ponechali ke sklizni odrůdu Veltlínské zelené, která se jako pozdní pro ledové hodí podobně jako Ryzlink rýnský či vlašský. "Cukernatost hroznů byla 38 stupňů," doplnil Šťastný.

Ledové víno jako prémiová pochoutka putuje z Valtic do restaurací a prémiových vinoték. Cena dvou deci se stejně jako v minulých letech bude pohybovat okolo 300 korun.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vláda schválila návrh na snížení zbytků pesticidů v potravinách

6. 6. 2018 | Snažit se snížit do roku 2020 zbytky pesticidů v potravinách rostlinného původu o desetinu proti průměru let 2009 až 2012 plánuje ministerstvo zemědělství. Uvádí to v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR do roku 2022, který dnes schválila vláda.

Počet vinoték v Česku letos převýšil 6000

6. 6. 2018 | Počet vinoték v Česku letos podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) převýšil 6000. Nepotvrdily se tak obavy o jejich zániku kvůli přísnějším pravidlům prodeje vína, která platí od loňského dubna.

Kvalita chleba stoupá díky velké konkurenci mezi pekaři

6. 6. 2018 | Pardubice dnes hostí tradiční akci nazvanou Dny chleba. Součástí čtyřiadvacátého ročníku je jako obvykle i chlebová soutěž, porotci dnes hodnotili 64 vzorků ve třech kategoriích.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.