Vinař Maňák považuje dvě zlaté z Paříže za největší úspěch

Vinař Maňák považuje dvě zlaté z Paříže za největší úspěch

9. 3. 2018 | Dvě zlaté medaile z pařížské soutěže Vinalies Internationales považuje vinař Štěpán Maňák ze Žádovic na Hodonínsku za jeden ze svých dosavadních největších úspěchů.

Cení si zejména zlaté medaile za červený Alibernet, protože dosud moravští vinaři vozili zejména úspěchy za bílá vína, řekl dnes Maňák ČTK.

"Zahraniční soutěže obesíláme jen ty nejprestižnější. Tato Pařížská výstava patří mezi top světových soutěží, kde se prezentují vinaři z celého světa," uvedl Maňák, který získal zlatou za Alibernet, pozdní sběr 2015 a Irsai Oliver, moravské zemské víno 2017 a k tomu dvě stříbrné medaile. Z Moravských vinařů patřil k nejúspěšnějším.

Podle Maňáka moravští vinaři zasílají na prestižní světové soutěže většinou bílá a růžová vína a často se zbytkovým cukrem. Tato speciální vína se ve světě vyrábí v menším zastoupení, proto je větší naděje na úspěch.

"Pro naše vinařství je výzva červených vín a bílých suchých. Neskutečný úspěch spočívá v tom, když zaboduje na světové soutěži červené moravské víno a tohle se přesně stalo," uvedl Maňák.

Alibernet 2015 podle něj zrál 12 měsíců v dubovém sudu barrique. Podle Maňáka dokázal vyvrátit mýtus o tom, že na Moravě se nedá vyrobit červené víno světové úrovně. Další zlatou získal Maňák za odrůdu Irsai Oliver. "Je to světová odrůda, která se na Moravě využívá většinou k produkci burčáků. Vyrobit z těchto hroznů, kterými spousta vinařů opovrhuje, velké víno, je také důkazem kvality téhle odrůdy a pro moravské a české vinaře je to jasná zpráva, že téhle odrůdy je pro výrobu burčáku velká škoda," dodal Maňák.

Moravští a čeští vinaři vezou z Paříže 16 zlatých a 22 stříbrných medailí. Zlatých medailí získali o šest víc než loni. V soutěži bylo letos kolem 3500 vín. Zlatou medaili dostalo 246 vín a stříbrnou 789 vín.

Nejlepší vína ze soutěže se na podzim opět objeví v proslulé publikaci 1000 Vins du Monde, kde se s nimi seznámí také milovníci nejlepších světových vín v zahraničí. Publikace 1000 Vins du Monde je často označována za vinařský ekvivalent známého michelinského průvodce světem gastronomie.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28. 5. 2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu nejslavnějšího sládka

23. 5. 2018 | Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu patrně nejslavnějšího sládka české historie. Za více než 20 milionů korun opraví v centru bývalý městský pivovar, kde proslulý sládek František Ondřej Poupě do své smrti v roce 1805 působil.

Chléb je opět v kurzu. Jak poznat ten nejlepší?

24. 5. 2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.