Veterináři: Při kontrolách se ukázaly jako problematické uzené výrobky

Veterináři: Při kontrolách se ukázaly jako problematické uzené výrobky

28.02.2019 | Pracovníci Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj provedli 3000 kontrol výrobců, prodejců a dovozců potravin živočišného původu. Zatímco vejce původem z Polska prošla bez chyby, malým výrobcům uzených sýrů a klobás se musely ukládat vysoké pokuty.

Počet kontrol potravin živočišného původu byl loni podobný jako v roce 2017. Nejčastějšími pochybeními byly závady v označení potravin, nedodržení skladovacích teplot, prošlé datum spotřeby a potraviny neznámého původu. Kromě plánovaných kontrol veterináři udělali v kraji také deset mimořádných kontrolních akcí.

"Nejzávažnější zjištění byla odhalena při kontrole uzených sýrů na obsah zplodin udícího kouře, tzv. polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které výrobci udili v tradičních udírnách, jaké používali naši dědové nebo jaké si někteří lidé postavili na zahradě," uvedl ředitel KVS Václav Poláček. Hodnoty PAU jsou podle něj výrazně vyšší právě u malých výrobců než u těch velkých. Podobně je to u masných výrobků z klasických udíren. Loni veterinární správa v kraji nařídila mimořádná opatření třem výrobcům klobás, které nevyhověly povolenému obsahu PAU. V jednom případě klobásy obsahovaly až trojnásobek povoleného množství. "V tomto případě se jedná již o potraviny zdravotně závadné, protože PAU jsou látky s karcinogenními účinky. Proto i udělená pokuta byla vyšší, přestože se jednalo o malé výrobny s malou kapacitou výroby," dodal.

V listopadu například našli v maloobchodní provozovně na jižním Plzeňsku téměř 800 kilogramů drůbežího a vepřového masa neznámého původu. Maso znehodnotili a nařídili jeho likvidaci. Provozovateli mohou udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, informoval dnes ČTK.

Polská vejce prošla bez problémů

Bez závad naopak skončily v kraji dubnové mimořádné kontroly všech zásilek vajec a drůbeže z Polska zaměřené na nesprávné používání léčiv v chovech. Bez nálezu bylo také všech 127 vzorků vepřového masa z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska a Rumunska testovaných na africký mor prasat. K nejzávažnějším zjištěním v oblasti veterinární hygieny patřilo loni odhalení neregistrované porážky prasat na Klatovsku. "Jatka byla neprodleně uzavřena, byl vydán zákaz uvádění vepřového masa pocházejícího z tohoto provozu na trh. I v tomto případě hrozí provozovateli černé porážky prasat vysoká pokuta," řekl Poláček.

KVS také prohlíží veškerá v kraji porážená jatečná zvířata, jejichž produkty jsou určeny na trh pro lidskou spotřebu. V loňském roce bylo v kraji poraženo a veterinárně prohlédnuto 142 000 kusů prasat a skotu, 24 milionů kusů drůbeže a téměř 700 000 králíků.

Veterinární správa loni udělala i další kontroly v oblasti zdraví zvířat a nákaz a péče o chovaná zvířata. Na pokutách loni KVS vybrala přes milion korun, průměrná výše uložené pokuty se zvýšila z 6680 Kč na 9800 korun.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V Sapě se opět našlo zkažené maso, šlo o vepřové vnitřnosti

21.03.2019 | Veterináři spolu s celníky našli v areálu velkotržnice Sapa v Praze 4 - Libuši automobil, ve kterém bylo 210 kg zapáchajících vepřových vnitřností. Maso nebylo značené, automobil neměl chlazení v chodu.

Sedm potravin, které podporují libido

21.03.2019 | V dávných dobách se věřilo na povzbuzující účinky netopýří krve, prášku z nosorožcova rohu či vývaru z kozích varlat. Dnes už víme, že cesta, jak podpořit libido, je daleko jednodušší. Vzácné poklady totiž najdete dost možná právě teď v lednici.

Dubnový CZ TEST je v prodeji!

| V současné době se rozšiřuje nový trend, a to nakupovat do vlastních obalů, resp. chodit nakupovat do obchodu tzv. bez obalu. Mnozí se tak domnívají, že tímto přístupem podporují trend omezování nadbytečného používání plastů. Jak to ale doopravdy s potravinami a jejich obaly je? Přírodě možná tímto přístupem pomůžeme, svému zdraví ale můžeme ublížit. V novém čísle pro vás máme celý speciál s řadou odborníků o hygieně i recyklaci plastových obalů.

Březnový CZ TEST je tady!!!

A s ním i souhrn aktuálního dění ze světa potravin! Jsou snad ryby plné toxinů, proč nechat dršťkovou raději v obchodě otrlejším a proč sojové mléko nikdy nenahradí to kravské? Nejen tyto informace najdete objektivně podané jen u nás, a to ve spolupráci s odborníky z Potravinářské komory ČR!