Veterináři: Při kontrolách se ukázaly jako problematické uzené výrobky

Veterináři: Při kontrolách se ukázaly jako problematické uzené výrobky

28.02.2019 | Pracovníci Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj provedli 3000 kontrol výrobců, prodejců a dovozců potravin živočišného původu. Zatímco vejce původem z Polska prošla bez chyby, malým výrobcům uzených sýrů a klobás se musely ukládat vysoké pokuty.

Počet kontrol potravin živočišného původu byl loni podobný jako v roce 2017. Nejčastějšími pochybeními byly závady v označení potravin, nedodržení skladovacích teplot, prošlé datum spotřeby a potraviny neznámého původu. Kromě plánovaných kontrol veterináři udělali v kraji také deset mimořádných kontrolních akcí.

"Nejzávažnější zjištění byla odhalena při kontrole uzených sýrů na obsah zplodin udícího kouře, tzv. polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které výrobci udili v tradičních udírnách, jaké používali naši dědové nebo jaké si někteří lidé postavili na zahradě," uvedl ředitel KVS Václav Poláček. Hodnoty PAU jsou podle něj výrazně vyšší právě u malých výrobců než u těch velkých. Podobně je to u masných výrobků z klasických udíren. Loni veterinární správa v kraji nařídila mimořádná opatření třem výrobcům klobás, které nevyhověly povolenému obsahu PAU. V jednom případě klobásy obsahovaly až trojnásobek povoleného množství. "V tomto případě se jedná již o potraviny zdravotně závadné, protože PAU jsou látky s karcinogenními účinky. Proto i udělená pokuta byla vyšší, přestože se jednalo o malé výrobny s malou kapacitou výroby," dodal.

V listopadu například našli v maloobchodní provozovně na jižním Plzeňsku téměř 800 kilogramů drůbežího a vepřového masa neznámého původu. Maso znehodnotili a nařídili jeho likvidaci. Provozovateli mohou udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, informoval dnes ČTK.

Polská vejce prošla bez problémů

Bez závad naopak skončily v kraji dubnové mimořádné kontroly všech zásilek vajec a drůbeže z Polska zaměřené na nesprávné používání léčiv v chovech. Bez nálezu bylo také všech 127 vzorků vepřového masa z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska a Rumunska testovaných na africký mor prasat. K nejzávažnějším zjištěním v oblasti veterinární hygieny patřilo loni odhalení neregistrované porážky prasat na Klatovsku. "Jatka byla neprodleně uzavřena, byl vydán zákaz uvádění vepřového masa pocházejícího z tohoto provozu na trh. I v tomto případě hrozí provozovateli černé porážky prasat vysoká pokuta," řekl Poláček.

KVS také prohlíží veškerá v kraji porážená jatečná zvířata, jejichž produkty jsou určeny na trh pro lidskou spotřebu. V loňském roce bylo v kraji poraženo a veterinárně prohlédnuto 142 000 kusů prasat a skotu, 24 milionů kusů drůbeže a téměř 700 000 králíků.

Veterinární správa loni udělala i další kontroly v oblasti zdraví zvířat a nákaz a péče o chovaná zvířata. Na pokutách loni KVS vybrala přes milion korun, průměrná výše uložené pokuty se zvýšila z 6680 Kč na 9800 korun.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Inventura potravinových zásob: V těchto případech už dejte jídlo do koše!

21.05.2019 | Omezování plýtvání potravinami je naprostá nutnost. Ovšem ne za každou cenu. V některých situacích jídlu nenáleží nic jiného než "odpočinek" v odpadkovém koši.

Poctivý farmář vs nepoctivý překupník: Umíte je poznat?

20.05.2019 | Obliba farmářských trhů raketově stoupá. Ne každý prodejce ale nabízí svoje výpěstky. Bohužel není ojedinělé, že potraviny nemají prokázaný původ a mohly být klidně pořízeny v supermarketu jen pár kroků od trhu. Poznáte, kdy kupujete jen o něco dražšího zajíce v pytli?

Kontroly na trzích: 172 kg masa nebylo v chladicím boxu, další kusy byly prošlé

11.04.2019 | Veterinární inspektoři Stání veterinární správy (SVS) provedli kontrolu prodeje živočišných produktů na farmářských trzích v pražských Dejvicích (Malé trhy Hradčanská) a Zličíně.

Porce květnového čtení míří do sítě!

V prodeji již od 30. 4.