Veterináři kupovali přes sociální sítě, zjistili porušení teploty

Veterináři kupovali přes sociální sítě, zjistili porušení teploty

05.05.2020 | Veterinární inspektoři vyzkoušeli nákup škvařeného sádla, masa ve vlastní šťávě a čerstvých vajec z domácího chovu přes sociální sítě. Na parkovišti nákupního centra v Liberci pak zjistili, že prodejce nebyl registrovaný a masné výrobky byly převáženy za teplot od 19,9 do 22,8 stupně Celsia.

<

ČTK to sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Prodejci nyní hrozí až desetimilionová pokuta. V naprosté většině podobných prohřešků je však uložená suma o několik řádů nižší.

"Při přepravě vozidlem bez chladicího zařízení nedodržel prodejce a přepravce podmínky skladování stanovené výrobcem," uvedl Majer. Masné výrobky měly být skladované při teplotách mezi čtyřmi a deseti stupni Celsia. "Jednalo o významné překročení stanovené horní hranice skladování, což mohlo mít vliv na kvalitu a zdravotní nezávadnost výrobků. Nedostatečné bylo také značení výrobků a další nesrovnalosti v průvodní dokumentaci. V době kontroly nabízel prodejce okolo 40 kg masných výrobků," dodal.

Povolená skladovací teplota byla podle něj mírně překročená také u vajec, která navíc nebyla označená. V autě jich bylo 460. "Na základě kontroly již byla u chovatele slepic sjednána náprava," dodal Majer.

Veterináři kontrolovali internetové prodejce i v minulosti, například loni v prosinci odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbežího masa neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Při kontrole v pražských Letňanech odebrali vzorky, byla v nich salmonela. S prodejcem začalo správní řízení, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kontrolní akce nedopadla moc dobře, zmrzliny osvěžily, ale nepotěšily

13.08.2020 | Kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i letos do konce července neprošlo 30 procent odebraných vzorků zmrzlin, byly v nich bakterie typu salmonel. Problémy byly také u 43 procent vzorků ledů do nápojů.

Varování spotřebitelům: V doplňku stravy našla SZPI rozpuštědla a aromatické uhlovodíky

06.07.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v doplňku stravy mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků. Šlo o produkt Todicamp Tinktura zeleného vlašského ořechu, který vyrábí firma Todicamp v Moldavsku. Do Česka jej dovážela společnost Bohemian Symfony.

Kontrola SVS odhalila na trhu v Praze 35 kg masných výrobků neznámého původu

24.06.2020 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při kontrole na farmářském trhu na Tylově náměstí v Praze zlikvidovali 35 kg tepelně opracovaných nebalených masných výrobků, u kterých nebyl v dostatečné míře prokázán původ.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont