Velká kontrolní akce prodeje alkoholu: 50 % prodejců porušilo předpisy

Velká kontrolní akce prodeje alkoholu: 50 % prodejců porušilo předpisy

14.07.2020 | Obchodníci v Česku stále porušují zákaz prodeje alkoholu a tabáku mladistvým. V prvním čtvrtletí zjistili inspektoři 81 takových případů, což je zhruba stejně jako ve stejném období loňského roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

<

Inspekce od ledna do března udělila prodejcům alkoholu pokuty celkem za 6,8 milionu korun.

"Z celkového počtu 1778 provedených kontrol bylo zjištěno porušení právních předpisů při 940 kontrolách, což představuje 52,9 procenta," uvedl mluvčí. Vedle pokut inspektoři také uložili zákaz prodeje 2172 kusů výrobků za více než 94 000 korun a zakázali používání 134 kusů neověřených měřidel. Pokud jde o porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, prodejcům nejčastěji chyběl zjevně viditelný text týkající se zákazu prodeje alkoholu lidem mladším 18 let. Alkohol mladistvým pak prodali ve 26 případech. Jeden z prodejců také porušil zákon o spotřebních daních, když účtoval nižší cenu, než jaká byla uvedená na tabákové nálepce.

"V rámci kontrolní akce byly k 33 kontrolám přizvány osoby mladší 18 let a 55 kontrol bylo provedeno v součinnosti s dalšími orgány státní správy. Jednalo se o Policii ČR, orgány hygienického dozoru, živnostenské úřady a Českou inspekci životního prostředí," dodal Fröhlich.

ČOI rovněž přišla na několik stovek porušení zákona o ochraně spotřebitele. Například ve 430 případech prodejci neseznámili kupujícího s cenou nabízených výrobků, ve 405 případech porušili zásady poctivosti prodeje a 128krát nevydali doklad o zakoupení výrobku, ačkoliv si o něj zákazník řekl.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Ocet: Do salátu, ale i jako čistič oken

04.08.2020 | Lidstvo znalo ocet zřejmě již před 10 000 lety. Ve starém Babylonu byl ocet vyráběn ještě z datlových palem nebo datlového medu, dnes jsou obvyklé zcela jiné druhy. Kterým nejlépe ochutit salát a který si zase poradí se zápachem z chladničky?

Zavařovat nemusíte jen ovoce. Zkuste tyto skvělé pochutiny k masu

07.08.2020 | Cuketová čalamáda, broskvové chilli chutney nebo takový barevný květák. Také se vám už sbíhají sliny? Tady jsou recepty!

Ničí vám slimáci úrodu? Zkuste tyto tipy!

05.08.2020 | Zatímco sucho zmizelo i z hlubších úrovní půdy, vlhký rok přinesl větší výskyt některých škůdců, s kterými se potýkají zejména zahrádkáři. Více než v minulých letech se daří zejména slimákům. Jak na ně?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont