Velikonoce v lehkém stylu: Zkuste tyto tipy

Velikonoce v lehkém stylu: Zkuste tyto tipy

08.04.2020 | Letošní Velikonoce budou pro každou rodinu trochu jiné. Velikonoční pobyty, cestování, ale i návštěvy (u) příbuzných bude mnohým jistě chybět. O to víc se můžete věnovat velikonočním zvykům, vaření a pečení v domácím prostředí.

<

Vrhněte se do barvení vajíček, pečení beránka, mazance nebo chleba z vlastního kvásku. Letos si připravte typické velikonoční pokrmy trochu zdravěji a lehčeji. Nechte se inspirovat skvělými nápady, které znaly i naše babičky.

Chléb náš vezdejší

Nestihli jste si nakoupit droždí pro své velikonoční menu? Nevadí, ještě je čas si připravit vlastní kvásek. Jeho příprava je opravdu jednoduchá a zrání trvá 4 dny. Z vlastního kvásku si pak upečte třeba voňavý křupavý chlebík nebo ho použijte do velikonočních pokrmů. „Do pečení se pusťte i s dětmi, které jsou vždy z celého procesu a hlavně výsledku přímo nadšené,“ doporučuje Barbora Hernychová, expertka na přirozenou stravu ze společnosti Probio. Čerstvě upečený chleba si vaše rodina zamiluje. Bude chutnat natolik, že možná ani nestihne vychladnout.

Velikonoční nádivka nesmí chybět

Velikonoční nádivka symbolizuje nový začátek a mladou jarní sílu. Přidávají se do ní mladé rostlinky, především kopřivy, pampelišky, bršlice, jitrocel a další. Běžně bývá její součástí uzené maso či se podává k pečenému jehněčímu. Můžete si ji dopřát, i pokud se letos chcete na Velikonoce vzdát masa. Skvělou alternativou je uzený tempeh nebo tofu. Zkuste nádivku s bramborovou kaší, výhonky řeřichy a červenou řepou.

Chutná polévka z jarních bylinek

Na Zelený čtvrtek by se na každém stole mělo zazelenat něco dobrého, aby se člověku vyhnuly nemoci obloukem. Dříve se připravoval salát z mladých kopřiv, jenž se spařil horkou vodou. Chybět by neměla polévka, připravovaná nejčastěji ze špenátu, hrášku nebo jarních bylinek. Mladé klíčky a výhonky jsou vitaminová bomba. Klíčit můžete mungo, řeřichu, rukolu, hořčici, ředkvičky aj. Výhonky pak jednoduše přidejte k hotovému pokrmu či je chroupejte jen tak, jsou šťavnaté a plné prospěšných látek.

Bezlepkové pečení

Neodmyslitelnou součástí sváteční velikonoční tabule je symbol beránka. Pokud se letos chcete vyhnout nadbytku lepku nebo jen zkusit nové chutě, zkuste upéct beránka z bezlepkové směsi na moučníky. Směs je namíchaná z čerstvě namletých mouk z bezlepkového bio mlýna – pohankové, čirokové, kukuřičné, rýžové a cizrnové. Ke směsi již nemusíte přidávat kypřící prášek ani ji sladit, již obsahuje vinný kámen i tmavý třtinový cukr. Směs je obohacena o psyllium (vláknina získaná ze semen jitrocele indického) a lněné semínko, které mají blahodárný vliv na trávení.

Sladké dobroty bez bílého cukru

Bílý řepný cukr bez melasy zbytečně ochuzuje tělo o minerální látky a nedodává mu nic potřebného. Slaďte medem, javorovým sirupem, sušeným ovocem či přírodním třtinovým cukrem. „Naučte své děti, že skvělým sladidlem jsou třeba na másle osmažená jablíčka a banány či rozvařené rozmixované rozinky nebo sušené meruňky,“ radí Barbora Hernychová.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

6 důvodů, proč podpořit českou produkci ovoce a zeleniny

28.07.2020 | Ovoce patří spolu se zeleninou ke skupinám potravin, kde je naše země značně závislá na dovozech ze zahraničí. I když přitom samozřejmě v ČR ještě dlouhou dobu nevypěstujeme banány ani jiné druhy exotických komodit, které se jistě budou i v budoucnosti dovážet, soběstačnost v produkci a spotřebě tuzemského ovoce by bylo žádoucí zvýšit.

Z trhu se stahují rozinky z Íránu kontaminované ropnými oleji

17.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole ve velkoskladu zjistila, že 21 tun rozinek bylo kontaminováno ropnými oleji. Šlo o značku Rozinky Malayer. Distribuční společnosti - Orient Bohemia inspekce nařídila, aby je stáhla z trhu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Penny bude opět uklízet Česko: Přidáte se?

16.09.2020 | V sobotu 19. září 2020 proběhne v rámci celé republiky úklidový den již tradiční akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. PENNY je i v letošním roce partnerem akce a prostřednictvím svých marketingových a komunikačních kanálů zve k zapojení širokou veřejnost.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont