Ve Znojmě lidé ochutnali rekordní počet vín

Ve Znojmě lidé ochutnali rekordní počet vín

8. 5. 2017 | Celkem 79 vín od 18 vinařů nabídl dnes festival vína pod hlavičkou VOC Znojmo. Do centra Znojma přijelo přes 6000 lidí z celé republiky.

Počet vinařských sdružení vín originální certifikace, které vyzdvihují odrůdy typické pro daný region, se neustále zvyšuje. Aktuálně jich je sedm a další se chystají, řekl ČTK předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

Festival VOC Znojmo se koná tradičně 8. května a znamená to také uvedení nových vín na trh. Pro Znojemsko jsou typické odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Letošní přehlídka 79 vín je dosud nejpočetnější.

VOC Znojmo aktuálně sdružuje 19 vinařství různé velikosti. Když spolek začínal v roce 2009 bylo jich 12. Vinaři si svoje vína sami hodnotí, tak aby splnila podmínky typické pro znojemskou oblast. Dříve procházelo hodnocením kolem 40 procent přihlášených vín, nyní je to skoro dvojnásobek a kvalita se podle Koudely zvedá.

Pod značkou VOC Znojmo prodávají všechna vinařství, pomáhá to zejména menším z nich. Některá v posledních letech výrazně zvýšila svou produkci. "Je to hodně spojené i s turistikou. Menší vinařství jako Víno Vaněk asi lidé neznali, v Praze už je ale zalistovaný v lukrativních restauracích," uvedl předseda spolku VOC Znojmo František Koudela. Podobně se podle něj rozrostla produkce Vinařství Josef Kořínek, které je nyní jedno z největších na Znojemsku.

Podle Koudely VOC Znojmo prošlapalo cestičku i dalším apelačním systémům, které vznikly v Mělníku, Valticích, Mikulově, na Pálavě, Blatnici a Modrých Horách. Dalším kandidátem je VOC Hustopečsko. "Ostatním spíše nahrávalo, že jsme jim prošlapali cestičku, když zakládali VOC. Měli to jednodušší, mohli pracovat spíše na marketingu," uvedl Koudela.

Podle něj je VOC Znojmo silná značka, což respektují i největší vinařství ve sdružení a dávají přednost společné značce před tou vlastní. "Je v tom ohromná síla," dodal Koudela.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vláda schválila návrh na snížení zbytků pesticidů v potravinách

6. 6. 2018 | Snažit se snížit do roku 2020 zbytky pesticidů v potravinách rostlinného původu o desetinu proti průměru let 2009 až 2012 plánuje ministerstvo zemědělství. Uvádí to v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR do roku 2022, který dnes schválila vláda.

MZe chce vyřadit z dotovaného mléčného programu střední školy

18. 6. 2018 | Střední školy by měly být vyškrtnuty z dotovaného programu Mléko do škol. Návrh nařízení ministerstva zemědělství, které to umožní, projedná v úterý vláda. Státní rozpočet by tak měl ušetřit 440 milionů korun.

Podnik vyrábějící náhradu jídla Mana zdesetinásobuje výrobu

31. 5. 2018 | Uhříněveská firma Heaven Labs vyrábějící náhradu jídla pod značkou Mana rozšiřuje svou kapacitu na desetinásobek - inovuje výrobní linku. Loni měla společnost obrat 87 milionů korun, letos očekává více než dvojnásobek.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.