Ve Španělsku vyrábějí skutečně modré víno

Ve Španělsku vyrábějí skutečně modré víno

29.10.2018 | Před pěti lety se pět studentů ve španělském Baskicku rozhodlo vnést revoluci do nějakého sektoru a vybralo si vinařství, které je považováno za nejkonzervativnější.

Vzniklo tak modré víno, píše agentura AFP.

Vynález Imanola, Iňiga, Gorka, Artize a Taiga, který si vyžádal dva roky výzkumu a vývoje za přispění chemiků, je jednou z četných inovací, které se objevují ve stále ještě velmi konzervativním světě.

Jejich podnik Gik Live! založený v roce 2015, který má nyní 12 zaměstnanců, prodal již první rok 30.000 lahví a loni dokonce 500.000. Má dnes zákazníky v 21 zemích. Hlavním odbytištěm jsou Spojené státy, za nimiž následuje Francie.

"Chápeme, že pro mnoho lidí je víno něco, s čím se nežertuje. Víno je posvátné," říká jeden ze zakladatelů start-upu Taig Mac Carthy, z poloviny Ir a z poloviny Bask. "My však rádi věci měníme a nemáme strach zkusit něco nového," vysvětluje v baru svého podniku v Portugalete nedaleko Bilbaa.

Možná že by sklenka modrého vína uvedla do rozpaků mnohé sommeliéry. Produkují ho však četná španělská vinařství. Jaký je jeho recept? Smíchá se hodně bílého vína s troškou červeného a s moštem, přitom tato směsice se získává lisováním hroznů a ještě není fermentovaná. Aby vznikla modrá barva, přidají se anthokyany, modré pigmenty, které se nacházejí ve slupce červených hroznů, a indigokarmín, přírodní modré barvivo získané z indigovníku.

Výrobci více neudávají a odvolávají se na průmyslové tajemství. Upřesňují, že kombinují "přírodu a technologii".

Do podobné produkce se pustili ve Španělsku další vinaři. Na trh se dokonce dostalo typicky španělské šumivé víno cava v modrém provedení.

Pokud jde o mladé podnikatele z Gik Live!, rozhodli se inovovat ještě dále, s čajovým vínem či s kořeněným červeným vínem pojmenovaným Bastarde. Jedna láhev stojí většinou 11 až 13 eur (286 až 338 Kč). Zákazníkům je obvykle pětadvacet až pětačtyřicet let.

Pokud jde o spotřebitele, reakce jsou různé. Jean-Michel Deluc, bývalý sommeliér v pařížském Ritzu, považuje modré víno za "překvapivé". "Musím se přiznat, že to není můj vkus, ale přesto to není špatné," uvedl.

Avšak v srpnu ho kritik listu Daily Telegraph označil za "hračku" pro dospělé. "Příliš sladké, příliš sladké," napsal.

Podle generálního ředitele španělské observatoře trhu s vínem Rafaela del Reye toto víno otřáslo konzervativním sektorem s konzervativními spotřebiteli a konzervativními producenty.

V Evropě musel podnik označit svůj Gik Blue za alkoholický nápoj, neboť úřady vyloučily, že by se mohl prodávat jako víno

"Považujeme ho za novou kategorii," vysvětluje spoluzakladatel Gik Live! Aritz López. Z obav před kritikou odmítá vinař, který vyrábí rovněž tradiční víno, aby byl zveřejněn název jeho vinařství a obce.

"Od počátku jsme věděli, že Gik Blue bude produktem, který vyvolá nejrůznější ohlasy," přiznává Aritz López.

Podnik nicméně očekává, že letos bude mít obrat ve výši 1,5 milionu eur (39 milionů Kč). To je úctyhodný výsledek pro společnost vytvořenou sotva před třemi lety.

A jaká je cena úspěchu? Taig Mac Carthy vypráví, jak v jednom španělském obchodě objevil padělky Gik Blue... vyrobené v Číně.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Norský pastor chce opustit církev. Prý proto, že mešní víno má být nealko

14.01.2019 | Pastor Lars Riberth z norského Narviku pohrozil, že se vzdá své práce, pokud nebude smět při obřadu přijímání používat alkoholické víno. Farnosti v Norsku včetně té v Narviku se rozhodly při přijímání používat víno nealkoholické

Maďarský nápoj fröccs zažívá obrodu

23.09.2018 | Abychom správně ocenili tradiční maďarský nápoj fröccs, nestačí naučit se vyslovovat jeho název. Tato směs sodovky a vína se vyrábí podle přesného rituálu a v budapešťských barech zažívá svou renesanci.

Produkce zmrzliny může v ČR letos dosáhnout rekordu

16.08.2018 | Výroba zmrzliny v České republice v loňském roce přesáhla 44 milionů litrů, čímž se přiblížila rekordu z roku 2004, kdy se vyrobilo skoro 46 milionů litrů.

Aktuální číslo

V prodeji od 31. 12.