Varování spotřebitelům: Inspektoři stahují indická sezamová semínka

Varování spotřebitelům: Inspektoři stahují indická sezamová semínka

16.12.2020 | Potravinářská inspekce varuje před sezamovými semeny z Indie s výrazně nadlimitním obsahem nebezpečné látky

<

SZPI odebrala vzorek potraviny Sezamová semínka 100 g Albert, Minimální trvanlivost do: 15. 3. 2021, šarže: L20024, země původu suroviny: Indie, výrobce: Ing. Bohumil Kratochvíl - IBK Trade. Inspektoři SZPI vzorek úředně odebrali v maloobchodní provozovně společnosti Albert Česká Republika s.r.o., Radlická 117, 158 00 Praha 5.

Analýzou v akreditované laboratoři byla zjištěna ve výrobku výrazně nadlimitní přítomnost rezidua pesticidu ethylenoxid, a to v koncentraci vyšší než 5,0 miligramů na kilogram (mg/kg), přičemž maximální limit rezidua dle příslušného evropského nařízení činí pro sezam 0,05 mg/kg. Předmětná šarže byla zakázána. Pesticid ethylenoxid v Evropské unii není schválen jako účinná látka pro použití v přípravcích na ochranu rostlin.

SZPI, Inspektorát v Praze, na potravinu  vydal opatření obecné povahy, které všem provozovatelům potravinářských podniků na území celé České republiky zakazuje jakékoliv uvádění na trh předmětné šarže výrobku, a to včetně šarží sezamového semene, které byly vyrobeny z kontrolovaného šarže. Opatření obecné povahy je závazné i pro další provozovatele, kteří danou šarži mají v držení a uvádí ji na trh. SZPI tak učinila v souladu s ustanovením § 5 odst. 6 zákona č. 146/2002.

Opatření obecné povahy je dostupné na elektronické úřední desce všech inspektorátů SZPI na webu SZPI i na fyzických úředních deskách jednotlivých inspektorátů.

Dále SZPI odebrala vzorek potraviny SEZAM LOUPANÝ 100 g, Minimální trvanlivost do 31. 12. 2021, země původu: Indie, výrobce: Racional CZ s.r.o. SZPI vzorek úředně odebrala v provozovně Racional CZ s. r. o., Vraclav 5, 565 42 Vraclav. Ve vzorku byla zjištěna výrazně nadlimitní přítomnost rezidua pesticidu ethylenoxid, a to v koncentraci vyšší než 5,0 miligramů na kilogram (mg/kg). Předmětná šarže byla zakázána.

Není to ojedinělý případ

Inspektoři SZPI k dnešnímu dni odebrali celkem deset vzorků sezamových semen, z nichž šest nevyhovělo z důvodu nadlimitního obsahu ethylenoxidu. Pouze dva výše uvedené vzorky se dostaly jako spotřebitelská balení do tržní sítě. SZPI kontrolovaným osobám zakázala uvádět na trh závadné šarže potraviny a dále nařídila okamžité stažení již uvolněných částí šarže od všech odběratelů.

SZPI zároveň činí preventivní kroky k zamezení přístupu nevyhovujícího sezamového semene z Indie na trh v České republice. V průběhu tohoto týdne ukládá provozovatelům, kteří dováží, balí nebo distribuují čisté sezamové semeno či směsi se sezamem z Indie povinnost provádět laboratorní rozbory na pesticid ethylenoxid, přičemž na trh budou vpuštěny pouze šarže s vyhovujícím výsledkem na přítomnost ethylenoxidu.

SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří zakoupili potraviny 1) Sezamová semínka 100 g Albert, Minimální trvanlivost do: 15. 3. 2021, šarže L20024, země původu: Indie, 2) SEZAM LOUPANÝ 100 g, Minimální trvanlivost do 31. 12. 2021, země původu Indie, aby je nekonzumovali.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Sucho na Madagaskaru: OSN žádá o finanční pomoc

20.01.2021 | OSN dnes požádala dárcovské země o 76 milionů amerických dolarů (1,6 miliardy korun) na naléhavou pomoc Madagaskaru, který postihlo nejhorší sucho za posledních deset let a s ním spojená potravinová nouze, informovala dnes agentura AFP. Dopady sucha se podle OSN dotýkají přibližně jednoho milionu lidí na jihu země.

Veterináři varují před nebezpečnou bakterií v krevetách ze Sapy

25.11.2020 | Veterináři varují před nebezpečnou bakterií, kterou mohou obsahovat zmražené krevety prodávané v pražské tržnici Sapa. ČR dostala před potravinami varování prostřednictvím systému rychlého varování ze Slovenska, kde se také tato potravina prodávala.

Jak nás šidí v hospůdkách? Levnější náhražky nejsou výjimkou

19.01.2021 | Téměř čtvrtina kontrolovaných restaurací v loňském roce klamala spotřebitele, většinou falešným tvrzením o potravinách. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) patří mezi nejčastější případy problematických potravin sýr, smetana a šunka. Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva ČTK řekl, že je to dlouhodobý problém, který by mohla změnit novela zákona o potravinách.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont