Už se to blíží, a tak pro vás máme tipy, jak vybrat vánočního kapra

Už se to blíží, a tak pro vás máme tipy, jak vybrat vánočního kapra

18.12.2019 | Čím větší, tím lepší u kapříka neplatí. Maso je nejchutnější, pokud váží kolem dvou kil. Kromě dobře naplánovaného nákupu je také důležité následné uchování ryby do chvíle, než z ní bude připravena štědrovečerní večeře.

<

„Nenechte se zlákat velikostí. U kapra rozhodně neplatí čím větší, tím lepší. Jeho maso je nejchutnější, pokud váží kolem dvou kil. Při vyšší váze se často stává, že je kapr příliš cítit rybinou,“ doporučuje český šéfkuchař Přemek Forejt.

Jak tedy postupovat? Vždy kupujte rybu těsně před odjezdem domů, a to maximálně 24 hodin před zpracováním, minimalizujte tzv. teplotní šok, při kterém je ryba skladovaná na ledu o teplotě 3–5 °C náhle vystavena skokovému zvýšení teploty. Pro delší přepravu je vhodný chladicí box. Pokud chcete zachovat nejvyšší kvalitu teplotu ve vaší ledničce nastavte přesně na 5 °C.

Kapr by měl být co nejrychleji po uskutečnění nákupu zpracován. Pokud trváte na zakoupení živého kapra, po celou dobu převozu by měl mít přístup ke kyslíku, nejlépe ve vodě. Nedoporučujeme nechávat plavat rybu doma ve vaně, voda je totiž chlorovaná a ryba se dusí.

Kapr s bonusy 

Vybírat také můžete tzv. omega 3 kapry, tedy ty se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin. Jako alternativa typicky české vánoční ryby budou k dispozici i prémiové druhy mořských ryb například islandský losos, arktická treska lovená za polárním kruhem či tuňák Hamachi z Japonska. Novinkou je pak modroploutvý tuňák nejvyšší kvality z chorvatských farem, který je běžně určen pro japonský trh, kde se používá pro přípravu sushi.

Kdo smí prodávat?

Kádě s rybami sice vyrostou v době předvánoční na každém rohu, ale samozřejmě si jejich prodej nemůže zřídit každý, existují pro něj jasně stanovená pravidla. Osoba, která chce provozovat sezónní prodej, musí místně příslušné veterinární správě oznámit čas a místo prodeje. Za předpokladu, že nepůjde jen o prodej živých ryb, ale ty budou na místě také zabíjeny, kuchány a porcovány, musí prodejce vlastnit zdravotní průkaz a ryby zabíjet předepsaným způsobem. Ryba se nejprve omráčí tupým předmětem kousek nad očima a okamžitě poté se vykrví přetnutím žáber, případně míchy a cév těsně za hlavou. V žádném případě není dovoleno kapra zaživa odšupinovávat, vytlačovat mu jikry nebo mlíčí, ohrožovat mu oči či ho brát za skřele. Usmrcování musí probíhat výlučně na přání zákazníka, nikdy ne do zásoby, aby se vyloučil prodej leklých kusů. Ty jsou tzv. konfiskáty a je nutné je zlikvidovat předepsaným způsobem.

Pokud by se vám stalo, že kapr cestou domů lekne, nic dramatického se neděje. V takovém případě ho co nejdříve vykuchejte a vyjměte vnitřnosti. Pokud by vám však kapr leknul například přes noc ve vaně a nevíte, jak dlouho v tomto stavu zůstal, rybu rozhodně nekonzumujte. Jestli chcete v předvánoční době vykonat dobrý skutek, vyberte si určitě jiný než vypustit kapra zpět na svobodu. Ryba na to není připravena, po podzimním výlovu je sádkována, kdy se zbaví bahenního pachu a nechá se vylačnit, v této kondici v drtivé většině případů do několika dní uhyne. Naštěstí i díky osvětě veterinární správy těchto neukázněných zákazníků i obchodníků, kteří se takto zbavují neprodaných kusů, ubývá.

Náš tip:

Síť MAKRO otevře venkovní prodej kaprů už zítra 19. prosince v 8 hodin ráno. Ve stejný den startuje také oblíbená akce „kapr a sekt“. Pokud zákazníci nakoupí v období od 19. do 22. 12. v prodejnách MAKRO nákup v hodnotě nad 2 999 Kč bez DPH, získají navíc vánočního kapra a lahev Bohemia Sekt Brut. Čerstvé ryby budou na prodejnách k dispozici i na Štědrý den, konkrétně od 8:00 do 11:30.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vyrážíte na piknik? Pozor, ne všude vaše hodování přivítají

30.06.2020 | Pobyt v přírodě, pod širým nebem a v klidném prostředí je mimo jiné také způsob přirozeného posilování imunity a zároveň také „balzám na nervy“. Ne vždy a všude je to ale možné, a navíc záleží na výběru místa, délce pikniku i výběru potravin, které plánujeme konzumovat. A vůbec na řadě věcí….

Na Mostecku se sklízí víno: Úroda je dobrá

18.09.2020 | V Mostě - Čepirohách začala sklizeň hroznů na vinicích společnosti České vinařství Chrámce. Úroda z až 53 let starých vinic je podle jednatelky Kateřiny Kreisinger letos velmi dobrá. Řekla to dnes ČTK. Některé odrůdy podle jednatelky ještě dozrávají. Na 72 hektarech vinic zatím pracují téměř tři desítky zaměstnanců, sesbírat odrůdu jim trvá v průměru kolem pěti dní.

Saunování: Rituál, kdy i jídlo hraje jednu z hlavních rolí

22.09.2020 | Blahodárné účinky saunování jsou známé od pravěku. V té době měly sauny sice úplně jiný vzhled – šlo pouze o díry vyhloubené do země zatarasené zvířecími kůžemi, ale už tenkrát byly známy příznivé účinky celého rituálu. Dnešní saunování už hodně pokročilo. Stalo se vyhledávaným fenoménem, jehož obliba stále stoupá. Ale ne každý ví, jak na něj a mnoho lidí se také nevědomky dopouští základních chyb.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont