Utopené naděje hospodské klasiky

Utopené naděje hospodské klasiky

12.02.2015 | Konzumenti piva je milují, zastánci zdravé výživy nenávidí. Ať chceme, nebo ne, jsou utopenci klasickou české gastronomie. Teoreticky na nich není co zkazit – špekáčky naložené na několik dní do sladkokyselého nálevu, v němž se topí také cibule a další zelenina i koření, které nebohým buřtíkům dodávají tu správnou chuť.

<

Za utopence údajně vděčíme panu Šamánkovi z Berounska, který jako první začal buřty konzervovat do sladkokyselého nálevu. Jenže své vzrůstající proslulosti si příliš neužil, utonul při opravě mlýnského kola. A právě proto si dnes objednáváme utopence a ne buřty v láku. Mimochodem lák – s ním si v našem testu všichni výrobci poradili a těžko v tomto ohledu jednotlivé vzorky odlišovat. Různily se tím, jestli do nich výrobce přidal méně či více cibule, přilepšil nám nějakou lepší zeleninkou a kořením. Trochu mimo naši hitparádu se ocitnul jen lák u vzorku Spar, kde se nahoře zlověstně vznášela vrstva tuku, jehož chuť pronikla do celé tekutiny.

Špekáček rozhoduje

To, zda si na utopencích pochutnáte, či nikoli, je jednoznačně dáno kvalitou a chutí přítomné uzeniny. Ani sebelepší lák nezachrání buřtík pochybné kvality. Pokud je masitý obsah vydáván za špekáček, je to určitě první vlaštovka. Ten je totižčeskou legislativou jasně definován, a tak máte alespoň nějaké kvalitativní minimum zaručeno. Jako špekáček byly označeny čtyři vzorky ze šesti testovaných a všem budiž ke cti, že požadovaný obsah masa dodržely. Již smutnějším zjištěním je, že každý z výrobců si do nich přihodil řadu dalších zlepšováků. Nejméně se přídatnými látkami pomáhalo v případě Kosteleckých uzenin, ale i zde se ve složené skví například glutamát. Vzorky na prvních dvou místech pak byly vylepšeny barvivem a neobešly se ani bez přidání živočišné bílkoviny. Že nevíte, o co jde a zní to celkem nevinně? Bílkoviny se většinou získávají z ořezů masa, které se suší a melou na práškovou hmotu. Je to v podstatě náhražková surovina, která výrazně zvyšuje obsah masa. Nelze ale tvrdit, že není obsažena i v dalších vzorcích, neboť se někteří výrobci kloní k názoru, že její použití není třeba na obale uvádět.

Uzeniny nevalné kvality

Naložená uzenina je skutečně alfou a omegou výsledného dojmu, nelze se tedy divit, že slavně nedopadly oba vzorky, u nichž si výrobci kvalitní suroviny schovali asi na jinačí produkty. Viva utopenci v sobě ukrývají uzeninu s neurčitým obsahem masa v sestavě: vepřové maso, vepřové sádlo, vepřové kůže, drůbeží maso strojně oddělené. Varovný prst je pak na místě zvednout u vzorku Spar. Jeho složení dominuje kuřecí maso (doplněné separátem), následováno sádlem, vepřovým masem a kůžemi. To vše za asistence dalších látek, včetně sojové bílkoviny, sušeného mléka a glutamátu.

Moc si nepochutnáte

Šedá je teorie, zelený je strom praxe – jak nám tedy chutnalo? Naše chuťové preference do značné míry odpovídaly nastíněné kvalitě naložených uzenin. Nejlépe si vedly vzorky, kde výrobce na mase nešetřil a snažil se nám dopřát alespoň nějaký masový zážitek. Trochu se nám v tomto ohledu vymyká vzorek Karlova Koruna, kde bohužel chuťový dojem kvalitnímu složení vůbec neodpovídal. V každém případě, testovat senzoricky takové množství vzorků vyžaduje osobní statečnost hraničící s hrdinským skutkem, po jehož vykonání není jisté, zda se udatný jedinec vrátí domů živ a zdráv.

V létě pozor

Ačkoli jsou utopenci většinou prázdninovým jídlem, platí, že v létě bychom měli být s jejich konzumací obezřetní. Doporučené skladování je různé – pro některé byste měli zamířit do chladící sekce, a přesto ne všichni obchodníci podmínky skladování dodržují. Jiné sice můžete uchovávat při teplotách až do 27 °C, ale v létě doporučujeme uskladnění v lednici i u nich. To platí, i pokud se rozhodnete svůj čas a péči věnovat přípravě domácích utopenců. V takovém případě navíc velmi pečlivě vybírejte, jaký špekáček (!) se chystáte utopit – neboť je to právě on, jenž o konečném výsledku rozhoduje.

Poznámka: Výsledky našeho testování nepocházejí z laboratoří a nejsou založeny na přesných chemických analýzách, nýbrž nasubjektivním senzorickém hodnocení členů redakce. V tabulkách naleznete výsledky testování. Nejedná se o body, nýbrž o pořadí jednotlivých vzorků v parametru chuť.

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vyplatí se investovat do cukroví, které se prodává v obchodech?

11.12.2019 | Otázka, kterou si klade velká část lidí během Vánoc. A protože se regály už pomalu, ale jistě začínají plnit, na nic jsme nečekali a vzali si nabídku „na paškál“. Ve spolupráci se senzorickou laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické jsme otestovali 9 zástupců, které jsme zcela nahodile zakoupili v běžné tržní síti. Na čem jsme si pochutnali a co by nám tak maximálně vylámalo zuby?

Test burčáků: Z dva a čtyřiceti vzorků zatím nevyhověl pouze jeden

18.09.2019 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) letos zkontrolovali na sto prodejen burčáku, odebrali 42 vzorků buď českého nebo zahraničního částečně zkvašeného moštu, chyba se ale našla pouze v jednom vzorku.

Test toastových chlebů: Česká kvalita nezklamala

27.03.2020 | Chléb je bezesporu základní potravinou lidstva a symbolem života již po tisíce let.  I proto mu odjakživa byla prokazována veliká úcta. Příprava kvasu, těsta a pečení chleba bylo nejen technologických procesem, ale také rituálem. Dnes už jsme trochu pokročili a vedle klasických chlebů máme na trhu širokou nabídku lidově řečeno toasťáků – od různých značek a různých zemí původu. Náhodně jsme vybrali několik zástupců a podrobili je testování.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont