Trhy se vracejí! Některá místa zahajují činnost už dnes

Trhy se vracejí! Některá místa zahajují činnost už dnes

12.04.2021 | V souladu s vládním rozvolněním opatření proti covidu-19 se otevřou farmářské trhy, a to na většině obvyklých míst. Jak to bude vypadat v Praze, Opavě nebo třeba v Liberci?

Trhy byly zakázány od konce ledna, před tím bylo jejich fungování omezeno pravidly o vzdálenostech mezi stánky, dostupnosti dezinfekce či počtu lidí na plochu. Obdobná omezení budou platit i od pondělí - odstupy mezi prodejními místy budou muset být nejméně dvoumetrové a v jeden čas nebude moci v tržnici být více než jedna osoba na 15 metrů čtverečních plochy. Povolen nebude prodej občerstvení nebo umístění stolů a míst k sezení.

Po Praze si nakoupíte už dnes

Jak ČTK zjistila z webových stránek provozovatelů, v pondělí se otevřou trhy v Praze na Tylově náměstí a v holešovické tržnici, následovat bude v úterý například tržnice na Kubánském náměstí, ve středu na náměstí Jiřího z Poděbrad a v sobotu se otevřou trhy na podskalské náplavce a na Vítězném náměstí.

Vláda v úterý rozhodla, že kromě některých obchodů se od pondělí budou moci otevřít právě i farmářská tržiště. Od 12. dubna kabinet počítá i s ukončením nouzového stavu, v důsledku kterého skončí zákaz cest mezi okresy. Do škol se také začnou vracet ve střídavé výuce žáci prvního stupně základních škol a do školek předškoláci.

Trhy se budou podle informací provozovatelů konat v běžných termínech, ty na Tylově náměstí a v hale 22 Pražské tržnice jako jedny z mála fungují denně, takže začnou už v pondělí. Na náměstí Jiřího z Poděbrad budou stánky standardně otevřeny od středy do soboty. V sobotu se vrátí i trhy na náplavce, které organizuje spolek Archetyp.

V sobotu se otevře také tržiště na Řezáčově náměstí a od úterý trhy na Kubánském náměstí ve Vršovicích. Dále například v úterý otevře tržnice u metra Ládví, naopak ta na Jižním Městě se otevře až 21. dubna.

V Praze je farmářských tržišť řada, ty na podskalské náplavce fungují už přes deset let. Kromě zmíněných se další tržnice nacházejí například na Andělu, v Holešovicích, na Pankráci, na Barrandově či v Modřanech.

Liberec otevře ve středu a na dva dny

Farmářské trhy v Liberci začnou ve středu 14. dubna. Zatímco v minulých letech se konaly vždy jen ve čtvrtek, od letošního roku budou vždy dva dny v týdnu - ve středu a ve čtvrtek. Zatím tam ale budou chybět třeba prodejci keramiky nebo košíkáři. Obnovení farmářských trhů od pondělí 12. dubna schválila vláda v úterý. Mohou tam být jen ti, kdo jsou vyjmenováni v usnesení, mohou tam pouze lidi, kteří zpracovávají potraviny, a nesmí se prodávat občerstvení, řekl dnes ČTK organizátor libereckých trhů Ondřej Červinka.

Podle původních plánů měly farmářské trhy u liberecké radnice začít už ve čtvrtek 4. března, koronavirová opatření ale plány organizátorů i farmářů zhatila. Zrušit museli i ty Velikonoční, které plánovali od 26. března. "Podmínky jsou teď malinko mírnější, než byly na podzim, kdy jsme museli mít čtyřmetrové rozestupy mezi stánky, teď stačí dvoumetrové," řekl. Na středu už má nasmlouvaných 11 prodejců. "Ještě se to ale může změnit, mohou nějací přibýt, nebo ubýt," poznamenal Červinka.

"Prodej na farmářských trzích je z mého pohledu v daleko bezpečnějším prostředí než někde v supermarketu," řekl také Červinka. Lidé navíc mají podle něj o trhy zájem, i na základě jejich poptávky proto budou letos dvoudenní. "Kvůli nejistotě a měnícím se pravidlům už ale někteří farmáři své podnikání přerušili a nechali se zaměstnat ve fabrikách, aby měli alespoň nějakou jistotu," dodal.

Od středy se rozjede i Opava

Farmářské trhy v Opavě začnou 14. dubna. Kvůli epidemii koronaviru a vládním opatřením bude jejich zahájení o měsíc opožděné. Jejich provozovatel Martin Žižlavský ale vítá dnešní rozhodnutí vlády, podle nějž mohou farmářské trhy obnovit provoz od 12 dubna. Zájem prodejců o místa i kupujících o zboží podle něj bude velký. Žižlavský to dnes řekl ČTK.

"Trhy zahájíme ve středu 14. dubna. Konat se pak budou třikrát týdně," řekl. Na nákupy budou moct Opavané a návštěvníci města podle něj vyrazit vždy ve středu a v pátek, kdy budou trhy otevřeny od 06:00 do 14:00, v sobotu bude jejich provoz o dvě hodiny kratší.

"Mohlo se sice začít dříve. Jsem ale rád, že už se to podařilo prosadit. Jsem v kontaktu s naší asociací a vím, že tlak byl velký," řekl.

Původně měly farmářské trhy v Opavě začít 15. března. "Ty by byly součástí těch velikonočních. Ale i ty jsme museli zrušit," řekl Žižlavský. Podle něj se současná situace nepodepíše na zájmu prodejců. "Ti, co jezdí stabilně, dorazí. Předpokládám, že přijedou i ti, kteří neprodávají pravidelně. Všichni budou chtít dohnat ztrátu a prodat to, co doma mají," doplnil.

Text Jana Tobrmanová Čiháková a ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Na Oktoberfestu se vypije pokaždé 7 milionů piv, akce je bohužel ale i letos zrušena

04.05.2021 | Pivní festival Oktoberfest se letos stejně jako loni kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. Dnes to společně oznámili bavorský premiér Markus Söder a mnichovský primátor Dieter Reiter, podle kterých epidemická situace konání neumožní. Söder navíc doporučil zrušit také všechny další festivaly v Bavorsku.

Podnikatel recidivista opět po Praze převážel 80 kilo ryb a mořských plodů bez dokladů

04.05.2021 | Veterináři ve spolupráci s celníky odhalili v dodávce na Pražském okruhu nedaleko Jesenice u Prahy více než 80 kilogramů ryb a mořských plodů, které byly převážené v nevhodných podmínkách a bez dokladů. Za porušení zákona nyní hrozí přepravci až milionová pokuta, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

Milujeme Finger Food: Mimochodem, tyto kombinace budete milovat také

24.02.2021 | Finger Food, který se dá volně přeložit jako jídlo mezi prsty, je jedno z mála jídle, které si můžete dovolit jíst rukama i na těch nejhonosnějších společenských akcích, aniž byste se provinili stravovací etiketě. Nespornou výhodou jednohubek je i skutečnost, že je díky jejich malé velikosti můžete ochutnat třeba všechny a v ideálním případě nevytvoříte ani žádný nepořádek.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont