Toxický fipronil se v Německu našel v pečivu i jiných potravinách

Toxický fipronil se v Německu našel v pečivu i jiných potravinách

10. 10. 2017 | V Německu se vedle vajec toxický insekticid fipronil našel i v dalších potravinách, včetně pečiva, vaječných salátů nebo vaječných likérů. S odvoláním na německé úřady to dnes napsal list Süddeutsche Zeitung.

Skandál s fipronilem zasáhl v létě prakticky všechny členské země Evropské unie, v nichž se dohromady objevily desítky milionů kontaminovaných vajec.

Kontroly německých úřadů nyní ukázaly, že se látka dostala i do dalších potravin. Ze 473 kontrolních vzorků se zbytky fipronilu našly ve 103 případech, ve 25 z nich přitom přesáhly hraniční hodnoty. Sdružení na ochranu spotřebitelů proto požaduje, aby byly dané produkty staženy, což se ale zatím nestalo.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Inspekce objevila na pultech polská jablka s pesticidy

21. 6. 2018 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v tržní síti jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů.

SZPI našla v sušenkách a čokoládě alergeny, které výrobce neuvedl

13. 7. 2018 | Sušenky se stonásobným množstvím arašídů než uvádí výrobce a čokoládu s obsahem mléčné bílkoviny, kterou výrobce ve složení vůbec neuvedl, nařídila stáhnout z trhu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Veterináři zadrželi na Pardubicku více než čtvrt tuny masa

1. 7. 2018 | Krajská veterinární správa a Celní správa při silniční kontrole poblíž obce Pravy na Pardubicku odhalily více než čtvrt tuny neoznačeného masa.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.