Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

26.08.2020 | Veterináři spolu s celníky objevili zhruba 100 kilogramů kazících se ryb a mořských plodů v dodávce v Českých Budějovicích. V autě nebyla vhodná teplota pro přepravu těchto potravin, zásilka zapáchala. Dodávku řídil cizinec.

<

Přepravci nyní hrozí pokuta 50 milionů korun, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Většinou se ale ukládá řádově nižší. Zadržené potraviny inspektor zlikvidoval.

"Inspektora SVS přivolala na místo hlídka Celního úřadu pro Jihočeský kraj, která při kontrole dodávky řízené cizincem zachytila podezřelou zásilku. Jak se ukázalo, původně na ledu uložené produkty rybolovu měly v době kontroly nevyhovující teplotu, až šest stupňů Celsia, přičemž legislativa vyžaduje teplotu blízkou nule. Další část zásilky - původně hluboce zmražené produkty - viditelně tály a uvolňovaly tekutinu," uvedl Majer.

Kromě ryb byly v rozkládající se zásilce i chobotnice, olihně, krevety nebo mořští mlži. "Doklady, které na vyžádání řidič dodávky předložil, navíc působily nevěrohodným dojmem a neodpovídaly platným předpisům," řekl Majer.

Stejnou osobu již letos veterináři kontrolovali na základě podnětu ústeckých potravinářských inspektorů, kteří v červenci našli v Hrobčicích na Teplicku sklad 400 kilogramů mořských živočichů v nevhodných podmínkách. Ústečtí veterináři proto kontrolu v minulém týdnu zopakovali. "Při kontrole nebylo zjištěno, že by její činnost v současné době pokračovala," dodal Majer.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Dejte si večer chleba (a na něj jednu z těchto svou úžasných pomazánek)

16.09.2020 | Naše babičky připravovaly denně teplý oběd i teplou večeři. Dnes odborníci připouštějí, že jedno teplé jídlo stačí. Když sáhnete po kousku kvalitního žitného chleba, namažete jej zdravou pomazánkou a talíř doplníte čerstvou pokrájenou zeleninou, dopřejete si plnohodnotnou večeři i bez vaření.

Pravý nebo "levý": Vyznáte se v kaviáru?

15.09.2020 | Kaviár patří mezi vyhlášené delikatesy. Ne všechny rybí jikry konzervované v soli jsou kvalitní. Kaviár rozlišujeme dokonce hned na tři druhy. Koupit si můžete pravý, nepravý nebo kaviárovou pastu.

Aktuálně ke koronaviru: Doporučení SZPI a SZÚ

14.09.2020 | Vzhledem k narůstajícímu počtu případů a bohužel i mýtů, které kolují mezi lidmi, vydali inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce doporučení spotřebitelům i provozovatelům potravinářských podniků.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont