Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

26.08.2020 Jana Čiháková

Veterináři spolu s celníky objevili zhruba 100 kilogramů kazících se ryb a mořských plodů v dodávce v Českých Budějovicích. V autě nebyla vhodná teplota pro přepravu těchto potravin, zásilka zapáchala. Dodávku řídil cizinec.

Přepravci nyní hrozí pokuta 50 milionů korun, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Většinou se ale ukládá řádově nižší. Zadržené potraviny inspektor zlikvidoval.

"Inspektora SVS přivolala na místo hlídka Celního úřadu pro Jihočeský kraj, která při kontrole dodávky řízené cizincem zachytila podezřelou zásilku. Jak se ukázalo, původně na ledu uložené produkty rybolovu měly v době kontroly nevyhovující teplotu, až šest stupňů Celsia, přičemž legislativa vyžaduje teplotu blízkou nule. Další část zásilky - původně hluboce zmražené produkty - viditelně tály a uvolňovaly tekutinu," uvedl Majer.

Kromě ryb byly v rozkládající se zásilce i chobotnice, olihně, krevety nebo mořští mlži. "Doklady, které na vyžádání řidič dodávky předložil, navíc působily nevěrohodným dojmem a neodpovídaly platným předpisům," řekl Majer.

Stejnou osobu již letos veterináři kontrolovali na základě podnětu ústeckých potravinářských inspektorů, kteří v červenci našli v Hrobčicích na Teplicku sklad 400 kilogramů mořských živočichů v nevhodných podmínkách. Ústečtí veterináři proto kontrolu v minulém týdnu zopakovali. "Při kontrole nebylo zjištěno, že by její činnost v současné době pokračovala," dodal Majer.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Reformulace potravin, aneb Jak nám výrobci dopřávají více zdraví?

27.10.2021 | Česká republika se bohužel dlouhodobě pohybuje na špici zemí, jejichž obyvatelé mají nadváhu a ne zrovna ukázkový životní styl. Potřeba osvěty týkající se našeho jídelníčku tak nabývá na významu nejen kvůli vysoké prevalenci kardiovaskulárních nemocí či výskytu diabetu a metabolických poruch, ale i v souvislosti s obezitou jako rizikovým faktorem. Jedním z kroků, jež mají za cíl změnit stravovací návyky a zlepšit kvalitu konzumovaných potravin, jsou aktivity Potravinářské komory ČR týkající se jejich reformulací.

Mňamka pro drobečky? Ne, časovaná bomba se salmonelou

21.09.2021 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stažení kaše původem z Polska. SZPI obdržela notifikaci prostřednictvím evropského systému varování pro potraviny a krmiva RASFF od slovenského dozorového orgánu, který v uvedené šarži potraviny zjistil přítomnost bakterií Salmonella enteritidis.

Varování spotřebitelům: Toto mléko nepijte!

22.10.2021 | Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET lahví, které má datum spotřeby do 26. října a do 30. října. U citlivých jedinců může toto mléko způsobit zažívací potíže, Olma proto nedoporučuje jeho konzumaci.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont