Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

26.08.2020 | Veterináři spolu s celníky objevili zhruba 100 kilogramů kazících se ryb a mořských plodů v dodávce v Českých Budějovicích. V autě nebyla vhodná teplota pro přepravu těchto potravin, zásilka zapáchala. Dodávku řídil cizinec.

Přepravci nyní hrozí pokuta 50 milionů korun, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Většinou se ale ukládá řádově nižší. Zadržené potraviny inspektor zlikvidoval.

"Inspektora SVS přivolala na místo hlídka Celního úřadu pro Jihočeský kraj, která při kontrole dodávky řízené cizincem zachytila podezřelou zásilku. Jak se ukázalo, původně na ledu uložené produkty rybolovu měly v době kontroly nevyhovující teplotu, až šest stupňů Celsia, přičemž legislativa vyžaduje teplotu blízkou nule. Další část zásilky - původně hluboce zmražené produkty - viditelně tály a uvolňovaly tekutinu," uvedl Majer.

Kromě ryb byly v rozkládající se zásilce i chobotnice, olihně, krevety nebo mořští mlži. "Doklady, které na vyžádání řidič dodávky předložil, navíc působily nevěrohodným dojmem a neodpovídaly platným předpisům," řekl Majer.

Stejnou osobu již letos veterináři kontrolovali na základě podnětu ústeckých potravinářských inspektorů, kteří v červenci našli v Hrobčicích na Teplicku sklad 400 kilogramů mořských živočichů v nevhodných podmínkách. Ústečtí veterináři proto kontrolu v minulém týdnu zopakovali. "Při kontrole nebylo zjištěno, že by její činnost v současné době pokračovala," dodal Majer.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Veterináři ve Zlínském kraji zachytili maso z Francie s listerií

22.03.2021 | Veterináři ve Zlínském kraji loni zachytili zhruba 1600 kilogramů masných výrobků původem z Francie s obsahem bakterie způsobující listeriózu. Dvakrát řešili také záchyt salmonely v drůbežím mase pocházejícím z Polska a jednou v drůbežím mase od tuzemského výrobce. Sdělil to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Diagnóza vegan: Ortodoxní veganství ohrožuje děti i plod v těle těhotných žen

05.03.2021 | Navzdory opakovaným tezím paleontologů, podle nichž se z opice nestal člověk proto, že „slezl se stromů“, ale že zařadil do svého jídelníčku stravu živočišného původu, přetrvává v myslích mnoha lidí představa, že potraviny a tuky živočišného původu jsou zdraví škodlivé, a proto je správné stát se veganem nebo alespoň vegetariánem. K tomu lze ovšem opakovaně uvést, že tomu tak není!

Nákupčí masa Tomáš Balent prozradil, jaké maso se hodí na "grilovačku"

29.04.2021 | Letošní grilovací sezona se blíží. Až vytáhnete a očistíte gril, přijde čas také na oprášení osvědčených receptů, vymýšlení nových variací a hledání toho správného kusu masa na gril. Dobře zvolené maso totiž dokáže udělat z obyčejného grilování gurmánský zážitek. Jak se v široké nabídce vyznat a která masa jsou sázkou na jistotu i pro začátečníky?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont