Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

Toto si koupit nechcete, přesto byly zkažené ryby určeny k prodeji

26.08.2020 | Veterináři spolu s celníky objevili zhruba 100 kilogramů kazících se ryb a mořských plodů v dodávce v Českých Budějovicích. V autě nebyla vhodná teplota pro přepravu těchto potravin, zásilka zapáchala. Dodávku řídil cizinec.

<

Přepravci nyní hrozí pokuta 50 milionů korun, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Většinou se ale ukládá řádově nižší. Zadržené potraviny inspektor zlikvidoval.

"Inspektora SVS přivolala na místo hlídka Celního úřadu pro Jihočeský kraj, která při kontrole dodávky řízené cizincem zachytila podezřelou zásilku. Jak se ukázalo, původně na ledu uložené produkty rybolovu měly v době kontroly nevyhovující teplotu, až šest stupňů Celsia, přičemž legislativa vyžaduje teplotu blízkou nule. Další část zásilky - původně hluboce zmražené produkty - viditelně tály a uvolňovaly tekutinu," uvedl Majer.

Kromě ryb byly v rozkládající se zásilce i chobotnice, olihně, krevety nebo mořští mlži. "Doklady, které na vyžádání řidič dodávky předložil, navíc působily nevěrohodným dojmem a neodpovídaly platným předpisům," řekl Majer.

Stejnou osobu již letos veterináři kontrolovali na základě podnětu ústeckých potravinářských inspektorů, kteří v červenci našli v Hrobčicích na Teplicku sklad 400 kilogramů mořských živočichů v nevhodných podmínkách. Ústečtí veterináři proto kontrolu v minulém týdnu zopakovali. "Při kontrole nebylo zjištěno, že by její činnost v současné době pokračovala," dodal Majer.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Stejná kvalita potravin pro všechny! Novela má namířeno ke schválení

02.12.2020 | Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení vládní předlohu, která má zabránit takzvané dvojí kvalitě potravin. Vláda v ní chce zakázat prodej potravin rozdílného složení v podobných obalech. Pozornost vzbudila tato změna zákona tím, že do ní řada poslanců chtěla vložit návrhy na povinný podíl tuzemských potravin na pultech obchodů.

Zprávy z pultu: Prošlé sýry a 220 kilo kostí bez data spotřeby

28.08.2020 | Veterináři odhalili při kontrole řeznictví v pražských Strašnicích zhruba 250 kilogramů prošlých potravin a masa neznámého původu. V prodejně inspektoři zjistili i další hygienická pochybení. Prodejce musí závadné potraviny zlikvidovat a další závady neprodleně odstranit.

SZPI zabavila 18 tun arašídů, obsahovaly karcinogenní látky

09.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem pro Středočeský kraj zadržela zásilku 17 820 kg arašídů (Podzemnice olejná) původem z Číny, kterou nevpustila do vnitřního trhu ČR.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont