Toto jsou nejlepší mléčné produkty, rozhodla o tom odborná porota

Toto jsou nejlepší mléčné produkty, rozhodla o tom odborná porota

05.09.2019 | Celkem 45 výrobků z mlékáren Vysočiny a dalších krajů bylo podrobeno přísnému senzorickému hodnocení a tady jsou výsledky. Kdo si nakonec odnesl zlato?

<

Nejvíc bodovaly pochoutky z ovčího mléka, které dělá Statek Horní Dvorce, tvaroh Jaroměřické mlékárny a loštická firma A.W. spol. s.r.o, vyrábějící olomoucké tvarůžky. Odborná soutěž je součástí přehlídky Mlékárenský den, již bude město hostit v sobotu. Novinky 22 výrobců tam může ochutnat a hodnotit veřejnost.

Pětičlennou komisi tvořili odborníci, kteří se hodnocením mléčných výrobků zabývají řadu let, řekl novinářům předseda Jiří Štětina z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Výrobky odborníci hodnotili ve čtyřech kategoriích. Důležitá pro ně byla chuť, vzhled a konzistence, obal a inovativnost mléčných výrobků. "Největší váhu má chuť a vůně," uvedl Štětina.

Staročeský tvaroh Jaroměřické mlékárny dostal nejvíc bodů mezi tvarohovými sýry, tvarohy a pomazánkami. Olomoucké tvarůžky firmy A. W. spol. s r. o. mají nejlepší hodnocení v kategorii přírodních zrajících sýrů. Statek Horní Dvorce z Jindřichohradecka dostal nejvíc bodů ve dvou kategoriích. Jeho ovčí jogurty obsadily první dvě místa v kategorii mléčných nápojů a zakysaných výrobků a čerstvý ovčí sýr první příčku mezi bílými sýry a specialitami. Statek Horní Dvorce zpracovává ovčí mléko osmým rokem, má 600 dojených ovcí, řekla Michaela Dubová z farmy na dnešním setkání zástupců mlékáren a odborníků v Přibyslavi. Přivezla i zmrzlinu z ovčího mléka, kterou farma vyrábí od června. Nabízí ji s řadou příchutí, včetně ovoce nebo kávy.

"Ochutnali jsme ji ve Francii a velice nás to nadchlo," řekla Dubová k nápadu. Na Mlékárenský den ale statek zmrzlinu nedoveze, protože zatím nemá potřebné vybavení. Prodává ji zatím na farmě, výhledově plánuje prodej do cukráren nebo kaváren.

Mlékárenský den bude v Přibyslavi 28. rokem. Přijede 22 velkých i malých mlékáren, které zpracovávají kravské, kozí a ovčí mléko. Zmrzlinu poprvé doveze firma Tipafrost z Kožichovic u Třebíče. Dnes představila zmrzlinu Skyr z mléčného výrobku podobného jogurtu, který má tradici na Islandu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

FAO: Ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly

03.07.2020 | Světové ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly. Mírně tak oživily po prudkém propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,4 procenta na 93,2 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Za týden kilo dolů: Už jste slyšeli o barevné dietě?

08.07.2020 | Dělená strava, tukožroutská polévka, počítání kalorií… Máte už dost diet, které vám neustále něco zakazují, nechcete se vzdát svých oblíbených potravin, zázračným pilulkám nevěříte, ale přesto chcete zhubnout? Potom třiďte potraviny podle barev.

Chodíte do sauny? Podívejte se na to, co byste (ne)měli jíst a pít

26.06.2020 | Saunování je skvělý rituál, nejenže si odpočinete, ale rozproudíte i lymfu, podpoříte vyplavování toxinů z těla, prohřejete svalstvo. Bude se vám také lépe dýchat a koneckonců i spát. A všechny tyto efekty můžete podpořit volbou vhodných potravin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont