Tohle ještě stíháte aneb Vánoční rychlovky, které vám zachutnají

Tohle ještě stíháte aneb Vánoční rychlovky, které vám zachutnají

17.12.2020 | Vánoce přicházejí... A s nimi i spousta dobrot! Udělejte si příjemné adventní posezení a povídání u hořících svíček si oslaďte máslovými sušenkami ve tvaru sněhuláčků podle @neplechanaplechu. A k tomu si můžete připravit smetanový likér s kokosem a čokoládou. Podívejte se, jak na to...

<

Másloví sněhuláci

Co budete potřebovat (na cca 40 sušenek): * 300 g hladké mouky * 200 g čerstvého másla Gran Moravia * 120 g moučkového cukru * 1 vejce * kůra z 1 bio citrónu * 1/2 vanilkového lusku * 1/2 lžičky jedlé sody * 1 bílek a 160 g moučkového cukru na polevu * rozehřátá čokoláda na polevu

Postup:

  1. Mouku promícháme s cukrem a jedlou sodou a poté je prosejeme přes síto na pracovní plochu. Uprostřed mouky uděláme důlek a do něj vyklepneme celé vejce. Dále přidáme zrníčka vanilky, nastrouháme citrónovou kůru a pokrájíme máslo. Nyní ze surovin vypracujeme hladké kompaktní těsto. Těsto příliš dlouho nezpracovávejte, ať jej nezapaříte, sušenky by pak nebyly tak krásně měkké.
  2. Zpracované těsto zabalíme do sáčku, aby neosychalo, a v lednici jej necháme do druhého dne uležet. Pokud spěcháte, můžete dobu uležení zkrátit na 2 hodiny. Uležení je důležité, aby se vám s těstem dobře pracovalo.
  3. Odpočinuté těsto rozdělíme na půl, pracovní plochu lehce pomoučíme a těsto na ní vyválíme na 0,5 cm. Poté z těsta vykrájíme cca 4 cm velká kolečka, která přeneseme na plech vystlaný pečicím papírem.
  4. Sušenky pečeme v troubě předehřáté na 160°C zhruba 12 minut.
  5. Upečené sušenky dozdobíme rozehřátou čokoládou a bílkovou polevou z vyšlehaného bílku se 160 g prosátého moučkového cukru tak, aby vypadali jako sněhuláci.

Smetanový likér

Co budete potřebovat: * 50 g mletého kokosu * 100 g kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa * 150 g cukru krupice * 500 ml smetany ke šlehání 38% * 250 ml rumu

 Postup:

  1. V nerezovém hrnci opražte kokos. Na střední teplotu opékejte pár minut, dokud nezačne vonět. Přilijte smetanu a přiveďte k varu. Rozlámejte do ní čokoládu a nasypejte cukr. Nechejte pět minut stát.
  2. Vyšlehejte metličkou, až se čokoláda a cukr rozpustí. Přilijte rum, promíchejte a nechejte úplně vychladnout. V hrnci nechejte dva dny v lednici. To proto, aby se krásně rozvoněl kokos. Potom přes jemné sítko přeceďte do lahve, kterou jste vymyli vřelou vodou.
  3. Co se zbytkem kokosu, který vám zbyl v sítku? Přidejte ho do vánočního cukroví nebo do snídaňové kaše.
  4. Likér uchovávejte v temnu a chladu. Nechejte ho alespoň 14 dní uležet.
PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Nezdržujte se na home office s přípravou jídla! Tyto recepty zvládnete raz dva

19.11.2020 | Epidemie koronaviru a s ní spojená karanténa, home office a zavřené restaurace... To vše nás letos donutilo změnit stravovací návyky a začít se více otáčet v kuchyni. Vaření však nemusí být „časožrout“. Máme pro vás nápady na rychlé recepty na kompletní menu, které zabere jen chvilku.

Dvě legendy o svatomartinské huse a dva skvělé recepty

11.11.2020 | To, proč se na svátek svatého Martina peče husa, není jasné. Existují dvě legendy. Jedna praví, že husy rušily Martina při kázání, a tak je nechal upéct. Druhá, že se mezi husami nějakou dobu ukrýval, aby nebyl jmenován biskupem. Ať tak, či onak, shodneme se na tom, že tradice je to výtečná.... zvlášť s knedlíkem.

Velké haló okolo malých semínek: Superpotravina nebo toxická bomba?

25.01.2021 | Chia semínka platí za potravinu, která si vysloužila „nálepku“ superfoods. Přestože tento pojem legislativa nezná, mezi spotřebiteli označuje ty potraviny, které mají vysoké koncentrace cenných látek pozitivně působících na zdraví. Jde opravdu o takový zázrak, nebo je sláva semínek víc v imaginárních rukou šikovného marketignu?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont