Testovali jsme grilovací omáčky!

Testovali jsme grilovací omáčky!

11.07.2016 | Každému chutná něco jiného. Někdo si objedná k obědu svíčkovou se šesti, jiný zase preferuje saláty s grilovaným kuřetem. Stejně tak tomu je i v případě používání nejrůznějších majonéz a kečupů.

<
Jsou lidé, kteří se těmto produktům brání a považují je za zbytečné a nezdravé. Mnoho z nás si ale bez nich svou kuchyni představit nedokáže. A protože je zároveň grilovací sezóna v plném proudu, otestovali jsme pro vás nejrůznější omáčky, abychom zjistili, jaké jsou na trhu vůbec příchutě a v jaké kvalitě jsou nabízené.
Pravidla neexistují – jen receptury
Co se legislativních pravidel týče, grilovací omáčky jsou tak trochu oříšek i pro samotné zákonodárce. Zatímco například u kečupu máte jasně stanoveno vyhláškou číslo 157/2003 Sb. (u majonézy je to vyhláška číslo 326/2001 Sb.), jak mají přesně vypadat a jakým technologickým postupem mají být vypracovány, u barbecue omáčky nebo česnekové omáčky tato pravidla nenajdete. Tím pádem mají výrobci velmi široké pole působnosti. Nezbývá než se obrátit k uznávaným recepturám a doufat, že obsažené ingredience budou v souladu s omáčkou, na kterou by vám dal recept kuchař vyhlášené restaurace.

Grilovací omáčky mají dlouhou dobu trvanlivosti. Najdete je často v regálech u kečupů nebo ve speciálních sezónních gril-koutkách, které některé prodejny mají. Ačkoli je doma můžete mít ve špajzu klidně rok, po otevření patří bezpodmínečně do lednice. Omáčky by také neměly stát dlouho v teple. Nejsou tomu uzpůsobené. Pokud tedy s přáteli chystáte grilovací party, správný způsob není postavit celá balení na stůl, ale vyklopit do mističky a zbytek neprodleně uložit do lednice.

Ve skle nebo v plastu?
Do čeho výrobce svou omáčku uloží, se liší kus od kusu. Zda sklo či plast, to opravdu záleží na vašich preferencích a také na tom, čemu ze spotřebitelského hlediska dáváte větší váhu. Nám se například líbí, že u obalů ve skle vidíte obsah. Mohli jsme si tedy prohlédnout částečně i texturu omáčky, zda obsahuje nějaké kousky i jak tmavá je její barva. U barbecue se nám třeba potvrdil předpoklad, že ty více červené tíhnou chuťově spíš ke kečupům, ty tmavší byly většinou pikantnější a kouřovější.Avšak pokud dávkujete přímo ze skleněné láhve, pravděpodobně vás tu potrápí obdobný „kečupový problém“. Dlouho nic neteče a pak si na maso nalijete polovinu nádoby. To se vám u plastového obalu díky praktické „hubičce“ nestane. Plast se vám také nerozbije a co se hmotnosti týče, sklo mu nemůže konkurovat. Nicméně jeho hlavní nevýhodou je zase propustnost, při které dochází k průniku vodní páry, molekul látek a složek vzduchu.

Výsledek testu se dočtete v srpnovém čísle Světa potravin, které je v prodeji od 25. 7. 2016


PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vyplatí se investovat do cukroví, které se prodává v obchodech?

11.12.2019 | Otázka, kterou si klade velká část lidí během Vánoc. A protože se regály už pomalu, ale jistě začínají plnit, na nic jsme nečekali a vzali si nabídku „na paškál“. Ve spolupráci se senzorickou laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické jsme otestovali 9 zástupců, které jsme zcela nahodile zakoupili v běžné tržní síti. Na čem jsme si pochutnali a co by nám tak maximálně vylámalo zuby?

Test toastových chlebů: Česká kvalita nezklamala

27.03.2020 | Chléb je bezesporu základní potravinou lidstva a symbolem života již po tisíce let.  I proto mu odjakživa byla prokazována veliká úcta. Příprava kvasu, těsta a pečení chleba bylo nejen technologických procesem, ale také rituálem. Dnes už jsme trochu pokročili a vedle klasických chlebů máme na trhu širokou nabídku lidově řečeno toasťáků – od různých značek a různých zemí původu. Náhodně jsme vybrali několik zástupců a podrobili je testování.

Testovali jsme šunky nejvyšší kvality: Kde by měli výrobci přidat?

28.01.2020 | Zastoupení šunek na českém trhu je opravdu pestré. V chladících pultech tak najdete širokou kvalitativní paletu. I proto orientaci „v šunkovém světě“ spotřebitelům usnadňuje dělení do jakostních tříd. Nejkvalitnější skupinu by měly představovat šunky nejvyšší jakosti. I mezi nimi mají ale někteří výrobci prostor pro zlepšení.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont