Tápete v kvalitě potravin? Brzy si stáhnete appku, která vše vyhodnotí za vás

Tápete v kvalitě potravin? Brzy si stáhnete appku, která vše vyhodnotí za vás

26.02.2020 | Mobilní aplikace Foodgroot má porovnávat údaje o původu potravin, jejich zdravotních dopadech na spotřebitele a o udržitelnosti produkce. K dispozici je nyní pracovní verze, ostrý start plánují její autoři v několika týdnech.

Dnes to uvedli na tiskové konferenci. Aplikace po načtení čárového kódu dá spotřebiteli mimo jiné informace o přídatných látkách, zemi původu nebo rozsahu zpracování složek potraviny.

Aplikace bude zdarma. Zaplatit by se měla z prodeje anonymizovaných údajů o tom, o co se lidé zajímají a jak nakupují, uvedl zakladatel platformy Petr Václavek. Vývoj aplikace trval dva roky a stál zatím čtyři miliony korun.

V aplikaci půjdou nastavit filtry, podle nich ukáže program skóre dané potraviny v obchodu. Čím bude vyšší, tím bude potravina "kvalitnější", respektive získala vyšší hodnocení. Autoři sami aktivitu nazývají "hackingem potravin". Uživatel si tak bez čtení etiket může porovnat například šest druhů jogurtů za sebou a zjistit, který nejlépe odpovídá jeho požadavkům. Autoři do budoucna chtějí aplikaci personalizovat, lidé si například budou moci navolit dietní omezení. Aplikace bude nabízet možnosti i podle jejich nákupního chování.

Některé podobné aplikace, ale s menším rozsahem, již existují. Například Fér potravina, která informuje o složení potravin a vysvětluje jednotlivé přídavné složky.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Mražené potraviny slaví 90 let + Tipy, jak efektivně mrazit

05.03.2020 | Zajít do obchodu a koupit si mraženou zeleninu, rybí filé nebo polotovar je dnes naprosto samozřejmé. Ve 30. letech minulého století to ale byla naprostá novinka, zmrazené potraviny si poprvé mohli 6. března 1930 koupit obyvatelé Springfieldu v americkém státě Massachusetts.

Jak nepřibrat a udržet se i v těchto dnech ve formě?

09.04.2020 | V posledních dnech zažíváme v našem osobním i pracovním životě mnoho překotných změn. Mění se nám zaběhlá životospráva, organizace dne, mnozí pociťují zároveň i značnou nejistotu z budoucnosti a jsou vystaveni stresu. Jak to vše sladit se zdravým životním stylem, jak nepřibrat a udržovat se i psychicky co nejvíce v pohodě?

Prezidentka Potravinářské komory ČR: Potravináři jedou na 200 %, ale nemluví o tom

20.03.2020 | Výroba je plynulá, zásobování probíhá, to bylo řečeno a nic se nemění. Zatím. V potravinářských firmách běží výroba ve třísměnných provozech, šest a půl dne v týdnu, řada pracovníku zůstává v práci 12 až 14 hodin, firmy zřídily ve svých prostorách za dodržení všech hygienických a bezpečnostních podmínek místnosti, kde mohou být přes den děti zaměstnanců.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Dubnové jarní číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont