Tak trochu zvláštní delikatesy aneb Kde vás pohostí hadí polévkou nebo tarantulí?

Tak trochu zvláštní delikatesy aneb Kde vás pohostí hadí polévkou nebo tarantulí?

13.07.2020 | Ve světě existuje mnoho zajímavých lahůdek, které mohou obohatit váš stůl nebo vaši dovolenou. O některých z nich píše francouzský deník Le Figaro:

<

Casu marzu

V sardinštině casu marzu znamená shnilý sýr. Velmi lákavé, což? Tento sýr, který se vyrábí z místní varianty sýra pecorino sardo, se dostává na úroveň nejvyšší fermentace a je prolezlý "sýrovými muškami". Jeho prodej je zakázán, nicméně je vyhledávanou sardinskou pochoutkou. Ale pozor: když jej chcete ochutnat, doporučuje se chránit si oči, protože larvy mušky mohou skákat až 15 centimetrů vysoko!

Grilované indické prasátko

Indické prasátko je v Evropě domácím mazlíčkem, ale v Peru rozhodně nikoli, jak to dosvědčuje incké pořekadlo: chovej indická prasata a najez se jich dosyta. Peruánci vidí v tomto praseti zvíře vhodné pro běžnou konzumaci, stejně jako hovězí a vepřové. Pečené nebo v podobě ragú se často podává při významných příležitostech, jako jsou svatby nebo křtiny.

Žabí stehýnka

Jedna z nejzvláštnějších specialit ve světě je francouzská a skutečně jde o žabí stehýnka. Spolu s bagetou a baskickou čapkou jsou nepochybně jedním ze symbolů země. Ostatně Angličané kvůli tomu říkají Francouzům žabožrouti. Francie však není jedinou zemí, kde se žabí stehýnka pojídají. V Itálii v oblasti Milána, ale také ve Spojených státech v Louisianě jsou malí obojživelníci součástí místní kuchyně.

Hadí polévka

Poněkud nechutný had je však vysoce ceněn v Číně a ve Vietnamu. Toto maso můžete ochutnat i na Tchaj-wanu. Naservírují vám maso v polévce a krev, jed, žluč a sperma se konzumují v malých sklenkách.

Kopi luwak

Ta nejneobyčejnější káva na světě. Vyrábí se především v Indonésii a na Filipínách z exkrementů asijské cibetky luwak, která stráví z celých plodů kávovníku jen dužinu a zrnka vyloučí. Z toho se pak vyrábí káva. Cena za jeden kilogram této kávy překračuje 1000 eur (26.700 Kč).

Smažené tarantule

Tato specialita z regionu Skun v Kambodži je určitě velmi chutná! Smaží se v oleji s česnekem a pak se máčí ve šťávě ze zeleného citronu a v pepřové omáčce. Pojídají se celé, i když místní dávají přednost hlavě a hřbetu. Podle legendy začali obyvatelé Skunu vařit tarantule v době nedostatku jídla a teprve později se staly místní specialitou. Dnes je to hlavní zdroj příjmů této lokality, neboť místní obyvatelé a turisté přicházejí v hojném počtu, aby tato zvířátka ochutnali.

Haggis

Nepochybně jedna z nejméně chutných evropských specialit. Tento skotský pokrm není nic jiného, než ovčí žaludek, v němž se vaří plíce, srdce a játra ovce. Podává se s pyré z brambor a jde o typické jídlo, na něž jsou ve Skotsku pyšní.

Bourci morušoví

Velmi rozšíření v Asii, kde se jejich housenky pojídají po celý den. Smaží se v oleji a napichují. Patří k asijskému street food, stejně jako cikády a velcí cvrčci.

Balut

Pochází z Asie, kde je velmi ceněný na Filipínách, v Číně a v Kambodži. Jde o embryo slepice či kachny, které je ještě ve vejci. Vaří se s octem a solí a pojídá se jako překrm s pivem. Navíc má prý účinky jako afrodisiakum.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Produkce ryb loni klesla pod 21.000 t, očekává se další snižování

06.08.2020 | Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20 986 tun. Poprvé za poslední tři roky tak byla pod 21 000 tunami. Informace ČTK získala od Rybářského sdružení ČR. Podle jeho ředitele Michala Kratochvíla se letos očekává prohloubení propadu, mimo jiné kvůli suchému jaru. Předloňská produkce byla rekordní.

Bez dýchnutí nejedete: Rusko zvažuje zavedení alkoholových zámků

30.07.2020 | Rusko zvažuje, že automobily v zemi budou muset být vybaveny zařízením, které na základě vyhodnocení dechu nedovolí opilému řidiči nastartovat a znemožní tak jízdu pod vlivem alkoholu. Úřady nyní řeší, jak povzbudit výrobce, aby tyto alkoholové zámky montovali do nových aut přímo na výrobních linkách.

Vysoké teploty zvířatům nesvědčí, varují veterináři

07.08.2020 | Současné vysoké teploty mohou negativně ovlivnit pohodu a zdraví zvířat, proto Státní veterinární správa (SVS) vyzývá chovatele, aby dodržovali s tím spojené důležité zásady. Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat by měli věnovat svou pozornost především zajištění dostatečného napájení v chovech a také větrání a chlazení.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont