Tajemství albánské raki: Pálenka má prý léčivé účinky

Tajemství albánské raki: Pálenka má prý léčivé účinky

18.11.2020 | Albánka Vitore Lufiová pálí vzadu na zahradě raki už 40 let. Tradiční pálence jsou přisuzovány všemožné prospěšné účinky a zejména to, že v tomto roce pandemie zvyšuje morálku. Píše to agentura AFP.

<

Tento alkohol, který je velmi populární jak v Albánii, tak v dalších balkánských zemích, kde je znám pod názvem rakija, vyrábějí na podzim četné rodiny.

Ve Fishtë na severu země, kde jsou vysazeny vinice a olivovníky, dělá Vitore Lufiová raki od té doby, co se před 43 lety provdala. Ve svém tradičním oděvu tato matka pěti dětí rozdmýchává plameny pod svým kotlíkem z mědi starým dvě století. Uvnitř jsou fermentované hrozny původní odrůdy vína kallmet. Po skončení destilace v primitivním přístroji z nich vznikne čirá pálenka, která má 20 procent alkoholu. "Je to čas životabudiče, který přináší štěstí, že jsme všichni zase spolu, i přes tuto bídu pandemie," říká Vitore.

Podle oficiálních statistik pije více než 60 procent Albánců pravidelně pivo, víno nebo raki. Od severu na jih má mnoho rodin vinice a vyrábí domácí víno a pálenku. Raki však zaujímá privilegované místo ve zdejším životním stylu. Doprovází nejvýznamnější životní okamžiky od narození přes svatbu po pohřeb, zdůrazňuje Përparim Kabo, profesor antropologie na Tiranské univerzitě. "Je to symbol pohostinnosti, sdílení radostných i smutných okamžiků. Má také svou duchovní funkci, která se projevuje ve všech náboženských obřadech," říká.

Rodinné stříbro

Podobně jako Vitore Lufiová, která se naučila svému umění od tchyně a učí mu zase neteře, dovede mnoho žen vyrobit to, co je však označováno za mužský nápoj v zemi, kde jsou silné patriarchální tradice. "Ženy jsou pozornější a nikdy nejsou opilé jako muži, a když ochutnávají, jejich jazyk je jemnější," žertuje Altin Prenga, majitel farmy a restaurace ve Fishtë.

Deset let pracoval v Itálii jako šéfkuchař a pak se vrátil domů. Dnes dává obživu 400 rodinám. Nedávno začal prodávat raki vyrobenou ženami z okolí. Jižněji pak sklepy Arbëri v obci Mirditë oslavují první den destilace pálenky "čisté jako horská voda", podobně jako každá rodina v této hornaté oblasti.

"Pro rodinu z regionu by byla hanba, kdyby nemohla příteli nabídnout raki," říká Fran Kaçorri, bývalý zemědělec a majitel těchto sklepů pověstných vínem exportovaným do Spojených států, do Německa či Švýcarska, ale také pověstných svou raki, která se vyrábí postaru ve velkých měděných nádobách.

Životabudič i ranhojič

Je to alkohol, který slouží za všech okolností. V lidovém léčitelství se z něho dělají obklady při bolení v krku nebo se mísí s aspirinem jako lék na bolesti svalů.

Ve velmi malých dávkách má raki kouzelné účinky, konstatuje Servete Lohjaová, praktická lékařka z Tirany. Podle ní má uvolňující účinky při bolestivé menstruaci nebo stresu. Má antioxidační vlastnosti a slouží jako výborná dezinfekce, dodává lékařka.

Avšak varuje, že zdaleka není lékem na covid-19, který skosil v této zemi s 2,8 miliony obyvatel již více než 600 lidí.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Celníci odhalili v Bohuslavicích u Zlína nelegální pálenici

19.01.2021 | Nelegální pálenici odhalili v uplynulých dnech celníci v Bohuslavicích u Zlína. Na základě zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu v zařízení zabavili 42 litrů nezdaněného lihu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Jídlo téměř bez kalorií: Už jste zkoušeli konjakové těstoviny?

18.01.2021 | Rostlinka s názvem Konjac Amorphophallus otevřela nové možnosti ve stravování. Z jejího kořene se totiž vyrábí konjaková moučka. Nejenže je přirozeně bezlepková, obsahuje i minimum cukrů, skoro žádné tuky a díky obsahu vysoce absorpční rozpustné vlákniny zasytí na dlouhou dobu, má ale i spoustu pozitivních účinků na celkové zdraví, které byly ověřeny lékařskými studiemi.

Kotouč neprošel, rostlinné "maso" se smí pořád nazývat masem

19.01.2021 | Ačkoli se na úrovni Evropské Unie i naší země řeší již několik let problematika dvojí kvality potravin z hlediska možného klamání spotřebitele, prostor pro klamání spotřebitele vytváří i sama legislativa Evropské Unie. Mimo jiné rozdílným přístupem k názvosloví celých skupin potravinářských výrobků, konkrétně výrobků živočišného původu, které jsou nahrazovány rostlinnými analogy.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont