SZPI zakázala prodávat v tržnici SAPA více než 1,7 tuny potravin

SZPI zakázala prodávat v tržnici SAPA více než 1,7 tuny potravin

29. 6. 2018 | Více než 1,7 tuny potravin, které se měly prodávat či zpracovávat v pražské vietnamské tržnici SAPA, nesmí na trh, rozhodla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole převozu a skladování potravin v této tržnici.

Například potraviny, které se mají převážet při minus 18 stupních, se převážely v autě, kde bylo 34 stupňů nad nulou, napsal dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Na koordinované akci se podílela také Celní správa ČR a Státní veterinární inspekce. U tří aut převážejících potraviny zjistili inspektoři hrubé porušení bezpečnosti při přepravě. Šlo o tři různé dopravce s názvy Shin, Pttan a Le Thi Ha.

V autě, kde bylo 34 stupňů, se převážely originálně balené potraviny, jako surimi tyčinky, plněné taštičky a další mražené zboží. Další auto převáželo původně chlazené potraviny, jako jsou exotické byliny a ovoce. "Teplota v automobilu přesáhla 28 stupňů a na potravinách byly patrné smyslové změny, tedy zápach, zapaření a orosení obalů. Inspektoři dále konstatovali, že potraviny nejsou označeny dle předpisů buď vůbec nebo nedostatečně," uvedl Kopřiva.

Poslední z aut převáželo tofu při teplotě 28 stupňů. Potravina navíc byla nedostatečně označená, chyběly například informace o datu minimální trvanlivosti či hmotnosti.

"Vzhledem k tomu, že potraviny, u kterých došlo k přerušení teplotního řetězce, nelze považovat za bezpečné, inspektoři je na místě zakázali uvádět do oběhu. Nedodržení teplotního řetězce může u potraviny vést k bakteriální kontaminaci, kterou nelze odstranit ani opětovným zchlazením nebo zmražením," uvedl Kopřiva.

S dopravci zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V Sapě byl odhalen nelegální sklad se dvěma tunami ryb

23. 10. 2018 | Veterináři s celníky našli v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši neregistrovaný sklad s více než dvěma tunami ryb a mořských plodů.

Inspekce varuje před sušenou kustovnicí obsahující pesticid

23. 10. 2018 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z tržní sítě pět šarží výrobků se sušenou kustovnicí čínskou od společnosti POEX Velké Meziříčí, jejím dodavatelem byla firma Wolfberry.

V Kauflandu prodávali zelí z Polska s množstvím pesticidu

26. 10. 2018 | V řetězci Kaufland se prodávalo pekingské zelí z Polska, které obsahovalo třikrát více pesticidu flonicamid, než je limit povolený zákonem.

Aktuální číslo

V prodeji od 29. 10.