SZPI zakázala prodávat v tržnici SAPA více než 1,7 tuny potravin

SZPI zakázala prodávat v tržnici SAPA více než 1,7 tuny potravin

29. 6. 2018 | Více než 1,7 tuny potravin, které se měly prodávat či zpracovávat v pražské vietnamské tržnici SAPA, nesmí na trh, rozhodla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole převozu a skladování potravin v této tržnici.

Například potraviny, které se mají převážet při minus 18 stupních, se převážely v autě, kde bylo 34 stupňů nad nulou, napsal dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Na koordinované akci se podílela také Celní správa ČR a Státní veterinární inspekce. U tří aut převážejících potraviny zjistili inspektoři hrubé porušení bezpečnosti při přepravě. Šlo o tři různé dopravce s názvy Shin, Pttan a Le Thi Ha.

V autě, kde bylo 34 stupňů, se převážely originálně balené potraviny, jako surimi tyčinky, plněné taštičky a další mražené zboží. Další auto převáželo původně chlazené potraviny, jako jsou exotické byliny a ovoce. "Teplota v automobilu přesáhla 28 stupňů a na potravinách byly patrné smyslové změny, tedy zápach, zapaření a orosení obalů. Inspektoři dále konstatovali, že potraviny nejsou označeny dle předpisů buď vůbec nebo nedostatečně," uvedl Kopřiva.

Poslední z aut převáželo tofu při teplotě 28 stupňů. Potravina navíc byla nedostatečně označená, chyběly například informace o datu minimální trvanlivosti či hmotnosti.

"Vzhledem k tomu, že potraviny, u kterých došlo k přerušení teplotního řetězce, nelze považovat za bezpečné, inspektoři je na místě zakázali uvádět do oběhu. Nedodržení teplotního řetězce může u potraviny vést k bakteriální kontaminaci, kterou nelze odstranit ani opětovným zchlazením nebo zmražením," uvedl Kopřiva.

S dopravci zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Veterináři zadrželi na Pardubicku více než čtvrt tuny masa

1. 7. 2018 | Krajská veterinární správa a Celní správa při silniční kontrole poblíž obce Pravy na Pardubicku odhalily více než čtvrt tuny neoznačeného masa.

Inspekce zajistila v Praze čínské čaje s mnohanásobky pesticidů

20. 6. 2018 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce zadržela v Praze čínské čaje, u kterých zjistila překročení limitů pro obsah pesticidů až 120krát.

Veterináři uzavřeli fast food v nákupním centru v Liberci

2. 7. 2018 | Veterináři uzavřeli fast food v nákupním centru Géčko v Liberci specializovaný na asijskou kuchyni. Při kontrole objevili větší množství myšího trusu a nečistot.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.