SZPI od konce nouzového stavu uzavřela 14 prodejen s občerstvením: Důvod? Myši a špína

SZPI od konce nouzového stavu uzavřela 14 prodejen s občerstvením: Důvod? Myši a špína

23.07.2020 | Kvůli nedodržování hygienických postupů, výskytu myšího trusu nebo plísně v prodejně či jejím zázemí zavřeli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) od poloviny května 14 prodejen potravin v sedmi krajích Česka. SZPI i tom informovala v tiskové zprávě.

<

Inspektoři se do terénu vrátili po skončení nouzového stavu 17. května letošního roku a mimo jiné obnovili i kontroly podmínek prodeje potravin a jejich skladování.

"U převážné většiny uzavřených provozoven inspektoři zjistili zanedbání opatření proti výskytu škůdců, zejména hlodavců. Kontrola v prodejnách nebo zázemí zjistila výskyt myšího trusu, potraviny poškozené myším požerem a v některých případech i výskyt mrtvých myší. K dalším častým prohřeškům patřil dlouhodobě zanedbaný úklid - znečištěné podlahy a prodejní regály, výskyt plísní v provozovně nebo dokonce v chladicích zařízeních," přiblížil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Některé prodejny potravin uzavřeli inspektoři celé, u jiných pouze některou část, například sklad balených potravin nebo pult, kde se prodávají nebalené potraviny (například uzeniny).

"Při zjištění nepřijatelných hygienických podmínek v provozovně uloží inspektoři na místě zákaz užívání prostor. Zároveň nařídí provozovateli, aby odstranil zjištěné nedostatky. Při opakované kontrole inspektoři posoudí, jestli provozovatel uvedl podnik do souladu s požadavky zákona a až poté případně zákaz uvolní. Následně je zahájeno správní řízení o uložení pokuty," dodal Kopřiva.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Produkce ryb loni klesla pod 21.000 t, očekává se další snižování

06.08.2020 | Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20 986 tun. Poprvé za poslední tři roky tak byla pod 21 000 tunami. Informace ČTK získala od Rybářského sdružení ČR. Podle jeho ředitele Michala Kratochvíla se letos očekává prohloubení propadu, mimo jiné kvůli suchému jaru. Předloňská produkce byla rekordní.

Jim Beam oslaví narozeniny, je s námi už 225 let

03.08.2020 | Receptura bourbonu je stále tajemstvím. Opatruje a vylepšuje ji v pořadí již sedmá generace. Letošní výročí 225 let od založení má oslavovat dosavadní úspěchy a být zároveň příslibem dalších příjemných zážitků spojených s Jim Beam pro všechny jeho příznivce.

Ocet: Do salátu, ale i jako čistič oken

04.08.2020 | Lidstvo znalo ocet zřejmě již před 10 000 lety. Ve starém Babylonu byl ocet vyráběn ještě z datlových palem nebo datlového medu, dnes jsou obvyklé zcela jiné druhy. Kterým nejlépe ochutit salát a který si zase poradí se zápachem z chladničky?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont