SZPI: Další prodejci doplňků používají nepovolená léčebná tvrzení

SZPI: Další prodejci doplňků používají nepovolená léčebná tvrzení

27.05.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dalších devět internetových obchodů nabízejících potravinové doplňky, jejichž provozovatelé zneužívají obav lidí z šíření covidu-19. Prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení uváděním údajných účinků proti covidu-19.

<

Léčebná tvrzení jsou však vyhrazena pouze lékům, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

Inspekce se na daný problém soustředí intenzivně od poloviny března, kdy se i v Česku začal šířit nový typ koronaviru. Od té doby našla řadu prodejců doplňků, kteří používají léčebná tvrzení.

Prvním z aktuálních zjištění je prodej doplňků na webu www.super.cz s odkazem na e-shop www.obezin.cz, kde byl potravinový doplněk doprovázen texty "Aktuálně z Číny - s českým ovocem proti koronaviru", "ochrání před nákazou" a "pro ochranu před viry klíčový".

Další doplňky byly nabízeny na webu www.fitness007.cz, který provozuje firma Sport Fitness Product. Text navozoval dojem, že doplněk dokáže pomoci v léčení. Na webu www.pilulka.cz, který provozuje firma Pilulka Distribuce, je záložka na určité výrobky s názvem Koronavirus, což už je také považováno za léčebné tvrzení. Tentýž prohřešek udělala firma Other Corp na e-shopu www.lekarnasokolska.cz. Léčebná tvrzení uváděla také firma Avita Bohemia na webu avita.top.

Na webu www.akcezivot.cz její provozovatel Lubomír Chmelař napsal článek o novém typu koronaviru a v něm dělal reklamu konkrétním doplňkům s nepovolenými tvrzeními. Obdobný problém inspekce zaznamenala na webu eshop.alfafit.cz, který patří firmě AlfaFit.

Různá léčebná tvrzení uváděla o prodávaných doplňcích také firma Body Wraps na webu www.bodywraps.cz a také soukromá osoba Jaroslava Koudelová na webu www.fajnbyliny.cz.

"Inspektoři aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále," uvedl Kopřiva.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pro mořské plody do večerky raději nechoďte

13.07.2020 | Inspektoři SZPI a SVS odhalili v Hrobčicích na Teplicku nelegální sklad mořských plodů a ryb. Maso bylo skladované ve zcela neadekvátních podmínkách, provozovatel prodejny navíc nebyl schválený a registrovaný k přepravě živočišných produktů.

Kontrola SVS odhalila na trhu v Praze 35 kg masných výrobků neznámého původu

24.06.2020 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při kontrole na farmářském trhu na Tylově náměstí v Praze zlikvidovali 35 kg tepelně opracovaných nebalených masných výrobků, u kterých nebyl v dostatečné míře prokázán původ.

Varování spotřebitelům: V doplňku stravy našla SZPI rozpuštědla a aromatické uhlovodíky

06.07.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v doplňku stravy mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků. Šlo o produkt Todicamp Tinktura zeleného vlašského ořechu, který vyrábí firma Todicamp v Moldavsku. Do Česka jej dovážela společnost Bohemian Symfony.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont