SZPI: Další prodejci doplňků používají nepovolená léčebná tvrzení

SZPI: Další prodejci doplňků používají nepovolená léčebná tvrzení

27.05.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dalších devět internetových obchodů nabízejících potravinové doplňky, jejichž provozovatelé zneužívají obav lidí z šíření covidu-19. Prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení uváděním údajných účinků proti covidu-19.

<

Léčebná tvrzení jsou však vyhrazena pouze lékům, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Se všemi prodejci zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

Inspekce se na daný problém soustředí intenzivně od poloviny března, kdy se i v Česku začal šířit nový typ koronaviru. Od té doby našla řadu prodejců doplňků, kteří používají léčebná tvrzení.

Prvním z aktuálních zjištění je prodej doplňků na webu www.super.cz s odkazem na e-shop www.obezin.cz, kde byl potravinový doplněk doprovázen texty "Aktuálně z Číny - s českým ovocem proti koronaviru", "ochrání před nákazou" a "pro ochranu před viry klíčový".

Další doplňky byly nabízeny na webu www.fitness007.cz, který provozuje firma Sport Fitness Product. Text navozoval dojem, že doplněk dokáže pomoci v léčení. Na webu www.pilulka.cz, který provozuje firma Pilulka Distribuce, je záložka na určité výrobky s názvem Koronavirus, což už je také považováno za léčebné tvrzení. Tentýž prohřešek udělala firma Other Corp na e-shopu www.lekarnasokolska.cz. Léčebná tvrzení uváděla také firma Avita Bohemia na webu avita.top.

Na webu www.akcezivot.cz její provozovatel Lubomír Chmelař napsal článek o novém typu koronaviru a v něm dělal reklamu konkrétním doplňkům s nepovolenými tvrzeními. Obdobný problém inspekce zaznamenala na webu eshop.alfafit.cz, který patří firmě AlfaFit.

Různá léčebná tvrzení uváděla o prodávaných doplňcích také firma Body Wraps na webu www.bodywraps.cz a také soukromá osoba Jaroslava Koudelová na webu www.fajnbyliny.cz.

"Inspektoři aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále," uvedl Kopřiva.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Saunování: Rituál, kdy i jídlo hraje jednu z hlavních rolí

22.09.2020 | Blahodárné účinky saunování jsou známé od pravěku. V té době měly sauny sice úplně jiný vzhled – šlo pouze o díry vyhloubené do země zatarasené zvířecími kůžemi, ale už tenkrát byly známy příznivé účinky celého rituálu. Dnešní saunování už hodně pokročilo. Stalo se vyhledávaným fenoménem, jehož obliba stále stoupá. Ale ne každý ví, jak na něj a mnoho lidí se také nevědomky dopouští základních chyb.

Pro mořské plody do večerky raději nechoďte

13.07.2020 | Inspektoři SZPI a SVS odhalili v Hrobčicích na Teplicku nelegální sklad mořských plodů a ryb. Maso bylo skladované ve zcela neadekvátních podmínkách, provozovatel prodejny navíc nebyl schválený a registrovaný k přepravě živočišných produktů.

Varování spotřebitelům: V doplňku stravy našla SZPI rozpuštědla a aromatické uhlovodíky

06.07.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v doplňku stravy mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků. Šlo o produkt Todicamp Tinktura zeleného vlašského ořechu, který vyrábí firma Todicamp v Moldavsku. Do Česka jej dovážela společnost Bohemian Symfony.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont